A Muse

a museZnane też jako: Eungyo, 은교

Na podstawie: koreańskiej powieści „Eungyo” autorstwa Park Bum Shina

Gatunek: dramat obyczajowy

Reżyseria: Jung Ji Woo

Premiera: 2012

Obsada: Park Hae Il, Kim Go Eun, Kim Moo Yeol

.

„A Muse” było mocno promowane w internecie, jednak do kin przyciągnęło ledwo ponad milion widzów. Adaptacja kontrowersyjnej powieści z pewnością pojawiła się w odpowiednim czasie, kiedy na topie jest filmowanie książkowych fabuł oraz pojawiają się inne filmy z elementami erotycznymi, więc udało się „A Muse” przejść niepostrzeżenie i bez kontrowersji. Do oceny zostaje więc tylko sama treść, będąca wewnętrznym dramatem.

Film opowiada o trójkącie miłosnym między uczennicą liceum Han Eun Gyo, siedemdziesięcioletnim poetą Lee Jeok Yo i jego podopiecznym, trzydziestoletnim pisarzem Seo Ji Woo. Starzec zakochuje się w niewinnej dziewczynie, jednak w jego wieku zostają mu tylko fantazje o niej. Ji Woo podejrzewa, że coś dziwnego jest między nimi i upewnia się, kiedy znajduje krótkie opowiadanie o Eun Gyo, które napisał jego mistrz. Publikuje je jako własne dzieło, osiągając wreszcie upragniony sukces. Jeok Yo dowiaduje się oczywiście o kradzieży, a kumulujące się nieporozumienia prowadzą do tragedii.

W postać Han Eun Gyo wcieliła się totalna debiutantka wyłoniona dzięki przesłuchaniu, dwudziestojednoletnia studentka aktorstwa Kim Go Eun. Podziwiam jej odwagę, gdyż nigdy nie zagrała nawet pobocznej roli w jakiejś dramie, a jej debiutem okazała się główna rola w filmie z dwiema mocnymi scenami erotycznymi z dwoma różnymi aktorami. Myślę, że to było głównie w kręgu zainteresowania dziennikarzy niż sam film…

Szkoda, ponieważ „A Muse” stara się ruszyć tematy tabu. Miłość starego człowieka do ponad pięćdziesiąt lat młodszej dziewczyny eksploruje motyw lolity, którego osobiście jeszcze w koreańskim filmie nie widziałam. Pokazano go raczej w przystępny sposób, gdyż Lee Jeok Yo wydaje się być oddzielony od reszty świata w swojej posiadłości i jeszcze dodatkowo swoją niewidzialną ochroną, której Seo Ji Woo nie potrafi przebić, a Eun Gyo robi to z łatwością. Wszystkie „skandaliczne” sceny dzieją się w wyobraźni poety, który dodatkowo wyobraża sobie siebie w kwiecie wieku. Jest to możliwe, gdyż w rolę Lee Jeok Yo wcielił się Park Hae Il, który normalnie spędzał godziny, nakładając postarzającą charakteryzację. Myślę, że był to świetny zabieg, ponieważ znając serce głównego bohatera, widz obserwował w napięciu, co on tak naprawdę zrobi w rzeczywistym świecie oraz jak na to zareaguje Seo Ji Woo. W tym układzie Eun Gyo wydawała się niewinną istotką, może nawet trochę głupią, która nieświadomie wywracała życie bohaterów do góry nogami.

Ta ciężka atmosfera była wyczerpująca emocjonalnie i nie mogę powiedzieć, że oglądanie „A Muse” było przyjemnością… Czytałam nawet analizy, w których bohaterów próbowano dopasować do freudowskich pojęć – Lee Jeok Yo to ego, Eun Gyo nadający mu impulsy id, a Seo Ji Woo hamujące go superego… Mimo wszystko myślę, że „A Muse” to po prostu film pokazujący tragedię tłumienia wielkiego uczucia z powodu społecznych konwenansów.

Zdobyte nagrody

2012 Jecheon International Music and Film Festival:

 • Moët & Chandon Rising Star Award dla Kim Go Eun

2012 Korean Association of Film Critics Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Kim Go Eun

2012 Grand Bell Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Kim Go Eun

2012 Buil Film Awards:

 • najlepszy film
 • najlepsza nowa aktorka – Kim Go Eun

2012 Busan Film Critics Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Kim Go Eun

2012 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Kim Go Eun
 • najlepsze zdjęcia
 • najlepsze oświetlenie

2013 KOFRA Film Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Kim Go Eun

2013 New York Asian Film Festival:

 • Star Asia Rising Star Award dla Kim Go Eun

Reklamy