KBS recenzje dram

Gumiho: Tale of the Fox’s Child

gumihoZnane też jako: The Gumiho’s Revenge, Grudge: The Revolt of Gumiho, Gumiho: Yeowoonuidyun, 구미호: 여우누이뎐

Na podstawie: legendy o Gumiho

Gatunek: historyczny, thriller, fantasy

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2010

Obsada: Han Eun Jung, Jang Hyun Sung, Kim Yoo Jung, Seo Shin Ae, Kim Jung Nan, Yoon Hee Seok, Seo Jun Young, Lee Min Ho, Chun Ho Jin

.

Patologiczna rodzina

Goo San Daek (Han Eun Jung) jest gumiho – mitycznym lisem o dziewięciu ogonach. Pewnego dnia spotyka zagubionego w lesie drwala, który widzi jej prawdziwą postać. Wymusza na nim obietnicę, że nikomu nie zdradzi jej istnienia przez dziesięć następnych lat. Potem zmienia się w kobietę i oboje zakochują się w sobie, pobierają i mają córkę Yeon Yi (Kim Yoo Jung). Na dzień przed minięciem dziesięciu lat, mężczyzna mimochodem mówi swojej żonie o dziwnej istocie, którą kiedyś spotkał. San Daek wpada w furię, bo jeszcze jeden dzień, a ona i jej córka, która jest pół-gumiho stały by się prawdziwymi ludźmi. Zabija męża i ucieka z Yeon Yi, która nie ma pojęcia o swojej naturze, a już niedługo w dniu jedenastych urodzin zacznie się przemieniać.

Trafiają na dwór bogatej rodziny, której głowa Yoon Doo Soo (Jang Hyun Sung) mieszka z żoną, konkubiną i trójką dzieci. Jedyna córka w rodzinie, rozpuszczona Cho Ok (Seo Shin Ae) jest śmiertelnie chora i miejscowy znachor mówi ojcu, że dziewczynka przeżyje tylko wtedy, jeśli poświęci się w jej ofierze rówieśnicę, którą jest Yeon Yi. Z tego powodu Doo Soo przygarnia je do domu. Podoba mu się oczywiście piękna San Daek i proponuje jej konkubinat. Kiedy cała uwaga mężczyzny skupia się obecnie na San Daek i jej córce, dwie pozostałe kobiety w domu są piekielnie zazdrosne. Szczególnie odczuwa to Cho Ok, która nagle nie jest centrum zainteresowania, dochodzi do tego jeszcze fakt, że syn lokalnego urzędnika, który jej się podoba, zakochuje się ze wzajemnością w Yeon Yi. Doo Soo przez dłuższy czas faworyzuje dziewczynkę, ale wciąż myśli o tym jak uratować własną córkę. Wkrótce Yeon Yi znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie… San Daek użyje mocy gumiho by zemścić się na wszystkich, którzy krzywdzili jej dziecko…

Nowe światło na legendę

Legendę o gumiho można streścić do tego, że bestia zmienia się w oszałamiająco piękną kobietę, żeby uwodzić ludzi, zjadać ich wątroby i dzięki temu samemu stać się człowiekiem. Mniej więcej na dwa tygodnie przed zakończeniem „Gumiho…” swoją emisję rozpoczęło „My Girlfriend Is a Gumiho” (SBS), tak więc ten mityczny potwór będzie się teraz kojarzył z wielkim apetytem i uroczą Shin Min Ah… Sądzę zatem, że przedstawiam wam właśnie dramę, o której mało kto wie, a jednak było to dość niesamowite wakacyjne show…

„Gumiho: Tale of the Fox’s Child” jest thrillerem osadzonym w historycznych realiach, czasem nawet horrorem, a przede wszystkim moim pierwszym skończonym sageukiem. To taki typ dramy, który łatwo zostanie pominięty przez większość Koreańczyków (choć oglądalność stabilnie rosła), a tym bardziej zagranicznych widzów i internautów – bo straszne, bo to nie romans, bo nie  ma wielkich nazwisk w obsadzie lub przynajmniej idoli… Okazuje się jednak, że koreańskie produkcje mogą jeszcze sprawiać niespodzianki w erze komedii romantycznych… „Gumiho: Tale of the Fox’s Child” to mały skarb, choć nie jest wolny od wad.

Kto jest potworem?

Po pierwsze, drama ta nie ma na celu nikogo straszyć, bo gdyby chciała, efekty byłyby żałosne. Jest tutaj trochę melodramatu, ale przede wszystkim to opowieść o matczynej miłości. Han Eun Jung znana mi była wcześniej tylko z „Full House” (KBS 2004). Wydawało mi się, że aktorka z niej przeciętna, chociaż w tej produkcji widać, że coś idzie do przodu – łatwo było przestać się nią interesować, kiedy główna intryga dotyczyła dziewcząt, ale jako zdesperowana matka była niezwykle wiarygodna.

Drama łatwo mogłaby się zmienić w swoją parodię, gdyby chodziło w niej tylko o zemstę i zabijanie kolejnych ludzi. Tak samo mogłoby się stać, gdyby górę wzięły dworskie intrygi, zemsty i okrutne kobiety… Znajdą się tutaj takie elementy, ale również miłość i ciepło pomiędzy San Daek, a Yeon Yi. Drama pokazuje, że prawdziwymi potworami są ludzie, chociaż wszystkie okrucieństwa Lady Yang (Kim Jung Nan) oraz Doo Soo również były tłumaczone miłością do córki. Pokazuje nam to skomplikowaną naturę człowieczą…

Wielki spektakl nieletnich aktorek

To niesamowite, ale całe show poniosły na swoich barkach dwie dziewczynki (dziesięcio- i jedenastolatka), co samo w sobie jest precedensem, że dzieci dostają główną rolę i to jeszcze w thrillerze. Seo Shin Ae (rola Cho Ok) przeszła ogromną zmianę z jej naiwnej roli w sitcomie „High Kick Through The Roof”, Kim Yoo Jung (Yeon Yi) ma doświadczenie przewyższające niejednego dorosłego, ale grała głównie dziecięce wersje głównych bohaterów. Jej filmografia jest imponująca – „Iljimae”, „Painter of the Wind”, „Cain & Abel”, „Dong Yi”, „Road Number One”, „Flames of Ambition”…

Yeon Yi jako postać nie jest wcale taka trudna do interpretacji – kochająca, ładna, słodka, utalentowana, po prostu idealna córeczka. Normalnie mogłaby się szybko znudzić, ale Kim Yoo Jung ma niesamowity dar przyciągania uwagi, jej łzy rzeczywiście wzruszają, a jej gra przysłania nawet dorosłych partnerów, a tym bardziej Lee Min Ho (oczywiście nie tego z „Boys Over Flowers”), grającego zakochanego w niej Jung Kyu, który składa obietnice, ale jak zwykły człowiek ucieka od niej, kiedy widzi jej prawdziwą postać gumiho. Różnica między tymi dwoma dziecięcymi aktorami wynosi sześć lat, więc trochę dziwnie było patrzeć na całujących się licealistę i dziewczynkę z podstawówki, niemniej Kim Yoo Jung potrafiła być dojrzała i na jego poziomie. Szkoda, że chłopak nie dorównywał jej talentem aktorskim… Pierwsza połowa dramy należała więc do Yeon Yi.

Później nadszedł czas na Cho Ok, której los splótł się mocno z Yeon Yi. Nie spodziewałam się na początku niczego wielkiego po Seo Shin Ae, ponieważ przez połowę dramy leżała chora w łóżku i ewentualnie wariowała od halucynacji. Jednak po śmierci Yeon Yi jej duch opanował ciało Cho Ok, a Seo Shin Ae odstawiła wspaniałe przedstawienie – potrafiła być dalej rozpuszczoną córusią, kalką zdesperowanej Yeon Yi, która pragnie przekonać matkę, że nadal istnieje, Cho Ok tylko udającą Yeon Yi, a także mścicielką. Często przejścia między bohaterkami były błyskawiczne, ale Seo Shin Ae potrafiła je zagrać rozróżnialnie, naśladując grę Kim Yoo Jung.

Han Eun Jung została tu zdegradowana do roli drugoplanowej, a szczególnie to się czuło, kiedy w jednym odcinku pokazywano ją tylko co jakiś czas, biegającą po lesie i szukającą córki. Tu winię montaż, bo były to oczywiste zapychacze. Ogólnie „Gumiho: Tale of the Fox’s Child” byłoby genialną dramą, gdyby nie żałosna strona techniczna. Specjalny make-up nie był taki zły i nie silono się na transformacje, na które na pewno nie starczyłoby pieniędzy, tak więc używano tylko operatorskich trików. Była to jednak drama, w której znajdzie się trochę scen walki, lecz były one beznadziejne… Zbyt oczywistym było to, że aktorzy latają na linach – zazwyczaj w chińskich filmach akcji wirework ma jakąś grację i nawet wydaje się naturalny, ale tutaj było to strasznie siermiężne. Han Eun Jung sobie nie poradziła w tym aspekcie, a jej bojowe nastawienie po połowicznej zmianie polegało tylko i wyłącznie na zaciskaniu pazurów i pokazywaniu kłów jak wampir. Widać też, że nie za wiele trenowała. Tak więc charakteryzacja jest w porządku, ale wszystko inne nie. Zauważyłam zresztą, że produkuje się masę historycznych dram, ale większość wygląda dość tanio i prowizorycznie.

„Gumiho: Tale of the Fox’s Child” to przede wszystkim historia, dużo śmierci i dwie świetne dziecięce aktorki. Jest to drama szalenie oryginalna w dobie romansów, ale bardzo hermetyczna, trudno jest przekonać do niej ludzi. Ja ją polecam, chociaż parę momentów jest zwyczajnie rozciągniętych.

Zdobyte nagrody

2010 KBS Drama Awards:

  • Excellence dla Han Eun Jung
  • najlepsza aktorka dziecięca – Kim Yoo Jung
  • najlepsza aktorka dziecięca – Seo Shin Ae

Ocena

Fabuła – 8/10

Kwestie techniczne – 4/10

Aktorstwo – 9/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 7,25/10

0 komentarzy dotyczących “Gumiho: Tale of the Fox’s Child

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: