New Heart

Znane też jako: Nyu Hateu, 뉴하트

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: medyczny

Ilość odcinków: 23 x 70 min.

Premiera: 2007-2008

Obsada: Ji Sung, Kim Min Jung, Jo Jae Hyun, Lee Ji Hun, Park Chul Min, Jang Hyun Sung, Sung Dong Il, Jung Kyung Sun, Shin Da Eun, Lee Ki Young, Jung Ho Geun, Shin Dong Mi

.

Nowy narybek na oddziale

Choi Kang Guk (Jo Jae Hyun) jest świetnym specjalistą od kardiochirurgii, który jako pierwszy w Korei dokonał przeszczepu serca. Jednak z powodu konfliktu z przełożonymi został zesłany na prowincję, gdzie trenuje sobie na sercach zwierząt. Po pewnej bójce trafia do szpitala, w którym opatruje go Lee Eun Sung (Ji Sung). Ukończył kiepskawą uczelnię i jego umiejętności nie dorównują jego ambicjom, ale to optymistyczny człowiek, który pragnie ratować ludzkie życia. Jest pod wielkim wrażeniem umiejętności Kang Guka, kiedy przyjeżdża nagle do szpitala pacjent w ciężkim stanie, a sam Kang Guk odzyskuje trochę pewności siebie. Dostaje propozycję objęcia stanowiska dyrektora oddziału kardiochirurgii szpitala Kwanghee, z którego został poprzednio wyrzucony, ponieważ tak na dobrą sprawę brakuje specjalistów w tej dziedzinie…

Na miejscu okazuje się, że musi zbudować team od podstaw, dlatego Kang Guk ogłasza nabór na stażystów. Kardiochirurgia znana jest jako jedna z najcięższych dziedzin w medycynie z wysokim odsetkiem śmierci, dlatego zgłasza się tylko dwoje kandydatów – Eun Sung, który podążył za Kang Gukiem do Seulu oraz prymuska Nam Hae Seok (Kim Min Jung), która również spotkała kiedyś Kang Guka przy alarmowej sytuacji. On nie jest nimi zachwycony, ponieważ Eun Sung powszechnie uznawany jest za idiotę, a Hae Seok ma sporą wiedzę, ale żadnego doświadczenia i umiejętności radzenia sobie w kryzysie, ale sytuacja zmusza go do zatrudnienia ich. Współpracując ze sobą, Eun Sung i Hae Seok będą w wiecznym konflikcie zdań, ponieważ on to humanista o ciepłym sercu, a ona jest chłodną realistką.

Serce na dłoni

Widziało się jedno, zna się już wszystko – to idealnie podsumowuje koreańskie dramy medyczne. „New Heart” jest trzecią tradycyjną dramą z tego rodzaju dziejącą się w szpitalu, jaką widziałam i piątą, jakiej recenzję znajdziecie na moim blogu. I mogę powiedzieć tyle, że nie zamierzam przestać oglądać takich seriali, ponieważ do tej pory nie potrafią mnie znudzić.

Zastanówcie się tylko nad tym… Lekarze są takimi codziennymi bohaterami ratującymi życie, krwawe operacje dodają dreszczyku emocji i nigdy nie brakuje melodramatu, humanizmu i odrobiny romansu. Co tu może się nie podobać, skoro dramy medyczne zawierają elementy, które definiują koreańskie seriale? „New Heart” było wielkim hitem MBC z trzydziestoprocentową oglądalnością, ale jednocześnie wiele krytycznych uwag poleciało w stronę tej dramy…

Głównym zarzutem była jej nieoryginalność. Bawi mnie to, ponieważ normalnie nie spodziewam się nie wiadomo czego po dramach medycznych… Jest to na tyle hermetyczny gatunek, że nie ma nawet miejsca na wymyślanie nowych rzeczy, skoro stare motywy wciąż się sprawdzają. Mamy dwóch nowych stażystów, którzy przez całą dramę będą pracowali na szacunek, genialnego chirurga, który zawsze jest wybawicielem, innych zazdrosnych i skorumpowanych lekarzy, pacjentów dnia oraz wątek romantyczny. Fabuła nie jest najmocniejszą stroną „New Heart”, ale ma ono inne zalety.

Jeśli miałabym porównać ten tytuł z innymi dramami, których recenzje znajdziecie obecnie na blogu („Brain”, „Syndrome”, „Golden Time”, „The 3rd Hospital”), „New Heart” wyróżnia się tym, że nie jest dramatyczne. To w gruncie rzeczy ciepła, sympatyczna drama zupełnie jak jej główny bohater Lee Eun Sung. Nie mamy tutaj postaci, która szarpie się i walczy z całym światem jak w przypadku Lee Kang Huna z „Brain”, ale grupa niekompetentnych lekarzy, która irytująco spiskuje przeciw genialnemu chirurgowi, ale koniec końców nie może sobie bez niego poradzić, przypomina mi sytuację z „Golden Time”. Zwracam jednak uwagę, że „New Heart” zostało wyemitowane dużo wcześniej, ale mimo to trudno mówić o jakimkolwiek wzorowaniu się, kiedy liczba pomysłów na dramę medyczną jest ograniczona…

Dawka szczęścia

„New Heart” w porównaniu do wyżej wymienionych dram ma najbardziej rozwinięty wątek romantyczny. Śmiałabym nawet powiedzieć, że to romans w medycznych dekoracjach, ponieważ sporo czasu zostało poświęcone beznadziejnie zakochanej w Eun Sungu Hae Seok, która wylewała litry łez. Mamy tu nawet trójkąt miłosny, co jest najsłabszym punktem „New Heart”, ponieważ uzupełnia go aktor Lee Dong Kwon grany przez Lee Ji Huna. Przyjeżdża do szpitala jako pacjent i dowiaduje się, że pracuje w nim jego miłość z dzieciństwa, Hae Seok, więc próbuje odnowić relację. Nie dziwne, że jakiś tam aktor kompletnie nie pasował do medycznego tła dramy, ale przykre jest to, że tak naprawdę Lee Dong Kwon nie zasługuje na tytułowanie go jednym z głównych bohaterów, ponieważ czasu antenowego miał naprawdę mało.

Pomijając to jedno faux pas, „New Heart” jest wciągającą dramą właśnie z powodu relacji Lee Eun Sunga i Nam Hae Seok, ponieważ wątki romantyczne często są w dramach medycznych zaniedbywane na rzecz większych konfliktów, a tutaj zdołano to ładnie wpleść. Ji Sung wręcz ponosi tę dramę na swoich barkach, będąc chodzącą endorfiną. Była to jego pierwsza rola po powrocie z wojska. Zaraża swoim optymizmem, ale nie jest głupkowato radosny niczym te biedne dziewczyny spotykające bogatych dziedziców w komediach romantycznych. Ciekawe jest to, że odwrócono sytuację – w tej dramie to mężczyzna jest pogodny, a kobieta to chodząca królowa śniegu, póki nie zaczyna stopniowo topnieć.

„New Heart” ma jeszcze jedną zaletę – szpital w tej dramie jest miejscem tętniącym życiem. Mamy szeroką paletę bohaterów drugoplanowych, a cały świat nie wydaje się kręcić wokół trójki głównych bohaterów. W mniejszych rolach można zobaczyć zdecydowanie rozpoznawalnych Park Chul Mina, Sung Dong Ila i Jang Hyun Sunga. Park Chul Min miał nawet swój własny, mały wątek romantyczną ze stażystką Mimi graną przez Shin Da Eun, co było jednym ze źródeł humoru, kiedy innym motywem powodującym rozbawienie było małżeństwo pediatry Lee Seung Jae i siostry oddziałowej Jo Bok Gil. Ogólnie fajne było to, że postacie drugoplanowe miały jakieś życie osobiste, ponieważ dzięki temu „New Heart” wydawało się być wypełnione żywymi, oddychającymi ludźmi, a nie tylko postaciami z papieru, które pojawiały się przy operacjach i nic więcej.

Jeśli ktoś tylko lubi medyczne dramy, myślę, że „New Heart” będzie najbardziej przystępnym wyborem, mimo że drama ta jest długa i nie zachwyca stroną techniczną (muzyka ogranicza się do okropnych ballad przy melodramatycznych momentach). Ja dzięki w niej totalnie zakochałam się w Ji Sungu, bez którego serial ten nigdy by nie osiągnął takiego sukcesu.

Zdobyte nagrody

2008 MBC Drama Awards:

  • Top Excellence dla Jo Jae Hyuna
  • Golden Acting Award dla Ji Sunga
  • Golden Acting Award dla Kim Min Jung
  • Golden Acting Award dla Park Chul Mina

2008 Mnet 20’s Choice Awards:

  • Hot Drama Star – Kim Min Jung

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 7,25/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.