artykuły o kpopie i idolach

Inside kpop, pt. V – JYJ uosobieniem wizji dyrektora agencji

Wytwórnie zazwyczaj nie są zakładane po to, żeby ocalać wyrzutków innych agencji, szczególnie tych uznawanych przez nie za „buntowników”. Ale tak właśnie C-JeS Entertainment rozpoczęło swoją działalność w grudniu 2009 roku.

Trzyosobowy boysband JYJ cieszy się, że to zrobił. „Kiedy spotkałem chłopców, polubiłem ich jako ludzi” mówi prezes Baek Chang Joo. Powiedział im, że z powodu ich sporu ze starą agencją, będą musieli zacząć wszystko od zera. „Uprzytomniłem im, że będą musieli nastawić się na zaczynanie wszystkiego od samego początku, niczym debiutanci, i że nie powinni myśleć, że mogą rozpocząć od tego samego miejsca, w którym byli jeśli chodzi o popularność.” Plan Baeka zakładał odbudowanie fanbazy zespołu od podstaw i jednocześnie powzięcie przez JYJ nowego kierunku, reklamując członków jako indywidualnych artystów.

Baek wspomina czas, kiedy po raz pierwszy spotkał Jaejoonga, Yoochuna i Junsu jako „najgorszy okres JYJ”. W połowie 2009 roku trzech członków TVXQ, którzy później stworzyli JYJ, pozwali do sądu ich agencję SM Entertainment, argumentując to tym, że ich trzynastoletni kontrakt, struktura ich osobistych kontraktów oraz dystrybucja zarobków były jednostronnie niekorzystne.

Szczęście w nieszczęściu

10203123-2Mimo że sąd potwierdził ich prawo do samodzielnego prowadzenia działalności w showbiznesie i przyznano JYJ nakaz sądowy zawieszający ich kontrakt z SM Entertainment w 2009, stracili oni wsparcie ich dawnych kontaktów, a także brakowało im doświadczenia, aby stanąć o własnych nogach. Wtedy spotkali Baeka, weterana showbiznesu i tak powstało C-JeS Entertainment.

Mając już nowy dom, grupa powzięła sobie pierwszy cel – wypuszczenie debiutanckiego albumu w języku angielskim, będąc pierwszą kpopową grupą, która to uczyni. Od tamtej pory JYJ widnieje w Księdze Rekordów Guinessa jako grupa mająca największy fanklub. Współpracowali z takimi ludźmi jak Kanye West i Rodney „Darkchild” Jerkins.

Początkowy plan Baeka udał się perfekcyjnie, kiedy trzech członków osiągnęło taki sam sukces solowo jako i razem jako JYJ.  Nie próbowali jedynie aktorstwa w wolnych chwilach, chłopcy ciężko pracowali, aby ugruntować swoją pozycję jako wiarygodnych artystów w różnych dziedzinach.

Jaejoong ma największą liczbę fanów ze wszystkich piosenkarzy w kpopie. Tylko w tym roku odwiedził samotnie Chiny, Japonię i Turcję, przyciągając tysiące osób nie mogących się doczekać zobaczenia jednej trzeciej Hallyu grupy. Tuż przed premierą jego filmu „Jackal is Coming” został wybrany najseksowniejszym żyjącym mężczyzną przez swoich fanów z Ameryki Południowej i pojedzie w kolejną trasę fanmeetingów po Azji na koniec przyszłego miesiąca (dop. tłum. czyli listopada).

W międzyczasie Yoochun przeszedł udaną transformację z piosenkarza w aktora. Debiutując w dramie „Sungkyunkwan Scandal” (2010), zagrał w tym roku w „Rooftop Prince”, podejmując się dwóch ról – króla z dynastii Joseon oraz współczesnego biznesmena. W rezultacie został nagrodzony na gali Baeksang Arts Awards.

Trzeci członek, Junsu, wystąpił w musicalach „Mozart” i „Elizabeth” oraz wypuścił solowy album „Tarantallegra” w maju.

10203211-2

Ich ograniczony zasięg w Korei był głównym powodem, dla którego połączyli siły z Warner Music w Stanach Zjednoczonych, co było nieprawdopodobnym, ale fortunnym posunięciem w 2010. „To było prawdziwe szczęście w nieszczęściu” mówi Baek. W tym czasie YouTube naprawdę pomógł według agencji i przez takie interaktywne media album stał się wielkim hitem wśród fanów kpopu na całym świecie. Więcej niż 450,000 kopii zostało zamówionych przedpremierowo w Korei, a w Stanach Zjednoczonych Billboard umieścił go na piątym miejscu najbardziej wyczekiwanych albumów roku. Muzyczni giganci West i Jerkins promowali grupę, mówiąc, że ich współpraca była „najważniejsza spośród wszystkich ich kolaboracji z azjatyckimi artystami”.

Kiedy JYJ pracowało nad poszerzeniem swojej bazy poza granice Korei, spotkali się z podobnym sukcesem w innych częściach świata. Stali się pierwszą koreańską grupą, która przyciągnęła w sumie 210,000 ludzi na swojej trasie koncertowej, występując w piętnastu miastach w Europie oraz Północnej i Południowej Ameryce w zeszłym roku. „Wiele kpopowych artystów oraz wytwórni obawia się wkroczenia na nowe rynki, ponieważ musisz udowodnić swoją wiarygodność lokalnym organizatorom, co może być kosztowne” mówi Baek. Ale grupa wiedziała, że ten zakład się opłaci. „Kiedy chłopcy wylądowali w Peru, to było czyste szaleństwo” mówi Monica Lee, PR menadżer z C-JeS. Ponad 3,000 fanów czekało na lotnisku, żeby ich powitać, a dodatkowy tysiąc stał przed hotelem.

10203111-2

Budowanie wiarygodności

Jako że JYJ chciało odzyskać równowagę jako kpopowa grupa, ich celem – jak wspomniał prezes – było zbudowanie wiarygodnej marki, co nie było ani tanie, ani łatwe. „Mając złą prasę, pracowaliśmy, żeby stworzyć autentyczny image” mówi Baek.

Kiedy pierwszy występ zespołu w Stanach Zjednoczonych został odwołany z powodu problemów z wizami, agencja zaoferowała pełen zwrot pieniędzy, a potem jeszcze zorganizowała darmowy koncert. „Kosztowało to półtora miliarda wonów (1.3 miliona dolarów), ale żeby udowodnić fanom, że grupa traktuje ich poważnie, zdecydowaliśmy się to zrobić” wyznaje Baek. „Co ważniejsze, nie chcieliśmy stracić wiarygodności jako artystów w Stanach.”

Kiedy większość agencji nie zareagowałaby w ten sposób, decyzja powzięta przez C-JeS odwołuje się do mantry Baeka, że grupa powinna być długoterminowa. Amerykańscy promotorzy i ludzie z przemysłu zwrócili na to uwagę. Ten śmiały ruch zwiększył liczbę fanów JYJ i przetarł im drogę do dopasowania się do amerykańskiej sieci. „Mówiono w różnych ekipach, że JYJ są profesjonalistami.” Bez wątpienia ten gest i wynikające z niego korzyści przydały się, kiedy Junsu nagrywał w tym roku solowy album i nakręcił teledysk w Hollywood.

Jako pionier w kreowaniu i dystrybuowaniu treści C-JeS zachowuje ścisłą kontrolę nad reputacją grupy, współpracując z kancelarią prawniczą Sejong i monitorując wizerunek zespołu tak, że żadne zdjęcie nie może zostać użyte w mediach bez zgody. Z powodu ścisłego przylegania do marki, wizerunku, grupa stała się marzeniem reklamodawców. „Im mniej grupa pojawia się telewizji, tym więcej firm chce umieścić ją w swoich reklamach” mówi Lee, która obserwuje aktywność mediów. „Ponieważ tak trudno było zobaczyć zespół w telewizji i prasie, w pewien sposób wzmocniło to jej wiarygodność dla reklamodawców.” Obecnie zespół podpisał grupowe i solowe kontrakty, dzięki którym reklamuje kosmetyki, leki, gry komputerowe, sklepy bezcłowe i sprzęt elektroniczny.

Stawanie się multigraczem

10203227-2„Stresuje mnie to, że przy zmieniających się czasach artyści muszą być wszechstronni i próbować swoich sił we wszystkim, dlatego zawsze mówię chłopcom, żeby próbowali różnych rzeczy” mówi Baek, który poleca aktorstwo Jaejoongowi i Yoochunowi, a musicale Junsu. „Wydawanie dvd z koncertów naprawdę już nie starcza” wyjaśnia. Podkreśla też, że w płynnym środowisku kpopu C-JeS istnieje po to, żeby wypełnić niszę „dostawcy treści”. Mówi, że spędza dużo czasu, dyskutując ze swoimi artystami, aby zapewnić im wolność w eksplorowaniu nowych konceptów.

Jedną z wielu rzeczy, o których mówili, było odkopywanie nowych talentów, dlatego ostatnio w siedzibie w Los Angeles miało miejsce przesłuchanie. „Nie wiemy jednak, jak się sprawy potoczą” mówi Lee, dodając, że wytwórnia nie jest zainteresowana wypluwaniem kolejnych grup idoli. Mimo to, jeśli C-JeS zdecyduje się na bycie bardzie aktywnym w produkcji nowych zespołów, z pewnością ma tego możliwość, skoro jest wytwórnią założoną tylko dla jednej grupy. Jak na razie około czterdziestu pracowników może dumnie nazwać JYJ ich głównymi artystami i źródłem dochodu. W pewnym sensie C-JeS wierzy, że może to prowadzić do stania się przez zespół modelem „rozwiniętej formy grupy idoli”, prowadząc do większych i lepszych rzeczy.

Fanserwis jak żaden inny

Razem z niezwykłą kontrolą jakości C-JeS rozumie także wagę właściwego traktowania fanów. W czerwcu grupa zorganizowała fan event zatytułowany „Membership Week”, który według agencji kosztował około 3,7 miliarda wonów. Na tę okazję przyjechało ponad siedem tysięcy Japończyków, a wydarzenie przyciągnęło dwadzieścia dwa tysiące fanów od 28 czerwca do 1 lipca. „Mogliśmy użyć trochę przestrzeni na reklamę, ale chcieliśmy, żeby fani mogli doświadczyć JYJ i tylko JYJ” wyjaśnia Lee, która zdradza, że agencja zawsze się zastanawia nad nowymi rodzajami fan serwisu. „W pewnym sensie zespół jest twarzą Korei dla wielu fanów kpopu zagranicą.” Sporo ludzi komentowało, że w szczególności wielu fanów z Ameryki Południowej czuje przywiązanie do Korei z powodu JYJ. Jako „multigracze” grupa podoba się nie tylko fanom kpopu, ale również fanom dram, którzy z reguły są starsi.

Dawanie przychodzi członkom naturalnie, którzy konsekwentnie wspierali organizacje charytatywne na całym świecie, często jako sposób na podziękowanie fanom. Juz na samym początku Baek i chłopcy zdecydowali, że im więcej zespół będzie zarabiał, tym więcej będą dawać. W szczególności Junsu, który założył w zeszłym roku szkołę w Kambodży.

_____________________

Internetowa strona Korea JoongAng Daily – angielski portal dziennika JoongAng Ilbo – od sierpnia publikuje serię artykułów próbujących przybliżyć wiodące koreańskie wytwórnie, odkrywając, czym się różnią od siebie, zaczynając od ilości artystów, a kończąc na zagranicznej promocji. Przedstawiam moje tłumaczenia tychże artykułów, które na dzień dzisiejszy dostępne są w ilości siedmiu.

1 komentarz dotyczący “Inside kpop, pt. V – JYJ uosobieniem wizji dyrektora agencji

  1. joaska83

    JYJ najlepszy kpopowy zespół. C-Jes dało chłopcom szansę na nowy początek, którą wykorzystali w każdy możliwy sposób w muzyce, telewizji (dramy), kinie i w musicalach. Każdy z chłopców miał możliwość odnalezienia swojej drogi artystycznej i tego w czym czuł się najlepiej. Nikt nie mówił im co mają robić, są panami swojego losu. Jestem z nich dumna i jestem dumna z tego, że jestem ich fanką. Dzięki za świetny artykuł.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: