artykuły o kpopie i idolach

Inside kpop, pt. II – Teoria wielkiego wybuchu opłaca się, kiedy YG przybiera postawę

Czasami pozornie trywialne rzeczy mogą w rzeczywistości wiele znaczyć. Sposób, w jaki YG Entertainment zwraca się do swoich artystów, jest najlepszym przykładem. Druga największa wytwórnia w kraju nazywa swoich muzyków częścią „YG Family”.

YG, jedna z trzech największych wytwórni, włączając w to rywali SM Entertainment i JYP Entertainment, kontraktuje najwięcej artystów, którzy trzymają się z firmą dłużej niż sześć lat. A dzieje się to w świecie showbiznesu, gdzie wszystko wychodzi błyskawicznie z mody. Bycie częścią YG Family ma swoje korzyści. Najstarsza i największa wytwórnia, SM, jest jak elitarna szkoła. Od aktorstwa do śpiewu i tańca – gruntowna edukacja sprawia, że jej studenci są jak dobrze naoliwione maszyny. Poza tym mamy Park Jin Younga, głowę JYP, który zaangażowany jest w wiele aspektów wytwórni, ponieważ sam jest aktywnym producentem i piosenkarzem. Organizuje nawet zajęcia wychowania do życia w rodzinie dla nieletnich artystów.

Specyfika YG natomiast , prowadzonego przez Yang Hyun Suka, może być wytłumaczona poprzez jego „ciasteczkową analogię”. Zamiast wyszukiwać idealnych i krągłych ciastek, Yang woli te, które nie są doskonałe. „Niedoskonałe ciastko jest dla mnie bardziej unikalne. Próbuję maksymalnie wyeksponować zalety zamiast pozbywać się wad” powiedział ostatnio podczas talk show.

Jego „ciasteczkowa filozofia” zwyczajnie się opłaciła. Od PSY, który zdobył szturmem Stany dzięki swojemu horse dance i piosence Gangnam Style do BIGBANG i 2NE1 – druga największa wytwórnia rozwija się zarówno w kraju jak i zagranicą. W drugiej części serii „Inside kpop” od Korea JoongAng Daily weźmiemy pod lupę talent stojący za talentami z YG Entertainment. Jak brzmi pewne powiedzenie – jeśli da się myszy ciastko, poprosi jeszcze o szklankę mleka. Ale jeśli dasz ciastko Yang Hyun Sukowi, przerobi on je na międzynarodową gwiazdę kpopu.

Rozwój YG

Ostatni międzynarodowy sukces PSY, który nie jest ani przystojny, ani seksowny, jest przykładem sekretnej formuły YG na zrównoważony rozwój: pielęgnowanie mocnych stron danego artysty. Przed przystąpieniem do pracy nad jego szóstym albumem PSY, absolwent Berklee College of Music, postanowił wrócić do korzeni. Trzydziestopięcioletni piosenkarz, którego pseudonim artystyczny pochodzi od słowa „psycho„, zadebiutował i od razu stał się gwiazdą w 2001 roku dzięki swojemu bird dance, w którym macha rękami. Publiczność pokochała jego dziwaczne występy i prostolinijne teksty. Po tych wygłupach PSY zaczął śpiewać bardziej stonowane piosenki, skupiając się na swoim wokalu. Ale YG i PSY chcieli znowu być dziwaczni. Ta decyzja opłaciła się.

Dzięki niskobudżetowemu teledyskowi, w którym powtarza swój horse dance w różnych dziwnych sytuacjach, PSY stał się z dnia na dzień globalną sensacją. […] Gwiazdy takie jak Britney Spears czy Katy Perry zaczęły zachwycać się poprzednio nieznanym piosenkarzem z Azji. Yang Hyun Suk uwierzył w PSY oraz piętnastu innych producentów i choreografów wytwórni. „Ja po prostu siedzę i obserwuję [proces tworzenia albumu] przez dziesięć minut i wychodzę” powiedział Yang w telewizyjnym programie. Porównał siebie do soli w przepisie na ciastka. „Sól jest niezbędna przy pieczeniu, ale kiedy jest jej za dużo, nic nie wychodzi.

Niespodziewany sukces PSY pozwolił YG nadrobić swoje braki: skromniejszą listę hitowych artystów w porównaniu do rywali. Obserwatorzy rynku twierdzą, że YG może mieć mniej gwiazd niż SM, ale możliwe jest, że dogoni wkrótce rywala w kwestii wartości rynkowej. „Najbardziej preferowane akcje wytwórni pochodzą teraz z YG” mówi Jin Hong Guk, analityk Hyundai Securities. „Spodziewane są sprzyjające czynniki w drugiej połowie roku.

Oprócz odnoszącego sukces zagranicą PSY, dzięki kolejnym dwóm grupom mającym zadebiutować, spodziewa się zróżnicowania składu wytwórni. W dodatku 2NE1 i BIGBANG mają wznowić swoje światowe trasy koncertowe. Ceny akcji są znakiem hossy wytwórni numer 2. Niedawno (we wrześniu) jedna akcja SM, blue chipa branży rozrywkowej, kosztowała 59800 wonów, kiedy YG 65800 wonów. YG i jego prezes Yang Hyun Suk stoją w tym momencie w centrum koreańskiego showbiznesu. Ale oczywiście nie zawsze tak było.

Od tancerza do magnata

Wszystko zaczęło się w 1992 roku od Seo Taiji & Boys. Yang Hyun Suk był jednym z tych dwóch „boys”. Grupa była wielkim hitem w Korei aż do rozpadu w 1996, ale kiedy Yang doświadczył sławy, nie był tym, który stał w świetle reflektorów. Wkrótce nowa gwiazdka postanowiła założyć swoją własną wytwórnię, inwestując 50 milionów wonów w Hyun, co było oryginalną nazwą jego przedsięwzięcia. Rok później zmienił nazwę firmy na MF i podpisał kontrakt z duetem Jinusean. Ich komercyjny sukces pozwolił Yangowi założyć YangGoon Entertainment w lutym 1998 roku, co stało się podwaliną dla YG Entertainment. Yang Goon to pseudonim Yang Hyun Suka. „Goon” jest honoryfikatywnym sufiksem określającym chłopca lub młodego mężczyznę.

YG znane jest jako wytwórnia, która tworzy wielkie gwiazdy, ale w porównaniu do innych ma reputację agencji lekceważącej ładne buzie i szczycącej się czystym talentem swoich wokalistów i tancerzy. Artyści tacy jak Big Mama, Wheesung i Gummy wydali albumy dzięki YG, które otrzymały doskonałe recenzje od krytyków, a także od słuchaczy. Każda członkini Big Mama, kwartetu R&B, ważyła prawie dwa razy więcej od typowej idolki. Mimo to YG dostrzegło ich talent i postanowiło zaryzykować. Wytwórnia pracowała nad swoim imieniem za pomocą tych artystów. A potem przyszli BIGBANG. Pięć nastoletnich gwiazd kpopu, które wystrzeliło swoją agencję do międzynarodowej sławy, czyniąc z niej firmę wartą 400 miliardów wonów, jaką jest dzisiaj.

BIGBANG i 2NE1

Proces debiutu BIGBANG odzwierciedla tożsamość YG, które raczej szuka innowacji, niż skupia się na ładnych ciastkach. Zamiast uciekać się do programów w publicznej telewizji, Yang zdecydował przedstawić zespół poprzez usługi online. Współpracując z GomTV, YG stworzyło 10-odcinkową serię dokumentalną o BIGBANG w 2006, roku ich debiutu. Filmiki pokazywały jak ciężko każdy członek pracował, by stać się piosenkarzem – niektórzy nawet przez sześć lat. Dokument pokazywał klipy oryginalnych sześciu członków jako trenujących razem nastolatków. Kiedy wypuszczony został ostatni odcinek, jeden z członków, Jang Hyun Seung, został wyeliminowany z grupy. Obecnie jest członkiem innego boysbandu, Beast z Cube Entertainment.

Miesiąc później pięcioosobowe BIGBANG wypuściło swój pierwszy singiel i było już rozpoznawalne przez koreańską publikę. „Mieliśmy cotygodniową sesję sprawdzającą, podczas której występowaliśmy przed Hyun Suk hyungiem” powiedział G-Dragon podczas wywiadu z lokalną prasą, kiedy BIGBANG zadebiutowali sześć lat temu. On i Taeyang rozpoczęli swój trening w YG w wieku trzynastu lat. „Musieliśmy pisać teksty, komponować piosenki i układać choreografię, aby zaimponować, ponieważ po każdej sesji jeden lub dwóch było eliminowanych” dodał. Rygorystyczny trening sprawił, że większość członków BIGBANG potrafi samodzielnie pisać teksty piosenek, komponować i produkować. Potem przyszły 2NE1.

Bom, główna wokalistka, oblała trzy doroczne przesłuchania YG, ale wciąż odwiedzała Yang Hyun Suka. Wreszcie rozpoczęła swój trening, żeby zadebiutować jako solistka R&B.

CL, liderka grupy, była wcześniej praktykantką w JYP, ale odeszła i postanowiła ustatkować się w YG. Nie wiedziała, jak się skontaktować z Yangiem, dlatego dniami czekała przed budynkiem YG Entertainment, mając nadzieję, że na niego wpadnie. Kiedy wreszcie go spotkała, wręczyła mu płytę z jej piosenkami, wśród których był m.in. cover Dangerously in Love Beyonce.

