punchZnane też jako: Wandeuki, 완득이

Na podstawie: koreańskiej powieści „Punch” autorstwa Kim Ryeo Ryung

Gatunek: komediodramat

Reżyseria: Lee Han

Premiera: 2011

Obsada: Kim Yoon Seok, Yoo Ah In, Kang Byul, Kim Sang Ho, Park Hyo Joo, Jasmine Lee

.

„Punch” był jednym z największych hitów zeszłego roku, przyciągając do koreańskich kin ponad pięć milionów widzów. To wystarczyło dla mnie jako powód do obejrzenia tego filmu. Znałam bardzo dobrze dwóch głównych aktorów i przeczytałam jakieś dwie linijki streszczenia fabuły, żeby potem znowu się okazało, jak bardzo różniły się moje wyobrażenia od rzeczywistości.

Myślałam, że to będzie tradycyjny film o konflikcie ucznia z nauczycielem, który później przerodziłby się pewnie w znaczące zmiany w życiu lub przynajmniej w przyjaźń. Teoretycznie o tym ten film właśnie jest… i jednocześnie nie do końca. „Punch” zatacza znacznie szersze kręgi i przedstawia bohaterów, jakich normalnie nie widzimy w koreańskich filmach czy dramach.

Yoo Ah In gra Do Wan Deuka, „zbłądzonego” nastolatka. Nie wie, co chce robić w życiu, trochę tam się buntuje i wdaje w różne bójki, ale nie jest typowym młodzieńczym rebeliantem, który cały świat chce mieć pod swoim butem. Pochodzi z biednej rodziny i wychowuje go ojciec garbus, więc są lokalnym pośmiewiskiem. Lee Dong Joo jest nauczycielem Wan Deuka i jego sąsiadem, który uwziął się na niego. Można kwestionować jego metody nauczania, a raczej ich brak, ale postanowił coś zrobić w kwestii Wan Deuka, pilnować go, chociaż chłopak pilnie chodzi do kościoła i modli się, żeby Bóg z łaski swojej zabił namolnego nauczyciela. Wkrótce jednak z jego powodu zmienia na początek jedną rzecz w życiu – zamiast bić się na ulicy z każdym, kto go wyśmiewa, chłopak zaczyna trenować kickboxing.

„Punch” mimo dawki suchego humoru i ironii jest filmem depresyjnym, ponieważ tacy właśnie są bohaterowie. Wan Deuk jest nieprzystosowany do życia w społeczeństwie, ale wydaje się, że Dong Joo jest nawet gorszym przypadkiem od niego. Mamy do tego szykanowaną Yoon Hę, która staje się potem obiektem zainteresowania Wan Deuka, a także ahjussiego z domu obok, który jest klasycznym przykładem na to, że wrzeszczenie i wroga postawa mają tylko odwrócić uwagę innych od problemu. Jest to krąg ludzi z problemami, ponurych, a jednak udało zawrzeć w „Punch” trochę pogodności, mimo że ich sytuacja wcale się nie zmienia. W  życiu nie widziałam tak mocno zaangażowanego społecznie filmu, który w ogóle by tego nie uwidoczniał w ewidentny sposób…

Najważniejszym tematem, jaki „Punch” porusza, jest wielokulturowość, która pojawia się późniejszej części filmu. Jest to dość drażliwy temat, ponieważ Korea jest bardzo ksenofobiczna, czego przykładem może być wyzywanie od murzynów wszystkich z choć trochę ciemniejszą karnacją (bladość jest koreańskim ideałem piękna), a co dopiero dzieci z korzeniami np. wietnamskimi. W tym filmie Dong Joo znajduje matkę Wan Deuka, która porzuciła jego i ojca, ale okazuje się, że pochodzi z Filipin, czego Wan Deuk na początku nie może zaakceptować. Gra ją Jasmine Lee, która stała się teraz twarzą mniejszości narodowych w Korei i jako pierwsza osoba obcego pochodzenia dostała się do sejmu.

Jak widać, „Punch” dotyka wiele przykrych tematów, ale film ten nie stara się wycisnąć z widza łez czy przytłaczać go. Prawdę mówiąc nie wiem oku go polecić, ponieważ nie celuje w określoną grupę odbiorców, ale to dobre kino z dwoma dobrymi aktorami na podstawie bestsellerowej powieści.

Zdobyte nagrody

2011 Film of the Year Awards:

  • najlepszy aktor – Kim Yoon Seok
  • Discovery Award dla Yoo Ah Ina
  • Public Relation Award

2012 Buil Film Awards:

  • najlepsza reżyseria

1 komentarz dotyczący “Punch

  1. Do filmu przymierzam się od jakiegoś czasu, ale Yoo Ah In skutecznie mnie zniechęca… Denerwuje mnie jego mimika twarzy, ekspresja. Choć pewnie skuszę się na ten tytuł, ale póki co musi poczekać ;D

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: