Znane też jako: Strefa bezpieczeństwa, J.S.A, Gongdong Gyeongbi Guyeok JSA, 공동경비구역 JSA
Na podstawie: koreańskiej powieści „DMZ” autorstwa Park Sang Yeona
Gatunek: thriller, kryminalny, wojenny
Reżyseria: Park Chan Wook
Premiera: 2000
Obsada: Lee Byung Hun, Lee Young Ae, Song Kang Ho, Shin Ha Kyun, Kim Tae Woo
.
W strefie zdemilitaryzowanej po stronie Korei Północnej zdarza się zabójstwo – oddział południowy znajduje dwa ciała żołnierzy z Północy, a także dwóch ocalałych ze zdarzenia sierżantów. Lee Soo Hyuk (Lee Byung Hun) z Południa twierdzi, że był więziony i zdołał uciec, zabijając dwóch wrogów, kiedy Oh Kyung Pil (Song Kang Ho) z Północy zeznaje, że Lee Soo Hyuk zaatakował posterunek w pojedynkę i ich wybił. Zbadanie sprawy przydzielają major Sophie Jean (Lee Young Ae), z pochodzenia Koreance, która reprezentuje Komisję Nadzorczą Państw Neutralnych.
„Joint Security Area” jest wielokrotnie nagradzanym, przełomowym filmem w karierze Park Chan Wooka, w stosunku do którego miałam wiele mylnych wyobrażeń, dlatego byłam mu nieco niechętna. Teraz po seansie jestem nim zachwycona. Wyobrażałam sobie, że to musi być jakiś nudnawy film o zabarwieniu politycznym jak „Shiri”, przez którego początek nie przeszłam. „Joint Security Area” jednak okazało się wpasowywać w gatunek, który bardzo lubię – śledztwa i sądownictwo wojenne. Dlatego przyszło mi do głowy drugie wyobrażenie, kiedy zaczęłam oglądać ten film… Czyżby to miało być coś w stylu „Sekcji 8”? Wiele wersji wydarzeń i pytanie, która prawdziwa? Znowu pudło. Bo kiedy „Joint Security Area” zaczęło się niczym dreszczowiec, koniec końców to po prostu dramat wojenny.
Park Chan Wook nie staje po niczyjej stronie, a można nawet powiedzieć, że bardziej się skłania w stronę Korei Północnej, dlatego może dvd z tym filmem zostało rzekomo sprezentowane Kim Jong Ilowi. Okazuje się bowiem, że ofiary tragedii i podejrzani byli przyjaciółmi. Wbrew wszelkim uprzedzeniom, dwóch żołnierzy z Południa i dwóch z Północy spotykało się po kryjomu nocami na stronie Korei Północnej, by pić, gadać, bawić się, a wszystko zaczęło się wtedy, kiedy Oh Kyung Pil z szeregowym Jung Woo Jinem (Shin Ha Kyun) spotkali Lee Soo Hyuka, który stąpnął na minę i pomogli mu. Byłoby nudno, gdyby w obszernej, godzinnej retrospekcji oglądałabym tylko pięknie rozwijającą się przyjaźń, dlatego reżyser zadbał o napięcie. Bo w końcu bohaterowie są żołnierzami… Jeden podejrzany ruch i już celują w siebie bronią.
„Joint Security Area” przede wszystkim w ogóle się nie zestarzało wizualnie oraz merytorycznie, pomimo upływu dwunastu lat. Oglądałam ten film z zapartym tchem, a fakt, że jego obsada byłaby teraz nieosiągalna ze względu na cenę gwiazd, dodatkowo powinien wzbudzić zainteresowanie. Jak widać, nie napisałam zbyt wielu słów o tym filmie, bo zasługuje on na profesjonalną recenzję.
Zdobyte nagrody
2000 Blue Dragon Film Awards:
- najlepszy film
- najlepsza reżyseria
- najlepszy aktor drugoplanowy – Shin Ha Kyun
- najlepsze zdjęcia
2000 Busan Film Critics Awards:
- najlepszy aktor – Song Kang Ho
- najlepszy aktor – Lee Byung Hun
2001 Deauville Asian Film Festival:
- Lotus d’Or – nagroda jury
- Lotus du Public – nagroda publiczności
- Lotus du Meilleur Acteur – najlepszy aktor – Song Kang Ho
2001 Seattle International Film Festival:
- New Director’s Showcase Special Jury Prize
2001 Udine Far East Film Festival:
- Audience Award
37th Baeksang Arts Awards:
- najlepsza reżyseria
2001 Grand Bell Awards:
- najlepszy film
- najlepszy aktor – Song Kang Ho
- najlepszy dźwięk
- najlepsza produkcja artystyczna
2001 Golden Cinematography Awards:
- najlepszy nowy aktor – Kim Tae Woo
- nagroda popularności dla Lee Byung Huna
2002 Blue Ribbon Awards:
- najlepszy film obcojęzyczny