A Frozen Flower

ib2kZdwAifQxMlZnane też jako: Ssanghwajeom, 쌍화점

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat historyczny, erotyczny

Reżyseria: Yoo Ha

Premiera: 2008

Obsada: Jo In Sung, Joo Jin Mo, Song Ji Hyo, Shim Ji Ho, Lim Joo Hwan, Song Joong Ki

.

„The King and the Clown” z 2005 roku stało się wielkim hitem, poruszając przy tym niebezpieczny motyw homoseksualizmu. „A Frozen Flower” można uznać za jego duchowego kontynuatora, ponieważ popycha ten temat jeszcze dalej, również ubierając go w historyczne dekoracje. Ale tym razem mamy schyłek dynastii Goryeo zamiast ery Joseon. Zawsze uważałam, że wcześniej mieli ładniejsze, bardziej dekoracyjne kostiumy, co oczywiście jest jednym z powodów, dla których „A Frozen Flower” to uczta wizualna.

Głównym tematem filmu jest trójkąt romantyczny głównych bohaterów. Król jest pod presją chińsko-mongolskiej dynastii Yuan i potrzebuje spłodzić potomka. Nie może jednak niczego zdziałać ze swoją żoną, królową, ponieważ zdecydowanie woli spędzać czas z generałem jego przybocznej straży Hong Limem, którego darzy głębokim uczuciem. Rozkazuje mu więc spędzić noc z jego królową i spłodzić za niego syna. Jego decyzja będzie jednak tragiczna w skutkach, ponieważ para ta, która w gruncie rzeczy została zmuszona do seksu, w końcu podda się pożądaniu i coraz częściej spotykając się po kryjomu, narazi się na gniew króla.

„A Frozen Flower” to film bardzo znany, ale myślę, że największa w tym zasługa fanek yaoi, które przerzuciły się z anime na dramy i filmy. Widziałam w internecie wiele zachwytu nad tym filmem ze strony widzów, którzy nie mają jeszcze na swoim koncie wielu obejrzanych produkcji z Korei, dlatego zabierając się za ten film, nastawiłam się na rozrywkę, a nie głębokie treści. Oczywiście można je tutaj znaleźć, ale porównując do „The King and the Clown”, recenzowany film staje się dla mnie płytki.

Całą produkcję ponosi na swoich barkach Joo Jin Mo. Jego kreacja króla rozdzierała serce, a gdyby go zabrakło, zostałyby nam w tym filmie tylko wiele ładnych twarzy i scen erotycznych. Były one liczne i intensywne, ale jednocześnie nakręcone z klasą. To wybór króla stał się źródłem szekspirowskiego dramatu w tym filmie. On sam był okrutny i brutalny, a mimo wszystko brało się jego stronę, ponieważ jednocześnie widać było, jak bardzo kochał Hong Lima. A to, co łączyło jego żonę i generała… Trudno ich nazwać tragicznymi kochankami, ponieważ cały ich związek polegał na seksie, więc nie łączyło ich prawdziwe uczucie, a jedynie pożądanie.

Król jest rozdarty między miłością, a zazdrością, kiedy Hong Lim między lojalnością, a pożądaniem. Można łatwo przewidzieć jak to wszystko się skończy. Do tego jak zwykle najbardziej poszkodowaną osobą jest kobieta, bo królowa nie jest rozdarta jak główni bohaterowie, ona po prostu z góry jest postawiona na przegranej pozycji.

„A Frozen Flower” to zachwycający film, ale prawdę mówiąc podczas jego oglądania nie nasuwają się żadne wnioski, gdyż cała uwaga widza skupia się na oszałamiającej stronie wizualnej. Jeśli do tego dodaje się piękną historię miłosną, powinno wyjść coś dobrego. Tyle że jednocześnie „A Frozen Flower” to film bardzo komercyjny, dlatego dopiero przy recenzjach można się rozwodzić nad jego dramatyzmem. Przy oglądaniu to po prostu rozrywka, bardzo kontrowersyjna.

Zdobyte nagrody

45th Baeksang Arts Awards:

  • Top Excellence dla Joo Jin Mo

2009 Grand Bell Awards:

  • najlepsza muzyka
  • najlepsza produkcja artystyczna
Reklamy