Seksapil kobiet dla kobiet – dlaczego Ga-In, a nie Hyuna?

Na facebookowym profilu mojego bloga umieściłam wcześniej link do artykułu Dany z Seolbeats „Why Ga-In Gets a Pass, But Hyuna Doesn’t”. Przyznam, że trochę mnie on olśnił… Pozwolił ubrać w słowa myśli, które już dawno gdzieś mi się tam kołatały, ale nie potrafiłam dokładnie wyjaśnić, dlaczego jedne artystki, mając seksowny koncept, potrafią dotrzeć również do grupy fanek, a inne absolutnie nie. Myślę, że porównanie Ga-In do Hyuny jest bardzo dobre, ponieważ obie są artystkami w kpopie, które chyba nigdy nie tknęły aegyo konceptu, mimo że poza sceną są urocze. Jedna jest obiektem podziwu u kobiet, druga najczęściej nie wzbudza pozytywnych emocji. I myślę, że tu nie chodzi tylko o image… Piosenki Ga-In mają jakieś przesłanie, które uzupełniają jej ryzykowny wizerunek. Hyuna po prostu rusza pupą.

Nie będę jednak dalej brnąć w porównania, ponieważ Hyuna to grząski temat. Powodem, dla którego chciałam napisać ten tekst, jest ostatnia piosenka miss A, I Don’t Need a Man. Zostawmy więc solistki w spokoju i przenieśmy rozważania o seksapilu kobiet na girlsbandy. Łatwo zgadnąć, że jestem fanką 2NE1 (jak i całego YG). Gdyby jednak zapytać się mnie, jaki jest mój drugi ulubiony koreański girlsband, kiedyś powiedziałabym After School, teraz będzie to miss A. Wszystkie trzy grupy mają jednak wspólne cechy, więc wychodzi na to, że mój gust jest raczej jednorodny. Są to dziewczyny o silnym wizerunku, który może imponować innym kobietom.

Jakbym miała opisać z czym mi się w ogóle kojarzy wyrażenie „koreański girlsband”, generalizując powiedziałabym że z hordami kilkunastoletnich dziewczyn, które nawet pracując według seksownego konceptu próbują sprzedać swoje urocze osobowości, celując tym we wszystkie preferencje mężczyzn na raz. Kiedy przychodzi czas założenia obcisłych hot pants, teksty piosenek opowiadają o rozstaniu, związaną z nią złością i chęcią pokazania, że będzie mi lepiej bez ciebie, ale w gruncie rzeczy zawsze odnoszę wrażenie, że drugie dno tych piosenek to „bardzo cię kocham, wróć do mnie”. W przypadku aegyo konceptu mamy oczywiście milion sposobów na to, jak wyrazić pierwsze zakochanie w jakimś oppa.

Czy wam też się wydaje, że w tych piosenkach to kobiety kochają bardziej? Nie będę się wgłębiać w socjologiczne tło, sami zastanówcie się nad tym, co to oznacza, że społeczeństwo Korei Południowej jest patriarchalne. 2NE1 i miss A są grupami, które odchodzą od normy, przybierając pozę niezależnych kobiet. Dlatego ich fandom składa się w większości z kobiet, a nie fanów płci męskiej, chociaż tacy oczywiście też się zdarzają, bo przyciągają ich Dara i Suzy. I Don’t Care 2NE1 stało się niemal hymnem kobiet – ten zespół akurat bardzo często śpiewa o swojej niezależności, chociaż ostatni singiel I Love You jest pierwszą w ich karierze piosenką, w której przyznają, że są zakochane. miss A miało Breathe, ale tak 2NE1 najczęściej mówią, że nie potrzebują nikogo. Przyznam jednak, że tak jak uwielbiam tę całą artystyczną stronę 2NE1, tak miss A podchodzą według mnie lepiej do tematu.

I Don’t Care było jedną wielką tyradą na niewiernego chłopaka. W I Don’t Need a Man natomiast miss A mówią, że są dumne z tego, że potrafią na przykład same się utrzymać, ale dodają, że mogą mieć chłopaka, byleby tylko zaakceptował ich niezależność. Niemniej, w obu piosenkach dziewczyny są szalenie pewne siebie. Nie trzeba się więc nawet rozbierać, bo to ta pewność siebie jest bardzo sexy… To jest właśnie seksapil kobiet dla kobiet. Ga-In w swojej nowej piosence Bloom śpiewa po prostu o seksie, który sprawia ogromną radość, jeśli partnerem jest ktoś, kogo naprawdę się kocha. Nie jest podporządkowana, tak samo 2NE1 i miss A. Chciałabym to samo powiedzieć o After School, ale ich żeński fandom generowały głównie Kahi, Bekah i Jungah, a teraz grupa spadła do poziomu przeciętnego girlsbandu (nie odbierajcie tego jako krytyki).

Podsumowując więc – główne bohaterki tego tekstu czyli miss A, 2NE1 no i Ga-In emanują seksapilem. Nie zawsze w oczywisty sposób (mówię tu o 2NE1), ale wymienione artystki pokazują, że można być seksowną również dla samej siebie, a nie po to, żeby rozpalać wyobraźnię mężczyzn jak Hyuna. Kierują swoją seksualność w stronę kobiet i zdobywają dzięki temu fanki. Bo kto niby powiedział, że kobiety słuchają tylko boysbandów? Ga-In jest seksownie seksowna, a jednym wielkim paradoksem jest to, że nadal może podobać się kobietom, 2NE1 są zadziornie seksowne, a miss A elegancko seksowne. Można je uwielbiać za wizerunek, za muzykę, ale ja je również lubię za to, że ich osobowości nie sprawiają wrażenia wykreowanych. Nie ma dychotomii pomiędzy ich wizerunkiem na scenie i poza nią. Dlatego na koniec chciałabym dodać, że pewnie nie czepiałabym się tak Hyuny, gdyby tylko była bardziej naturalna. Ona w telewizji emanuje aegyo i trochę takim szczeniactwem, ale kiedy widzę ją na scenie, czasami odbieram ją jako wulgarną, ponieważ jej seksapil nie wydaje mi się być jej naturalną częścią.

Reklamy