KBS recenzje dram

Sungkyunkwan Scandal

Sungkyunkwan13Znane też jako: Seongkyunkwan Seukaendeul, 성균관 스캔들

Na podstawie: koreańskich powieści „The Lives of Sungkyunkwan Confucian Scholars” I i II autorstwa Jung Eun Kwola

Gatunek: historyczny, komedia romantyczna, gender bender

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2010

Obsada: Park Min Young, Yoochun (JYJ), Song Joong Ki, Yoo Ah In, Jeon Tae Soo, Seo Hyo Rim, Kim Min Seo

.

„Joseon crack”

Era Joseon. Kim Yoon Hee (Park Min Young) żyjąca w biedzie z matką i chorym bratem, zarabia jako skryba w miejscowej księgarni, udając w dodatku mężczyznę. Kiedy zawisa nad nią widmo spłacenia długów, Yoon Hee dosłownie wypruwa sobie flaki, żeby cokolwiek zarobić. W ten sposób łapie się na niebezpieczną robotę – przystępuje jako fałszywy student gotowy do pomocy przy ściąganiu na egzaminie na Uniwersytet Sungkyunkwan – uczelnię dla najbogatszych, która kształci przyszłych polityków i głowy państwa. Zostaje przyłapana przez Lee Sun Joona (Yoochun) – moralnego do szpiku kości, zmanierowanego syna premiera. Yoon Hee imponuje mu inteligencją i odwagą, tak samo jak królowi, który oferuje jej stypendium w Sungkyunkwan. W ten sposób Yoon Hee pożycza tożsamość swojego brata i ląduje w wyłącznie męskiej uczelni, której uczniowie to snobistyczni synowie elity, dokładnie odwzorowujący ówczesną  scenę polityczną.

Yoon Hee trafia do pokoju razem z Sun Joonem, z którym stale się kłóci i Moon Jae Shinem (Yoo Ah In), tajemniczym chłopakiem, który częściej pije na mieście niż jest w szkole. Są ogólnouczelnianą sensacją jako trzej przedstawiciele różnych stron politycznych żyjących razem w pokoju i niebaczących na to. Najlepszy przyjaciel Jae Shina, Goo Yong Ha (Song Joong Ki) jest playboyem i prowokatorem, który ma więcej uroku niż niejedna dziewczyna. Od razu zauważa, że Yoon Hee jest kobietą, ale dla zabawy i własnej rozrywki zachowuje to dla siebie. Wkrótce ta czwórka właśnie stanie się najlepszymi kumplami.

Ich „wrogiem” jest Ha In Soo (Jeon Tae Soo), najwyższa szycha w Sungkyunkwanie, który nie znosi ich nieposłuszeństwa. Syn ministra obrony narodowej poza uczelnią jest w hierarchii pod Sun Joonem – synem premiera. Nie znosi też proletariuszki Yoon Hee, ponieważ zakochała się w niej luksusowa kurtyzana Cho Sun (Kim Min Seo), tak długo obojętna na In Soo. Zrobi wszystko, żeby uprzykrzyć im życie, choć na jego nieszczęście jego rozpuszczona siostra Hyo Eun (Seo Hyo Rim) zakochuje się w Sun Joonie. Jaka szkoda, że on ma w sercu tylko Yoon Hee… tak samo jak Jae Shin… tyle, że obaj myślą, że ona jest chłopcem…

Joseon F4

Fusion sageuki rzadko są udane. To tak, jakby chciało się nakręcić wszystko i do tego w historycznych kostiumach. Ja nie lubię historycznego gatunku w koreańskich dramach. Najczęściej są to nudnawe produkcje w kółko o tych samych władcach pełne dworskich intryg. W dodatku gatunek ten wymaga dużego nakładu pieniędzy na scenografię i charakteryzację, a te zazwyczaj wyglądają kiepsko. „Sungkyunkwan Scandal” również nie zachwyca wizualnie, a wątek tajemniczego Czerwonego Posłańca grożącego monarsze strasznie mnie nudził… Miałam jednak do czynienia z trendy dramą dla młodzieży w hanbokach!

Największą zaletą „Sungkyunkwan Scandal” są wspaniali bohaterowie! Nazwani jeszcze przed emisją dramy historyczną wersją F4 z „Boys Over Flowers” (teraz to Jalgeum Quartet) dla mnie przewyższają ich pod każdym względem. Co prawda Kim Bum jest godnym rywalem Song Joong Ki, ale… Zacznijmy  po kolei. Każdy z czterech głównych bohaterów ma inne pochodzenie: Yoon Hee jest z plebsu, Sun Joon to najwyższa elita, Jae Shin nieco mniej ważna szlachta, a Yong Ha jest synem kupca, co ukrywa niemal przez pół dramy. To daje im przewagę nad oryginalnymi F4, którzy wszyscy byli bogaczami, ponieważ grupa zdobywa różne kolory i smaki. Yoon Hee i Sun Joon są idealistami o wąskiej szerokości poglądów, a Jae Shin nieco zblazowanym buntownikiem, który ma serce romantycznego wojownika.

Goo Yong Ha to osobna liga oraz jedna z najbardziej unikalnych postaci wykreowanych na ekranie, jakie widziałam! Zabawny, prowokujący, flirtujący, iskrzący nie tylko z płcią żeńską, co zaowocowało nagrodą dla Song Joong Ki i Yoo Ah In jako najlepszej PARY. Przy nich Yoon Hee i Sun Joon wypadają trochę jak sztywne nerdy, więc brawa dla mało znanych wcześniej aktorów za całkowite ukradnięcie show głównym bohaterom!

Wydaje mi się, że Yong Ha bazowany jest trochę na Jacku Sparrowie z „Piratów z Karaibów”… To bardzo komiksowa postać, ekspresywna, trochę ekscentryczna i jakby wyprzedzająca własne czasy. Ruchy Song Jong Ki mają posmak Johnny’ego Deppa, gdyby ten bawił się jeszcze wachlarzem. Mamy więc postać bezstronną, na pewno hedonistyczną i teatralną. W tym ostatnim kryje się głębia Goo Yong Ha, ponieważ kpi sobie ze szlacheckiej elity, uczęszczając do Sungkyunkwan. Jest dla wszystkich tak samo milutki (oczywiście z dozą faworytyzmu dla Jalgeum Quartet), nie wchodzi w drogę Ha In Soo. Mogłabym go zakwalifikować po prostu jako charyzmatycznego ładnego chłopca, ale parę scen z Jae Shinem przekonało mnie, że jego gama uczuć nie kończy się na czerpaniu przyjemności.

Lee Sun Joon grany jest przez byłego członka TVXQ, a teraz JYJ, Yoochuna. To jego debiut, który okazał się niespodziewanie dobry. Na pewno został zatrudniony tylko po to, bo teraz w każdej dramie musi być przynajmniej jeden idol-nie-aktor przyciągający płeć żeńską, ale widać było pęknięcia na jego masce dobrze wychowanego przyszłego lidera kraju. Sun Joon jako postać jest  inteligentną osobą o bardzo wąskich horyzontach, która wie lepiej, dlatego siedzi cicho i się nie przejmuje. Jego spotkanie z beztroskim Yong Ha, buntowniczym Jae Shinem i upartą Yoon Hee sprawia, że doświadcza wielu rzeczy po raz pierwszy. Dlatego jest to postać nieprzewidywalna. Na tym tle Park Min Young (znana mi tylko z teledysku do Lies zespołu BIGBANG) jako Kim Yoon Hee wypada słabo, choć jest dającą się lubić postacią.

Na koniec perełka i czarny koń czyli Jae Shin. Materiał na głównego bohatera, który został wciśnięty do roli tego drugiego, co sprawia, że jest niezwykle interesujący. Książę na białym rumaku, który jest trochę bezczelny i woli siedzieć na drzewie z flaszką, obserwując Yoon Hee. Wokół niego kręci się cała intryga z Czerwonym Posłańcem.Trudno określić kogo bardziej się lubi – Sun Joona czy Jae Shina – ponieważ jeden jest lubianym głównym bohaterem, który wiadomo, że skończy z dziewczyną, ale ten drugi to ukryte marzenie wielu kobiet, rozczochrany bad boy i po cichu mu się kibicuje, mimo że bez nadziei. Sceny z Song Joong Kim i Yoo Ah Inem są elektryzujące, może dlatego że podawane są w małych dawkach, drażnią tym widza.

Joseon szał

„Sungkyunkwan Scandal” może przywodzić na myśl wiele tytułów. Czterech przystojnych (Park Min Young też się wlicza jako cutie pie) bohaterów to „Boys Over Flowers”. Crossdressing i mężczyźni myślący, że są gejami to „Coffee Prince”, „You’re Beautiful” i japońskie „Hana-Kimi”. Jednak w tym aspekcie „Sungkyunkwan Scandal” miło wyłamuje się ze schematu – tradycyjnie wychowany Sun Joon dojrzewa do faktu, że podoba mu się „mężczyzna” i akceptuje go. Kiedy wyjawiona zostaje przed nim płeć Yoon Hee, nie wybucha angstem i nie mamy wtedy klasycznego zerwania, gdzie po kilku melodramatach bohaterowie i tak wrócą w sobie objęcia. On tę wiadomość całkowicie i z ulgą akceptuje, bo być może nie był całkowicie gotowy na wyłamanie się ze społecznego schematu, w którym został umieszczony od dzieciństwa. Generalnie drama przemyca wątek czy można w konserwatywnym Joseon coś gwałtownie zmienić, choć mimo postaci o współczesnych nam umysłach, odpowiedź zdaje się brzmieć nie, bohaterowie po prostu muszą sobie znaleźć gdzieś swoje miejsce.

Co do przeszkód w miłości, Ha Hyo Eun jest typową mało rozgarniętą pannicą. Niesamowicie irytująca postać grana przecież przez sympatyczną Seo Hyo Rim (która prowadziła Music Bank z Song Joong Ki, w życiu bym nie zgadła, że można taki duet dobrać po tej dramie). Trójkątów jest tu co nie miara: Sun Joon-Yoon Hee-Jae Shin, Yoon Hee-Sun Joon-Hyo Eun oraz Yoon Hee-Cho Sun-In Soo. Jak na komedię romantyczną, wyjątkowo nie jest to wywleczone na piedestał fabuły, jej głównymi wątkami jest Czerwony Posłaniec i polityka państwa oraz rozwój postaci Sun Joona. No i wspaniała przyjaźń! Bo dopiero wspólny cel w okolicach dziewiątego odcinka skleił Jalgeum Quartet na dobre, a dobra przy tym była zabawa. Czy ta drama nie jest po prostu o idealistycznej młodzieży?

„Sungkyunkwan Scandal” jest serialem godnym polecenia, jako nowy uzależniacz. W 2010 roku było takich wiele, ale chyba żadna historyczna drama nie zebrała takiej fanbazy, a to nie tylko zasługa Yoochuna – nowymi megagwiazdami zostali Song Joong Ki oraz znany z mi „Antique” Yoo Ah In!

Zdobyte nagrody

2010 KBS Drama Awards:

 • Excellence dla Park Min Young
 • najlepszy nowy aktor – Yoochun
 • nagroda popularności dla Song Joong Ki
 • nagroda internautów dla Park Min Young
 • nagroda internautów dla Yoochuna
 • najlepsza para – Park Min Young & Yoochun
 • najlepsza para – Song Joong Ki & Yoo Ah In

47th Baeksang Arts Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Kim Won Seok
 • najlepszy nowy aktor – Yoochun
 • nagroda popularności dla Yoochuna

2011 Seoul International Drama Awards:

 • Hallyu Drama Excellence
 • Hallyu Drama Actor Award dla Yoochuna
 • nagroda popularności dla Yoochuna

2011 Korea Drama Awards:

 • najlepsza reżyseria

2011 Korea Broadcasting Awards:

 • najlepsza drama średniej długości

2012 New York Festivals International Television & Film Awards

 • Bronze World Medal for Best Miniseries

Ocena

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 9/10

Średnia – 7,25/10

1 komentarz dotyczący “Sungkyunkwan Scandal

 1. Lubię dramaty historyczne, ale czasami są za długie. Dla mnie ważną rolę dogrywają początkowe odcinki, jak są dobre to kontynuuję. Zastanawiałam się czy obejrzeć ten serial. Mam nadzieje, że dramat spodoba mi się, bo ocena jest zachęcająca. Ciekawe czy znajdę coś lepszego niż „Queen Seon Duk”, najlepszy serial historyczny jaki widziałam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: