Protect the Boss

protect-the-boss-posterZnane też jako: Last Secretary, The Boss Has Changed, Boseureul Jikyeora, 보스를 지켜라

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Ilość odcinków: 18 x 70 min.

Premiera: 2011

Obsada: Ji Sung, Choi Kang Hee, Jaejoong (JYJ), Wang Ji Hye, Park Young Kyu, Cha Hwa Yeon, Kim Young Ok

.

Wychować szefa

No Eun Seol zostawiła za sobą „ciemną przeszłość” – kiedy była młodocianą gangsterką, ale dzięki ambicji skończyła studia i jest na etapie szukania posady sekretarki. Idzie jej to z wielkim trudem, gdyż pracodawcy zawsze wybierają młodsze i ładniejsze absolwentki prestiżowych uniwersytetów, ale jej ikra i pewien buntowniczy styl bycia zwracają uwagę Cha Moo Wona, księcia świata finansowego marzącego o odziedziczeniu DN Group, które niestety może iść w ręce jego beznadziejnego kuzyna.

Cha Ji Hun w przeciwieństwie do niego jest wielkim dzieckiem, które odmawia pracy, działając na nerwy swojemu cholerycznemu ojcu, prezesowi DN Group. W rzeczywistości ukrywa swoją agorafobię i inne nerwice, stwarzając piekło nie tylko ojcu, ale także swoim podwładnym. Moo Won zatrudnia Eun Seol jako sekretarkę Ji Huna, a zarazem swojego „szpiega”. Po pewnym czasie Eun Seol i Ji Hun orientują się, że już wcześniej się spotkali i nie było to najprzyjemniejsze zdarzenie, gdyż byli zamieszani w gangsterską walkę w nocnym klubie. Ji Hun traktuje ją jako zło konieczne i pastwi się nad nią swoim pedantyzmem, ona zaciska zęby, starając się nie sprać mu skóry, ale kiedy dowiaduje się o jego dolegliwościach, postanawia pomóc mu wreszcie przezwyciężyć strach i wystąpić na spotkaniu biznesowym.

Wkrótce Ji Hun i Moo Won jednocześnie zakochują się w twardej Eun Seol. Na niej nie robi to najmniejszego wrażenia, ponieważ dwójka zdziecinniałych dorosłych działa jej na nerwy. Do nich dochodzi jeszcze trzecia im podobna – menadżerka Seo Na Yoon, była dziewczyna Ji Huna, która wciąż do niego coś czując, nie zgadza się na aranżowane małżeństwo z Moo Wonem, aż w końcu zostaje sama, gdy obaj ciągną do Eun Seol.

Dekonstrukcja gatunku

„Protect the Boss” zwróciło moją uwagę już od pierwszych zapowiedzi przede wszystkim fantastyczną obsadą – Choi Kang Hee, którą widziałam tylko w filmie „Petty Romance”, Ji Sungiem, który nigdy chyba w komedii romantycznej nie grał, ale jest solidnym aktorem dramatycznym znanym z takich tytułów jak „Royal Family”, „All In” czy „Swallow the Sun” i Jaejoongiem z JYJ, który przyciąga mnie mniej, ale większość fanek będzie przeciwnego zdania. Jeśli ma się w obsadzie uznanych aktorów to jest już pół sukcesu – taka „Pasta” na przykład była właściwie o niczym, ale wysoko ją cenię ze względu na występ Lee Sun Gyuna i Gong Hyo Jin. Ta drama też właściwie nie miała jakiejś historii, ale za to niezwykle czarujących bohaterów. Kłócili się, bili, wykonywali jakieś swoje małe zemsty, ale również fantastycznie się zaprzyjaźnili. „Protect the Boss” operowało znanymi i zużytymi schematami, ale później rozebrało z nich gatunek komedii romantycznej. Co prawda bez melodramatycznych chwytów wyszło trochę płasko w końcówce, ale należy już opiewać sukces, że jakaś drama interesowała mnie dłużej niż przez pierwsze cztery odcinki.

Zacznijmy od bohaterów. Nie może się obyć przez biednej dziewczyny, przystojnego chaebola (najlepiej dwóch) i jędzy, która porzuciła faceta, a potem wraca, ale to dosłownie pierwsze wrażenia, jakie wywierają na nas postacie w „Protect the Boss”. Dramowa bohaterka lubi być też zaradna i niezależna, ale zawsze potem wpada w otchłań marudzenia, płakania, użalania się i innych słabości i to już odróżnia No Eun Seol od modelu. Cha Ji Hun jest początkowo dupkiem, aż przerysowanym, ale to przede wszystkim bardzo dziecinna postać chowana pod kloszem, przez co nie miała okazji dorosnąć. Z Cha Moo Wonem i Seo Na Yoon jest dokładnie tak samo, mimo że to z wierzchu bardzo poważni pracownicy wielkich firm. Momenty potyczek dwóch kuzynów są bezcenne, to takie przepychanki, które są aż histerycznie śmiesznie, jeśli weźmie się pod uwagę, że widzimy poważnego aktora i idola o statusie megagwiazdy.

Najwięcej mojego uznania zyskuje jednak Seo Na Yoon zagrana przez Wang Ji Hye, która jędzą była już wcześniej w „Personal Taste”. Ta kobieta ma zdecydowanie talent komediowy, bo potrafiła się rozpłakać w każdej minucie dramy i było to zabawne (bo zawsze mogło wyjść patetyczne i irytujące, gdyby jęczała za Ji Hunem). Wcześniej tylko dwa razy zdarzyło mi się naprawdę polubić „tą drugą” – Sun Woo Sun w „Will It Snow For Christmas?”, która była zdecydowanie fajniejsza niż zapłakana Han Ye Seul oraz Kim Sa Rang w „Secret Garden”, która nie podążała za Hyun Binem. Seo Na Yoon dosyć szybko odpuszcza sobie Cha Ji Huna, dlatego była zabawna, próbując desperacko wznowić zainteresowanie Moo Wona. Poza tym lubiła-nie-lubiła Eun Seol, ale zamieszkała z nią, kiedy zbuntowała się przeciw konspirującej matce. W której dramie „rywalki” są bardziej przyjaciółkami niż przeciwniczkami? Poza tym zderzenie rzeczywistości szarego Kima (żeby nie powiedzieć Kowalskiego), do którego należała Eun Seol z dotychczasowym życiem Na Yoon również jest źródłem śmiechu. „Protect the Boss” więc nie tylko opierało całą swoją zabawność na sprzeczkach Eun Seol z Ji Hunem czy Ji Huna z Moo Wonem oraz trzymało się komedii przez długi czas – to naprawdę odświeżające.

Rozczarowujący jest jednak (zawsze musi coś być) wielki spadek formy tuż przed zakończeniem dramy. W normalnych warunkach bohaterowie rozstaliby się z powodu rodziców, przynależności do różnych klas społecznych czy jakiegoś skandalu, bo w dramach prezesowie firm są niemal celebrytami obserwowanymi przez media. Mnie zdenerwowało mnie to, że konflikt był jeszcze bardziej sztuczny niż z poprzednio wymienionych powodów, ponieważ No Eun Seol odkryła ciemną stronę firmy oraz machlojki za kulisami, co bardzo kuło w jej ogromne poczucie sprawiedliwości. Co ją to obchodziło, przecież była tylko sekretarką! Mimo wszystko „Protect the Boss” jest bardzo porządną komedią romantyczną, duży plus za to, że to nie dziewczyna zakochuje się pierwsza.

Zdobyte nagrody

2011 SBS Drama Awards:

 • Top Excellence dla Ji Sunga
 • Top Excellence dla Choi Kang Hee
 • Special Award dla Park Young Kyu
 • nagroda internautów dla Choi Kang Hee
 • najlepsza para – Ji Sung & Choi Kang Hee
 • New Star Award dla Wang Ji Hye
 • New Star Award dla Jaejoonga
 • Top 10 Stars – Ji Sung
 • Top 10 Stars – Choi Kang Hee
 • Lifetime Achievement Award dla Kim Young Ok

Ocena

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 7/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 10/10

Średnia – 8/10

2 Comments

 1. Strasznie lubię tę dramę i jest dla mnie jedną z lepszych komedii romantycznych, jakie widziałam – autentycznie zabawna i bardzo dobrze zagrana. Zgadzam się, że końcówka rozczarowuje, ale spadek formy wynagradza mi fakt, że nie ma w tej dramie postaci, której bym nie lubiła, a podczas oglądania (przypominam sobie teraz tę dramę oglądając z koleżanką) wybucham śmiechem.

  Polubienie

 2. Drama jak drama…. Trochę zagmatwana, gdzieś przy końcu kompletnie gubiąca wątek…. Plus….. Nie, większy niż plus… Można ją oglądać aby przez te wszystkie docinki oglądać Kim Jae Jeoong. Drama dużo na tym zyskała.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.