artykuły o kpopie i idolach

Składniki do przepisu na kpopową grupę

Im więcej, tym (powinno być) lepiej? Obecnie trudno znaleźć nowe grupy trzy- i czteroosobowe, których w pierwszej generacji idoli było chyba najwięcej. Duża liczba członków, mimo większego rozdrobnienia zarobku, posiada bardzo ważną zaletę – pozwala zaprezentować całe grono cech, stylów i wizerunków, które same grupy bardzo eufemistycznie określają „swoimi unikalnymi kolorami”. Wiadomo, w każdym zespole musi się znaleźć główny wokal, raper, tancerz i ładna twarz zwana visualem. Chciałabym jednak przedstawić szereg innych ról pomniejszych, ale nie mniej ważnych.

Ostrzeżenie: niektóre wybory mogą wydawać się nieadekwatne, jako że tekst oparty w 100% na moim wrażeniu. Dlatego zapraszam oczywiście do podzielenia się swoimi uwagami i archetypami!

Typ #1: Słodki

Kpop nie istniałby bez aegyo. Niekoniecznie musi to być w formie piskliwego głosiku nawołującego „oppa~!”/”noona~!”, bo grupowy słodziak potrafi wywołać rozklejenie się fana tylko za pomocą swojego uśmiechu. Z reguły rolę tę dostają maknae grupy, jako te najmłodsze, najbardziej niewinne stworzonka, jednak często występuje odstępstwo od tej reguły. Są dwa rodzaje grupowych słodziaków – naturalnie słodcy i wytrenowanie słodcy. Pierwszy rodzaj to ludzie, którzy właściwie nic nie muszą robić, żeby wywołać masowe „aww~!”. Najczęściej drobnej postury i/lub z wielkimi, błyszczącymi oczami, mile widziana jest też urocza niezdarność. Drugi typ osób to niepozorne na pierwszy rzut oka tajne bronie, które jak za naciśnięciem guzika potrafią w każdej chwili z normalnej osoby zmienić się w maszynę do aegyo, nadymając policzki, robiąc dzióbek, modulując głos lub (co najbardziej efektywne!) puszczając oczko.

Przykłady słodkich idoli: Sunny (SNSD), Sungmin (Super Junior), Yoseob (Beast), Sulli (f(x)), Boram (T-ara), Nichkhun (2PM), Dara (2NE1), Sohyun (4minute), Taemin (SHINee), Jiyoung (KARA), Sungjong (Infinite)

Typ #2: Seksowny

W opozycji dla członków odpowiedzialnych za aegyo muszą być tacy, którzy swoim seksapilem nadrabiają za całą grupę i potrafią go pokazać w każdej sytuacji w każdym koncepcie. Oczywiście najbardziej zabójczy efekt powstaje, kiedy seksowny członek jest również tym uroczym, ale mniejsza o to… U dziewczyn charakteryzuje się to machaniem pupą, wypinaniem się i robieniem jednoznacznych min, kiedy mężczyźni pokazują swoje kaloryfery lub kusząco odsłaniają inne fragmenty ciała. Machanie biodrami uskuteczniają obie płci. Z reguły seksowni idole nie są tymi najbardziej utalentowanymi w grupie, ale po prostu mają w sobie to coś…

Przykłady seksownych idoli: Hyuna (4minute), Lee Joon (MBLAQ), Hyunseung i Kikwang (Beast), Kahi i Nana (After School), CL (2NE1), Siwon (Super Junior), Nicole (KARA), Taecyeon (2PM), Hyomin (T-ara), Yubin (Wonder Girls), Hyosung (Secret), Bora i Hyorin (Sistar), Yuri (SNSD), Jaekyung (Rainbow), Hoya (Infinite), Ga-In (Brown Eyed Girls)

Typ #3: 4D

Mianem 4D Koreańczycy określają ludzi dziwnych, wiecznie zamyślonych lub żyjących we własnym świecie. Często tacy idole nie myślą zanim coś powiedzą lub robią coś nieoczekiwanie, dlatego nigdy nie można przewidzieć, co się będzie z takim działo. Inne cechy charakterystyczne to nie zawsze zrozumiałe poczucie humoru, opóźnione reakcje lub bycie lekko asocjalnym. Trzeba jednak przyznać, że tacy członkowie grup mają najwięcej uroku!

Przykłady idoli 4D: T.O.P (BIGBANG), Park Bom (2NE1), L (Infinite), Hyunseung (Beast), Lay (EXO-M), Sohee (Wonder Girls), Jessica (SNSD), Kim Hyun Joong (SS501), P.O (Block B), Thunder (MBLAQ), Sunhwa (Secret), Narsha i JeA (Brown Eyed Girls)

Typ #4: Filar

Filar to idol, który posiada najwięcej tytułów z lead w nazwie. Podpora i stabilizator całego zespołu, często najwszechstronniej utalentowany członek, który jednak ginie w cieniu innych, którzy są lepsi od niego w pojedynczych kategoriach. Filary mają jednak tendencje do okazyjnego zwrócenia na siebie uwagi, a wtedy jest już pozamiatane – nie mają konkurencji. Filarami mogą być również osoby, które pracują od „drugiej strony” tj. pomagają przy produkcji piosenek.

Przykłady idoli-filarów: Junho (2PM), Junhyung (Beast), Seungri (BIGBANG), Narsha (Brown Eyed Girls), Tiffany (SNSD), Minzy (2NE1), Seungho (MBLAQ), Yeeun (Wonder Girls), Fei (miss A), Onew (SHINee), Dongjun (ZE:A), Soyu (Sistar), Jiyoon (4minute)

Typ #5: Zabawny

To ludzie, którzy najciężej pracują w variety shows. Reagują najszybciej, najczęściej żartują i nie boją się nadwyrężyć trochę własny image, aktywnie uczestnicząc w różnych parodiach, czy to tanecznych, czy w „Gag Concert”. Są po prostu wygadani i póki filar ich nie przysłoni lub seksowny członek nie pokaże kaloryfera, błyszczą najjaśniej.

Przykłady zabawnych idoli: Leeteuk, Eunhyuk i Shindong (Super Junior), Sooyoung i Hyoyeon (SNSD), Sungyeol i Dongwoo (Infinite), Daesung i Seungri (BIGBANG), Min (miss A), Onew (SHINee), Wooyoung (2PM), Junjin (Shinhwa), Kwanghee (ZE:A), Lizzy (After School), Mir (MBLAQ)

Typ #6: Diva

Diva to specjalna odmiana typu piątego, nie w każdej grupie taka się znajdzie. Divy są zabawne, ale jednocześnie mają ogromną pewność siebie, co chroni ich od kompromitujących sytuacji, do jakich może się dopuścić zabawny typ w programach rozrywkowych. Wzbudzają chyba największą sympatię dzięki szybkiemu refleksowi, ciętej ripoście, braku aegyo (chyba że w ironicznych sytuacjach…) i tańczeniu choreografii girlsbandów (w przypadku męskich diw). Wiele z nich ma radykalny wizerunek.

Przykłady idoli-diw: Key (SHINee), Jo Kwon (2AM), Heechul (Super Junior), Sungjong (Infinite), Kevin (U-KISS), Kahi (After School), Ga-In (Brown Eyed Girls), Kwanghee (ZE:A), Krystal (f(x)), Gyuri (KARA)

Typ #7: Fashionista

Wiadomo, że wygląd w świecie idoli jest bardzo ważny, ale praktycznie wszystko jest zawsze stworzone przez cordi noony. Fashioniści jednak zawsze zwrócą na siebie uwagę chociażby sposobem, w jaki prezentują się w ubraniach, a już prawdziwym polem do popisu staje się dla nich lotnisko. Ich wygląd może trafić na nagłówki w internecie, a noszone akcesoria stają się hitami. W tej kategorii niekwestionowanym królem jest G-Dragon…

Przykłady idoli-fashionistów: G-Dragon (BIGBANG), Junhyung i Hyunseung (Beast), Gayoon (4minute), CL (2NE1), Junsu (2PM), Sohee (Wonder Girls), Nana (After School), Ga-In (Brown Eyed Girls), Hyomin (T-ara)

Typ #8: Aktor(ka)

Gwiazdy kpopu są symbolami popkultury, dlatego z powodu ich sławy i podążających za nimi fanów, próbuje się ich wykorzystać w dramach lub filmach. Z reguły w ten biznes idą visuale lub „najbardziej bezużyteczni” członkowie, ale trudno kogokolwiek z nich nazwać aktorem, jeśli mają na koncie jedną lub dwie role drugoplanowe… Boysbandy i girlsbandy obfitują jednak w byłych dziecięcych aktorów lub osoby, które znalazły się w grupie właściwie tylko po to, żeby reklamować ją potem w swoich dramach. Muszę jednak przyznać, że utalentowane osoby wcale nie są taką rzadkością… Inaczej nikt by nie zatrudniał na okrągło beztalenci.

Przykłady idoli-aktorów: Eric (Shinhwa), Eunjung i Jiyeon (T-ara), Yoochun (JYJ), Siwon (Super Junior), T.O.P (BIGBANG), Yoona (SNSD), UEE (After School), Suzy (miss A), Siwan (ZE:A), Kim Hyun Joong (SS501), Jung Yong Hwa (CNBLUE)

Typ #9: Muzyk-artysta

Idole dostają gotową muzykę do nagrania i zaśpiewania na scenie, ale ostatnio coraz więcej pojawia się newsów, że wielu z nich próbuje swoich sił w kompozycji. Czasami nie wiem czy to chwyt marketingowy czy prawdziwa pasja, ale jest to niemniej pozytywne zjawisko. Chyba w zdecydowanej większości grup jakaś jedna osoba próbowała „pomagać” przy produkcji, ale jest parę osób, które robią to regularnie.

Przykłady idoli-artystów: G-Dragon i T.O.P (BIGBANG), Junhyung (Beast), Junsu i Junho (2PM), Yeeun (Wonder Girls), Zico i Park Kyung (Block B), Jinyoung (B1A4), Jung Yong Hwa (CNBLUE), Jinwoon (2AM), JeA (Brown Eyed Girls), Bang Yong Guk (B.A.P)

Typ #10: Królewski

Są czasami tacy ludzie w kpopie, którzy imponują nawet własny kolegom i koleżankom z zespołów. W nie każdej grupie znajdzie się tę arystokrację. Zazwyczaj są niedoścignionym ideałem piękna lub książęcym typem, więc żartuje się z nich w serdeczny sposób, ale ilość fanów danej osoby zawsze trzeba brać pod uwagę.

Przykłady królewskich idoli: Nichkhun (2PM), Siwon (Super Junior), T.O.P (BIGBANG), Minho (SHINee), Yoona (SNSD), Kim Hyun Joong (SS501)

7 komentarzy dotyczących “Składniki do przepisu na kpopową grupę

 1. Świetny artykuł, naprawdę cudownie sklasyfikowane są wszystkie typy. Ogromna wiedza tutaj rzuca się w oczy; nie wiem, czy masz zamiar wzbogacić tę jakże udana prezentację kpopowego światka, ale wydaje mi się, że jeszcze można by było to rozszerzyć.Sama miałam napisac o tym na swoim blogu, ale teraz już nie zrobię tego, uprzedziłas mnie. Jestem pod wrażeniem. :)

  Polubienie

  • Jeszce jedno: nie wydaje Ci się, że istnieje jeszcze taki typ, który co chwilę wykręca jakiś numer niszczac trochę wizerunek grupy? To już oczywiście nie kwestia archetypicznych cech w każdym zespole, a jakieś takie… wybryki? KangIn z SJ- picie, spowodowanie wypadku. GD – afera z trawką…. i tak dalej…

   Polubienie

   • Archetypiczne byłoby określenie troublemaker, ale nie wiem jak miałabym go scharakteryzować, poza tym to nie jest tak, że oni te wszystkie skandale robią z premedytacją. Jak chcesz na swoim blogu napisać coś podobnego, to proszę bardzo – sama inspirowałam się artykułem na seoulbeats, a tylko wymyśliłam parę nowych typów. Naszło mnie potem jeszcze, że jeszcze zawsze jest jakiś cudzoziemiec lub Koreańczyk, który żył zagranicą w dzieciństwie, ale nie chciało mi się już edytować postu, bo 10 to ładna, okrągła liczba.

    Polubienie

 2. Kokoshka Smakoshka

  Hej, a Key to też nie podchodzi pod fashionistę? Może jestem kpopową świeżynką zbiasowaną na jego punkcie, ALE widywałam go na zestawieniach fashionistów itp. Aby na pewno sobie nie zasłużył? ;P

  Polubienie

  • W sumie masz rację, choć dla mnie to element jego diwowania. Jestem trochę niechętna dawać komukolwiek z SM tytuł fashionisty, bo to wytwórnia, na widok których artystów najczęściej można tylko powiedzieć ‚wtf?’. Myślę, że styliści SM zajmują się wyglądem swoich podopiecznych 24h na dobę, więc trudno powiedzieć jaki jest osobisty gust Keya, kiedy po prostu dają mu te wszystkie szmatki jako „najodważniejszemu” z SHINee. Ale to oczywiście tylko moja opinia ;p

   Polubienie

 3. 콧 언니

  Matko mając taką wiedzę powinnaś z niej korzystać. Gdybyś była w jednej z wytwórni stworzyłabyś grupę idealną ^_____^
  Świetny felieton, wywołał dużo uśmiechu na mojej twarzy. Nie sądziłam, że tych typów jest aż tyle!
  Ostatnio Suzy wkrada się do typu królewskiego, chociaż jej osobowość kompletnie nie odpowiada temu określeniu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: