Znane też jako: Pani Zemsta, Sympathy For Lady Vengeance, Kind-Hearted Ms. Geum Ja, Chinjeolhan Geumjassi, 친절한 금자씨
Na podstawie: pomysł oryginalny
Gatunek: thriller
Reżyseria: Park Chan Wook
Premiera: 2005
Obsada: Lee Young Ae, Choi Min Shik, Kwon Ye Young, Kim Shi Hoo, Oh Dal Soo
.
Niebezpiecznie się rzucać na tak uznany film, który wszedł już do kanonu klasyków i właściwie nie ma się niczego ciekawego do powiedzenia… Dlatego pewnie nigdy nie zrecenzuję „Oldboya”, ale z „Panią Zemstą” jest to trochę inna sprawa, gdyż jest to chyba najmniej znana część trylogii Park Chan Wooka.
W ogóle nie mogę się nadziwić, jak różne są te filmy, bo tak naprawdę jedyne, co je łączy, to ten cały motyw zemsty. Różnią się przede wszystkim stylistycznie. „Pan Zemsta” był bardzo surowy i dosadny, „Oldboy” komiksowy, bo to w końcu adaptacja mangi, a w „Pani Zemście” reżyser trzymając się tendencji, najbardziej popuścił artystyczne wodze fantazji. Film ten jest niemal „barokowy”, bo takie nagromadzenie religijnych symboli, kolorów, wymyślnych stylizacji i wyrafinowanego okrucieństwa dziejącego się poza ekranem na pewno nie kojarzą się z minimalistycznym, ale bardzo brutalnym „Panem Zemstą”.
Mścicielka Lee Young Ae (która na marginesie nie powinna po tym filmie nadal kojarzyć się tylko i wyłącznie z „Dae Jang Geum”…), tytułowa dobrotliwa Geum Ja, w młodym wieku dziewiętnastu lat została niesłusznie oskarżona o morderstwo małego chłopca i skazana na więzienie, będąc zdradzoną przez swojego wspólnika, pana Baeka (Choi Min Shik). Przez cały czas obmyśla zemstę, udając jednak na co dzień anioła wcielonego. Zostaje zwolniona po około trzynastu latach i wciela swój plan w życie z pomocą koleżanek z celi. Odnajduje także swoją córkę, którą przed skazaniem oddała do adopcji.
Uważam za niezmiernie ciekawe uczynić głównego bohatera takiego filmu kobietą. Dużo jest postaci żeńskich w thrillerach i horrorach, ale najczęściej stają się niedoszłymi ofiarami i przeżywają dzięki niewyobrażalnemu szczęściu. Druga opcja to bycie femme fatale, która potem i tak okazuje się być jako skrzywdzona. Prawdziwe czarne charaktery są rzadkością jak Asami z „Gry wstępnej” Miike Takashiego, a Geum Ja prezentuje jeszcze bardziej niespotykany typ – antybohaterkę. Można jej współczuć i nawet kibicować, ale nie zmienia to faktu, że przez większość filmu zachowuje się dosłownie jak czarny charakter. To idealna postać dla zmiany wizerunku Lee Young Ae.
„Pani Zemsta” różni się od swoich dwóch poprzedników obszernością obsady oraz nasileniem czarnego humoru. To chyba mój ulubiony film z tej trylogii, gdyż jest najbardziej barwny. W dosłownym i przenośnym znaczeniu.
Zdobyte nagrody
2005 Venice Film Festival:
- Złote Lwiątko
- CinemAvvenire Award
2005 Blue Dragon Film Awards:
- najlepszy film
- najlepsza aktorka – Lee Young Ae
2005 The Motterle Awards:
- najlepsza aktorka – Lee Young Ae
2005 Sitges Film Festival:
- najlepsza aktorka – Lee Young Ae
2005 Director’s Cut Awards:
- najlepsza aktorka – Lee Young Ae
42nd Baeksang Arts Awards:
- Top Excellence dla Lee Young Ae
2006 Bangkok Film Festival:
- Golden Kinnaree Award dla Park Chan Woke
2006 Cinemanila Film Festival:
- najlepsza aktorka – Lee Young Ae
2006 Fantasporto International Film Festival:
- Orient Express Section Grand Prize dla najlepszego filmu
2006 Sarasota Film Festival:
- Audience Award
2006 Grand Bell Awards:
- Hallyu Popularity Award dla Lee Young Ae