recenzje dram SBS

Will It Snow For Christmas?

Znane też jako: Keuriseumaseue Nuni Olkkayo?, 크리스마스에 눈이 올까요?

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: melodramat

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2009-2010

Obsada: Go Soo, Han Ye Seul, Sunwoo Sun, Song Jong Ho, Kim Do Yeon, Jo Min Soo, Chun Ho Jin, Song Joong Ki

.

Blizny z przeszłości

Cha Kang Jin (Kim Soo Hyun) jest bardzo inteligentnym uczniem, ale zawsze zostaje wyrzucany ze szkół z powodu bójek, w jakie się wdaje, a których powodem jest wyśmiewanie jego matki – hostessy z kawiarni (Kim Do Yeon). W kolejnej szkole, do której się przenosi, spotyka dość nierozgarniętą Han Ji Wan (Nam Ji Hyun). Postanawia go uwieść, aby odegrać się na chłopaku, który rzucił ją dla szkolnej gwiazdy zaczynającej się interesować Kang Jinem. Nie udaje jej się to oczywiście, ale spędzając z nim coraz więcej czasu, naprawdę zakochuje się w nim, więc kiedy Kang Jin traci przez nią w rzece ważny medalion po ojcu, jest zdeterminowana go znaleźć. Mimo spędzania godzin w zimnej wodzie, nie udaje jej się to, ale pomoc oferuje jej starszy brat Han Ji Yong (Song Joong Ki). Niestety zdarza się tragedia. Ji Yong topi się w rzece, a matka obwinia córkę o śmierć ukochanego, idealnego syna. W tym samym czasie Kang Jin postanawia wyznać miłość Ji Wan, ale ona nie może na niego patrzeć, bo on i jego medalion będą zawsze przypominały jej o Ji Yongu, więc oschle daje mu kosza, mimo że jej uczucia są zupełnie inne i ucieka z domu do Seulu.

Siedem lat później Kang Jin (Go Soo) jest uznanym architektem. Pewnego dnia każą mu iść na przyjęcie zaręczynowe rywala z pracy Park Tae Juna (Song Jong Ho) i ku jego zdumieniu jego wybranką okazuje się być Ji Wan (Han Ye Seul). W Kang Jinie odżywają uczucia i postanawia zdobyć ją za wszelką cenę. Zaręczyny okazują się być lipą, ponieważ Tae Jun zaczyna układać sobie życie z szefową w firmie architektonicznej Lee Woo Jung (Sunwoo Sun), ale szybko się nią nudzi i znowu kręci się dookoła Ji Wan, widząc innego faceta w jej pobliżu. Otwarta i spontaniczna Woo Jung wygląda, jakby przyjęła to na chłodno i rozstają się z klasą, bo już ma na oku Cha Kang Jina.

Czekając na śnieg

Tytułu „Will It Snow For Christmas?” nie należy brać dosłownie, bo ma w gruncie rzeczy mało wspólnego z dramą, mimo że chciałoby się zobaczyć jakiś kluczowy moment w romansie głównych bohaterów w dekoracjach Bożego Narodzenia, światełek i płatków śniegu. Myślę, że tytuł dramy jest metaforą całej relacji Cha Kang Jina i Han Ji Wan – wiecznego czekania i pielęgnowania uczuć, które – sądząc po wydarzeniach z młodości – nie powinny być tak mocne (wieczne „x lat później”…). Jak ze śniegiem na Gwiazdkę – jest on dopełnieniem magicznego dnia i czekamy na niego cały rok, więc jak się nie pojawi, jesteśmy wielce zawiedzeni, ale nie tracimy nadziei, że w przyszłym roku będzie inaczej. W dramie przedstawiono miłość wielce romantyczną, dramatyczną, ale bez gloryfikowanego tragizmu.

Pomimo braku tego jednego elementu, „Will It Snow For Christmas” jest prawdziwym melodramatem jakich teraz mało – bardzo sentymentalnym, irytująco smutnym i z kwestiami rodzinnymi, a nie powracającymi byłymi kochankami, które zachowują się jak jędze. Przy tej produkcji obejrzane przez mnie wcześniej „49 Days” wydaje się być komedią. I jak na prawdziwy melodramat przystało, „Will It Snow For Christmas?” szybko traci swoją początkową świeżość i urok, które sprawiały, że poważnie zastanawiałam się nad zakwalifikowaniem tej dramy do swoich ulubionych. Staje się jak brudny śnieg albo spóźniony list miłosny, który wzrusza, ale nic więcej.

Piękny mężczyzna

„Will It Snow For Christmas?” położyło cały swój ciężar na barki głównego bohatera. Nawet kiedy nie ma go na ekranie (a to wielka szkoda dla dramy), bohaterowie zajmują się rozmawianiem o nim, jeśli tylko nie jest przedstawiany drugi wątek dramy czyli trójkąt miłosny matek Kang Jina i Ji Wan z ich ojcem (to nawet nie jest spoiler, gdyż już od pierwszych odcinków można zauważyć, że coś jest nie tak i w jak potwornie schematyczny tragizm wpadnie później ta drama). Cha Kang Jin to chodzący ideał – przystojny, inteligentny, ze świetlaną karierą i zakochany na zabój. To niemal postać z mitu, skoro nawet luzacka, ale mocno stąpająca po ziemi Lee Woo Jung stwierdza, że już żaden inny mężczyzna w jej życiu mu nie dorówna. Dla równowagi Park Tae Jun jest tchórzem, który może uciec się nawet do brudnych sztuczek, aby wygrać przetarg na projekt. Kang Jin zawsze gra fair, nawet jeśli oznaczałoby to jego własny upadek. Po głębszej analizie ocena „Will It Snow For Christmas?” spada znacznie z tego powodu, ale przecież też jestem kobietą… i nie mogę się oprzeć Go Soo!

Han Ye Seul zwyczajnie sobie nie poradziła z rolą. Uwielbiam tę aktorkę po obejrzeniu „Fantasy Couple” i mogłabym tylko dla niej wziąć się za jakąś dramę, ale tutaj zwyczajnie nie potrafiła dotrzeć do żadnych pokładów mojej sympatii. Albo płacze, albo patrzy z melancholią. Grająca jej nastoletnią wersję Nam Ji Hyun miała o wiele więcej ikry, ale najwyraźniej chciano przedstawić charakter zbolałej postaci, przy której machalibyśmy na wszystko, bo „ale brat jej zmarł, ale ojciec jej zmarł…”. W każdym razie nie sądzę, żeby fatalna Han Ji Wan była tylko i wyłącznie winą Han Ye Seul.

Lee Woo Jung natomiast jest jedną z największych zalet „Will It Snow For Christmas?”, poza przystojną twarzą Go Soo oczywiście. Sunwoo Sun sprawiła, że pierwszy raz w życiu polubiłam tę drugą, ba!, nawet bardziej niż główną bohaterkę, gdyż z Kang Jinem tworzyliby gorącą parę. Nie była żadną byłą, nie mogła więc wymagać, że w byle jakim momencie główny bohater powinien do niej wrócić, a pozbycie się tego najbardziej irytującego motywu wszech czasów w koreańskich dramach wiele daje. Lee Woo Jung jako kobieta jest pewna swoich walorów, ale czasami narzucała swoją seksualność mężczyznom. Okazywała oznaki pogardy dla Ji Wan oraz niewiarę w romantyczną miłość, ale zostawiła ją w spokoju, widząc, że gdyby ją niszczyła, wcale nie pomogłoby jej to w zdobyciu Kang Jina. Pierwszy raz więc zobaczyłam inteligentną rywalkę, szałową kobietę, którą chciałabym mieć jako swoją koleżankę.

„Will It Snow For Christmas?” portretuje wielką niespełnioną miłość. Bohaterowie kochają się od lat, ale zawsze coś im staje na przeszkodzie, w tym przypadku zdarzenia z przeszłości oraz samolubstwo ich własnych rodziców. Wielki i szlachetny Cha Kang Jin posuwa się nawet do tego, że udaje tego złego dla dobra Han Ji Wan. To niespełnienie jest całą esencją melodramatyzmu tej dramy. Czy ją polecam? Trudno mi, nie jestem empatyczna, żeby patrzeć na nią z optymizmem i zwyczajnie brakuje mi w niej ciepła.

Ocena

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 6,75/10

1 komentarz dotyczący “Will It Snow For Christmas?

  1. Jacie, jak mnie irytował ten wątek urojenia matki Ji Wan… Nie ogarniam jak Kang Jin w ogóle mógł się tak w to zaangażować, że co proszę!? Jak w ogóle tak można? o.o

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

<span>%d</span> blogerów lubi to: