Introduction to Architecture

Znane też jako: Architecture 101, Introduction of Architecture Class, Geonchukhakgaeron, 건축학개론

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: romans

Reżyseria: Lee Yong Joo

Premiera: 2012

Obsada: Lee Je Hun, Suzy (miss A), Uhm Tae Woong, Han Ga In, Yoo Yeon Seok, Jo Jung Seok, Go Jun Hee

.

„Introduction to Architecture” było największym hitem swego gatunku w koreańskim box office w ciągu ostatnich lat. Pewnie większa w tym zasługa nazwisk w obsadzie niż zachwycania czymś nowym, bynajmniej nie jest on zły. Powiedziałabym nawet, że (zaskakująco) bardzo mi się podobał, pomimo bycia czymś na pograniczu melodramatu, romansu i zwykłego filmu obyczajowego, a przecież nie uważam, żeby to było „w moim stylu”…

Film przekazuje w jasny sposób następujący pogląd: zazwyczaj pierwsze miłości nie wychodzą, dlatego zatem są nazywane pierwszymi miłościami. Jeśli coś by z tego wyszło, czy byłaby to wtedy pierwsza miłość? Byłaby ona ostatnią…Bohaterowie są jednak w sytuacji, kiedy nie jest jasne czy ich miłość jest tą pierwszą czy już ostatnią. Rozwiedziona Yang So Yeon (Han Ga In) zleca architektowi Lee Seung Minowi (Uhm Tae Woong) zbudowanie jej domu na wyspie Jeju. Jest to spotkanie po latach, ponieważ poznali się na pierwszym roku studiów, kiedy So Yeon (Suzy) pomimo studiowania muzyki, zaczęła brać udział w zajęciach wprowadzenia do architektury, na które uczęszczał również Seung Min (Lee Je Hun). Ona jest pewna siebie i trochę apodyktyczna, a on to mięczak. Na jego nieszczęście So Yeon podoba się jego przyjaciel Jae Wook (Yoo Yeon Seok), jeden z najpopularniejszych chłopaków na uczelni.

Przez większość czasu można widzieć na ekranie młodsze wersje bohaterów, dlatego uważam, że „Introduction to Architecture” zostało niemal poniesione na barkach Lee Je Huna, którego beznadziejnie zakochany Seung Min to kolejna drastyczna zmiana po filmach „Bleak Night”, „The Front Line” i dramie „Fashion King”. Jest to wschodząca gwiazda, więc mam nadzieję, że będzie się dalej trzymał filmów wartych nagradzania aniżeli jakiś dram. Rola głównej bohaterki została powierzona debiutującej na dużym ekranie Suzy i Han Ga In, grającej w ostatnich latach bardzo sporadycznie, tak więc przede wszystkim dostrzegam w takim castingu zamiar ugrania czegoś bardziej na ich wizerunkach niż rzeczywiście polegając na ich (dyskusyjnych) umiejętnościach aktorskich.

Nie znajdziemy „Introduction to Architecture” dramatycznego punktu zwrotnego w życiu bohaterów, który sprawił, że ich drogi się rozstały w młodości. Jest tylko nieporozumienie. Pod tym względem ten film jest bardzo realistyczny, niczym wycinek z życia dowolnego człowieka, lecz jednocześnie potrafi być momentami bardzo zabawny, piękny wizualnie, a jego aktorzy oczarowujący. Wszystko to sprawiło, że nie można się nudzić przez te dwie godziny, nawet jeśli nie jest się specjalnie fanem romantycznego gatunku… Nie będziemy mieć do czynienia z wyszukaną rozrywką, ale nie jest to też film, który tylko gra na uczuciach widza w banalny sposób. „Introduction to Architecture” tak naprawdę może przyciągać w głównej mierze swoją obsadą, ale jest jeszcze jeden, niemniej ważny, atrakcyjny element – czynnik nostalgii, skoro okres studiów głównych bohaterów przypada na lata 90…

Zdobyte nagrody

48th Baeksang Arts Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Suzy

2012 Mnet 20’s Choice Awards:

  • 20’s Movie Star – Lee Je Hun
  • 20’s Movie Star – Suzy
  • 20’s Booming Star – Jo Jung Seok

2012 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepsza muzyka

2012 Buil Film Awards:

  • najlepszy scenariusz

2012 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Jo Jung Seok
  • nagroda popularności dla Suzy

2012 Korean Culture and Entertainment Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Jo Jung Seok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.