Minzy, najmłodsza z całej grupy, została odkryta przez Yanga, kiedy zobaczył filmik, w którym tańczyła breakdance. Wszystkie trzy przygotowywały się do wydania solowych albumów, ale Yang postanowił połączyć je w grupę. „Myślę, ze jestem dobry w łączeniu i aranżowaniu” powiedział. Do ostatniego momentu nie był pewny, co do czwartej członkini zespołu, Sandary. Ostatecznie zdecydował, że uzupełni grupę.

Od dnia debiutu 2NE1 były inne niż reszta girlsbandów, które noszą kostiumy z falbankami i mamroczą urocze linijki. 2NE1 pokazały charakter. Zaciekle rapowały na scenie, a Minzy tańczyła, nosząc kaptury i high-topy. Dzięki Fire ta czteroosobowa grupa zyskała sławę i zwróciła swoim teledyskiem uwagę zagranicznych gwiazd. Will.i.am z Black Eyed Peas skontaktował się z grupą po obejrzeniu klipu, a projektant mody Jeremy Scott zaprojektował adidasy dla 2NE1. W ten sposób grupa poszerzyła grupę swoich fanów z Seulu do Japonii, Ameryki i Europy. 2NE1 aktualnie pracuje nad amerykańskim debiutem z Will.i.amem.

Muzyka BIGBANG i 2NE1 bliska jest elektropopowi, co jest mainstreamem zagranicą” mówi krytyk muzyczny Bae Sun Tak. „Poza tym YG wie jak wyeksponować cechy charakterystyczne każdego zespołu poprzez modę i teledyski. Ich klipy są mocne wizualnie.” Nie zawsze jednak szło wytwórni tak gładko, a rozmowy o amerykańskim debiucie, nie ważne jakby nie były ekscytujące, mogą przywieźć na myśl wspomnienie porażki. Solista Se7en zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w 2006 roku, ale ten ambitny plan nie wypalił. „Rynek północnoamerykański jest ryzykowny. Szanse odniesienia sukcesu są niskie w stosunku do kosztów inwestycji” mówi rzecznik YG. „Dlatego skupiamy się na promocji, używając nowych mediów takich jak YouTube, Twitter i Facebook w USA, a także umacniamy sprzedaż i tamtejsze kanały dystrybucji.” Ale YG podchodzi do pozostałych rynków w inny sposób. „Naszym pierwszym celem jest Japonia, drugi największy rynek muzyczny na świecie, a dopiero potem inne kraje„.

To pozostaje w rodzinie

Pod przywództwem Yang Hyun Suka, najważniejszy klucz do zrównoważonego rozwoju YG definiowany jest jako rodzinność. Kiedy pięćdziesięcioro studentów MIT Sloan School of Management odwiedziło siedzibę YG, chcieli wiedzieć, co sprawia, że YG jest jedną z wiodących sił w kpopie. Odpowiedź była prosta: rodzinność.

Według ekspertów wytwórnie bardzo silnie polegają na swoich artystach. Jeżeli artysta odejdzie po skończeniu się terminu ważności kontraktu, wytwórnia zostaje bez środka dochodów. Co sprawia, że artyści YG są tak lojalni w stosunku do swojej wytwórni? W pełni wyposażona siedziba agencji często porównywana jest do campusu Google w Mountain View. „Dostarczamy trzy posiłki, w tym lunch, obiad oraz przekąski między północą, a godziną pierwszą od poniedziałku do soboty.

Wielce modni

Ostatnim ruchem YG była współpraca z Cheil Industries nad modowym joint venture. YG i główne odnogi Samsung Group wypiszczą w przyszłym roku markę ubrań, biorąc na cel globalny rynek. W dniu ogłoszenia akcje YG skoczyły o 5,1%. „Źródła przychodów są zawsze niestałe dla większości wytwórni, ale takie działanie ma przynieść stały dochód” mówi Jin z Hyundai Securities. „Oczekuje się dużego skoku YG w przyszłym roku.

_____________________

Internetowa strona Korea JoongAng Daily – angielski portal dziennika JoongAng Ilbo – od sierpnia publikuje serię artykułów próbujących przybliżyć wiodące koreańskie wytwórnie, odkrywając, czym się różnią od siebie, zaczynając od ilości artystów, a kończąc na zagranicznej promocji. Przedstawiam moje tłumaczenia tychże artykułów, które na dzień dzisiejszy dostępne są w ilości siedmiu.

1 komentarz dotyczący “Inside kpop, pt. II – Teoria wielkiego wybuchu opłaca się, kiedy YG przybiera postawę

  1. patrycjagpati

    YG jest niewątpliwie orginalne i zaskakujące ^^ i za to kocham YG! 2NE1 były jedynym girlsbandem który lubiłam >_< były inne

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: