Speedy Scandal

files_M0807814_postersZnane też jako: Scandal Makers, Gwasok Seukaendeul, 과속스캔들

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia familijna

Reżyseria: Kang Hyung Chul

Premiera: 2008

Obsada: Cha Tae Hyun, Park Bo Young, Wang Seok Hyun, Hwangwoo Seul Hye, Lim Ji Kyu, Lim Seung Dae, Sung Ji Roo

.

W zeszłym roku „Sunny” stało się wielkim hitem i jednym z najlepszych feel good movie, jakie widziałam. „Speedy Scandal” to debiut reżyserski Kang Hyung Chula, który mając te dwa filmy za pasem, pokazuje, że jest jednym z najbardziej obiecujących filmowców. I to w bardzo trudnym gatunku ciepłych komedii, kiedy wielu debiutantów zaczyna od filmów sensacyjnych i thrillerów…

Trudno mi ubrać w słowa wspaniałość „Speedy Scandal”. To jest prosty, zabawny film z Cha Tae Hyunem specjalizującym się w komediach, ze słodkim dzieciakiem, odrobiną muzyki i szczyptą absurdu. Spodziewałam się, że to będzie raczej komediodramat tak jak „Sunny” i że końcówka doprowadzi mnie do płaczu, co znacznie by podwyższyło ocenę tego filmu. Niespodziewanie tak się nie stało. Ale jeszcze bardziej niespodziewane było to, że mimo to „Speedy Scandal” zdołał mnie zachwycić, będąc jakąś komedią familijną…

Nam Hyun Soo jest popularnym DJ’em radiowym, prawie czterdziestoletnim kawalerem i notorycznym playboyem. Skandale z jego udziałem równie szybko wybuchają jak i wygasają, ale pewnego razu zdarza się coś, co mogłoby zagrozić całej jego karierze… Do jego drzwi puka młoda dziewczyna z dzieckiem na ramieniu, która oznajmia, że jest jego córką i nie ma gdzie się podziać. Hwang Jung Nam  dwadzieścia dwa lata, a chłopiec to jej pięcioletni syn Ki Dong. Hyun Soo w jednej chwili dowiaduje się, że przed czterdziestką z powodu jednej pamiętnej nocy w liceum jest ojcem, a co dopiero dziadkiem. Pozwala im jednak zostać.

Mamy więc klasyczny film o rozwijających się więziach rodzinnych. Trochę komedii absurdalnej, dowodów na to, dlaczego Cha Tae Hyun jest „koreańskim Jimem Carrey’em” i aegyo kilkuletniego chłopca. Porównując jednak „Speedy Scandal” do przeciętnej amerykańskiej komedii familijnej, jest przyziemnie. Olsenki często niemal ratowały świat i siebie przed jakąś złą macochą, w „Speedy Scandal” nie mamy żadnego śmiechu wartego czarnego charakteru. Ten film jest dla wszystkich, a nie tylko najmłodszych, ponieważ pod słodką warstwą śmiechu skrywa się coś głębszego jak ciąża nastolatki.

Myślę, że najlepszą rekomendacją dla „Speedy Scandal” będzie ilość nagród, jaką ten film zdobył, będąc przecież zwyczajnym, sympatycznym filmem dla całej rodziny. „Sunny” tyle nie zdobyło, chociaż wywołuje mocniejsze emocje. „Speedy Scandal” natomiast to po prostu lekki film do obejrzenia w sezonie ogórkowym.

Zdobyte nagrody

45th Baeksang Arts Awards:

 • najlepszy scenariusz
 • najlepsza nowa aktorka – Park Bo Young
 • nagroda popularności dla Park Bo Young

2009 Udine Far East Festival:

 • nagroda publiczności

2009 Shanghai International Film Festival:

 • najlepszy film

2009 Critics’ Choice Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Kang Hyung Chul
 • najlepsza nowa aktorka – Park Bo Young

2009 Grand Bell Awards:

 • nagroda popularności dla Park Bo Young

2009 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Kang Hyung Chul
 • najlepsza nowa aktorka – Park Bo Young

2009 Golden Cinematography Awards:

 • najlepsza nowa aktora – Park Bo Young
 • najlepszy nowy operator

Reklamy