inne stacje Netflix recenzje dram

Operation Proposal

Znane też jako: Operation Love, The Proposal, Peuropojeu Daejakjeon, 프로포즈 대작전

Na podstawie: japońskiej dramy „Proposal Daisakusen” (Fuji TV 2007)

Gatunek: romans, fantasy

Ilość odcinków: 16 x 70 min.

Premiera: 2012

Obsada: Yoo Seung Ho, Park Eun Bin, Lee Hyun Jin, Kim Ye Won, Go Kyung Pyo, Park Young Seo, Park Jin Joo

.

Epicka, mała podróż

Kang Baek Ho prawie przez całe życie kochał swoją przyjaciółkę z dzieciństwa Ham Yi Seul, ale nigdy nie wyznał jej swoich uczuć, co w końcu doprowadziło do tego, że stoi teraz z boku jako drużba i patrzy, jak wychodzi za mąż za innego mężczyznę, jego trenera baseballu Kwon Jin Wona. Po ślubie przypadkiem znajduje list, który Yi Seul napisała do niego w gimnazjum, ale nigdy nie wręczyła – jej wyznanie miłosne. To łamie mu serce i doprowadza do płaczu. Wtedy niespodziewanie pojawia się przed nim tajemniczy człowiek, który nazywa siebie konduktorem czasu. Proponuje mu skok w przeszłość, aby mógł naprawić swoje błędy. Baek Ho wypija magiczny napój i przenosi się w czasy liceum…

„Operation Proposal” jest adaptacją popularnej japońskiej dramy „Proposal Daisakusen”, której nie widziałam, ponieważ po „Buzzer Beat”, „Nobuta wo Produce” i paru innych moje zainteresowanie Yamashitą Tomohisą opadło. Pewnie pomogło to w czerpaniu większej przyjemności z oglądania tej dramy, ponieważ nie spodziewałam się po niej wiele… Szczególnie po Yoo Seung Ho, bo to osoba, której fenomenu nie pojmuję, ponieważ nie uważam, że jest jakimś wielce utalentowanym aktorem. „Operation Proposal” miało jednak w sobie urok produkcji niemalże na wpół niezależnej… Jako drama celująca w widzów w wieku nasto- i dwudziestoletnim (zupełnie jak emitowane w tym samym czasie „Dream High 2” i „Shut Up Flower Boy Band” – przesunięto zresztą jej emisję, żeby nie rywalizowała z tymi tytułami) nie wpadła w oczywiste schematy – nie była komedią romantyczną, zawierała elementy fantastyczne (od których aż roi się w dramach w tym roku!) i zwyczajnie nie była infantylna. Niespodziewanie bardzo dobrze mi się tę dramę oglądało, mimo że fabuła irytująco powtarzała się w kółko.

„Operation Proposal” jest prostą dramą. Nie ma tu fajerwerków, bajerów, wielkiego dramatyzmu. Mogłabym powiedzieć, że nawet pomimo motywu podróży w czasie, była ona cudownie przyziemna i realistyczna. Największą jej wadą była więc ilość odcinków. Szesnaście to minimalna liczba dla większości dram, ale przedstawiona historia dobrze sprawdziłaby się tylko w krótszym, japońskim formacie. Powodem tego jest ta cała wycieczka do przeszłości. Na początku myślałam, że to jednorazowa eskapada, a cała historia będzie się dziać w szkole, ale Baek Ho wracał do teraźniejszości za każdym razem, kiedy robiono mu zdjęcie, by przekonać się potem, że jego wysiłki zaledwie opóźniły ślub Yi Seul i trenera. Dlaczego nigdy tego nie zauważył? Ja bym na jego miejscu unikała wszelkich zdjęć, aby żyć ze świadomością bycia w alternatywnej rzeczywistości i wykorzystywać tę wiedzę dla własnych korzyści… Liczne powroty do przeszłości, do różnych momentów w życiu, zaczęły być potem męczące, ponieważ z reguły niczego nowego nie wnosiły do fabuły – Kang Baek Ho był po prostu sierotą, nie mógł wprost powiedzieć dziewczynie, co czuje, dlatego obrał baaardzo okrężną drogę, która mało się opłacała.

Trwałe przyjaźnie

Nawet jeśli tor, jaki obrała fabuła „Operation Proposal”, stał się szybko bardzo nużący, drama ta była pchana do przodu przez grupę głównych bohaterów. Bardzo podobało mi się, że dano szansę młodym lub mało znanym aktorom, bo w końcu nie należy liczyć na olbrzymią popularność, jeśli chodzi o dramę z kablówki – tu chodzi o ogólną jakość. Paradoksalnie najmłodsi z obsady są najbardziej doświadczeni – Yoo Seung Ho i Park Eun Bin byli nagradzanymi aktorami dziecięcymi, a w przypadku tej dziewczyny to pierwsza „dorosła”, główna rola. Oczywiście „Operation Proposal” opiera się głównie na sile nazwiska Yoo Seung Ho, który jest najmłodszy na planie, ale nie ma w ogóle przepaści między nim, a resztą. Kim Ye Won stopniowo staje się rozpoznawalna po rolach drugoplanowych w „Romance Town”, „Flower Boy Ramyun Shop” i filmie „Sunny”, w którym zagrała także debiutantka Park Jin Joo. Go Kyung Pyo jest równie zielony, ponieważ ma na koncie tylko rolę w „Jungle Fish 2”, a Park Young Seo od lat pojawia się niezauważalnie w filmach. Lee Hyun Jina niektórzy mogą rozpoznać z roli Hyun Ki Younga śpiewającego If I Leave w „Heartstrings”.

Ich bohaterowie nie są jakoś głęboko rozwinięci, ani brawurowo zagrani, ale odróżniają „Operation Proposal” od przeciętnego koreańskiego romansu. Mimo postaci Kwon Jin Wona jako obowiązkowo pojawiającego się rywala, nie ma tu czworokąta miłosnego, a to, co stoi na przeszkodzie szczęściu Baek Ho i Yi Seul, to ich własne niezdecydowanie. Drama upłynęła pod znakiem więzi, ponieważ aktorzy pokazali na ekranie wspaniałą przyjaźń, która trwa od czasów szkolnych po dorosłe życie i może dlatego Baek Ho tak irytująco nie mógł się zebrać na wyznanie uczuć – żeby nie psuć atmosfery w grupie, chociaż wszyscy wiedzieli, że para głównych bohaterów jest sobie przeznaczona. Przyznam, że czytając zapowiedzi, obawiałam się nieco jak wypadną razem Yoo Seung Ho i Park Eun Bin, którzy znają się od lat i parę razy zagrali w dramach historycznych dziecięce pary. Myślę, że ich osobista przyjaźń bardzo pomogła w przedstawieniu tej bohaterów, ale dodatkowo iskrzyła między nimi niezła chemia, całkiem niespodziewanie… I mimo że „Operation Proposal” jest dramą młodzieżową, zawartość miała wybitnie „kablówkową”, patrząc na brak typowych wall-kissów.

„Operation Proposal” jest bardzo przyjemną dramą, którą poleciłabym zamiast tych wszystkich „Dream Highów” i innych trywialnych rozrywek. Wydaje się miejscami trywialna, ale stoi za nią pewna mądra myśl – nie wystarczy tylko zmienić wydarzenia, których żałujemy, Baek Ho przez cały czas nie mógł zapobiec ślubowi Yi Seul, ponieważ on sam wciąż był tą samą, lekkomyślną osobą.

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 5/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 6,5/10

0 komentarzy dotyczących “Operation Proposal

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

<span>%d</span> blogerów lubi to: