artykuły o kpopie i idolach

Inside kpop, pt. VI – Agencja, która kładzie nacisk na wokal oraz rodzinne relacje

Myślicie, że idole i kpopowe grupy są „piosenkarzami, którzy nie potrafią śpiewać”, więc skupiają się w zamian na choreografii i wizualnych aspektach występu? Poznajcie Borę, Hyorin, Soyu i Dasom, szerzej znane jako Sistar. Mimo że „dziewczyny nie są tak ładne jak inne grupy w stylu SNSD, wiedzą jak śpiewać” mówi Kim Shi Dae, prezes Starship Entertainment. Hyorin, liderka Sistar o pseudonimie „Hyo-yonce”, natychmiastowo zwróciła jego uwagę swoim „potężnym, podobnym do Beyonce wokalem, który jest raczej niespotykany w Korei”.

Kim mówi, że chciał stworzyć girlsband, który nie miałby trudności w występowaniu na żywo. „Hyorin ma wrodzony talent wokalny. Myśleliśmy o tym, żeby zadebiutowała jako solistka, ponieważ potrafiła śpiewać, ale nie wiedziała jak tańczyć. Mimo to po roku treningu ujrzeliśmy w niej potencjał na członkinię girlsbandu. Tylko rok zajęło jej dojście do pewnego poziomu umiejętności tanecznych, który innym zajmuje zazwyczaj trzy lata.”

Mając Hyorin, Kim dodał trzy dziewczyny i wypuścił Sistar, które zadebiutowały w czerwcu 2010 roku. Dzisiaj Sistar – „drugie dziecko” Starship Entertainment – są ogromnie popularne w kraju i zagranicą, stojąc ramię w ramię z takimi topowymi girlsbandami jak SNSD i Wonder Girls, które należą do największych wytwórni w kraju, odpowiednio SM i JYP. Sistar otrzymały wiele nagród: Rookie of the Month na Cyworld Digital Music Awards, Best Style Icons na Korea Lifestyle Awards oraz Bonsang na Seoul Music Awards. Ostatni mini-album grupy „Alone” zdobył pierwsze miejsce w jednym z programów muzycznych trzech największych stacji telewizyjnych i był numerem jeden na Billboard Kpop Hot 100 Chart przez trzy tygodnie.

Kim mówi, że im więcej ludzi zaczęło uznawać Sistar za „girlsband, który potrafi śpiewać”, Starship Entertainment zdołało wyrobić sobie markę jako agencja, która „naciska na umiejętności wokalne”. „Pierworodny” Starship, K.Will, też jest znany jako utalentowany piosenkarz balladowy, który „posiada potężny głos, ale nie przystaje do innych artystów jeśli chodzi o urodę.” W szóstej części serii „Inside kpop” od Korea JoongAng Daily przyjrzymy się talentowi stojącemu za talentami Starship Entertainment.

Lider Starship

05214950Starship Entertainment zajmuje trzy piętra budynku w Bangbae-dong na południu Seulu. Na każdym piętrze jest biuro kierownictwa i sala treningowa, mając drzwi na przeciwko siebie. Inne agencje zazwyczaj zazwyczaj zbierają wszystkie biura na jednym piętrze lub posiadają osobny budynek z salami treningowymi. „To była wielka inwestycja dla Starship [posiadanie sali na każdym piętrze]” mówi Kim. „Mogliśmy je rozdzielić od głównego budynku i ulokować gdzieś indziej, gdzie czynsz jest tańszy, ale pomyślałem, że to najlepszy sposób na zbliżenie się do artystów i praktykantów.”

Jak Kim wskazuje, wnętrze sali treningowej jest widoczne, kiedy wychodzi się z jego biura. „Starship nie jest małą agencją, ale wszyscy nasi pracownicy starają się ze wszystkich sił, aby porozumiewać się z artystami i praktykantami, tak jak robią to rodzice z dziećmi”. Co więcej, Kim mówi, że „odważną inwestycją” było wybudowanie czterech sal treningowych, kiedy większość innych wytwórni posiada jedną lub dwie. „Ponieważ mamy wiele sal treningowych, artysta może przyjść i poćwiczyć kiedy tylko chce, ponieważ zawsze znajdzie się miejsce” mówi, dodając, że według niego jest to powodem, dla którego jego „dzieci” uczą się szybciej niż w innych agencjach. „Hyorin przychodzi poćwiczyć nawet wtedy, kiedy ma wolne i wraca do domu po trenowaniu śpiewu i tańca przez godzinę lub dwie. Myślę, że czuje się tam komfortowo, mogąc trenować kiedy tylko chce bez martwienia się o to, że może korzystać z sali, kiedy jest pełno innych artystów, którzy muszą poćwiczyć.”

Kim mówi, że posiadanie kilku takich sal oznacza, że jego talenty mogą zadebiutować szybciej niż artyści innych wytwórni. „Artyści na początku są jak diamenty o stępionych brzegach, które potrzebują wypolerowania, aby zaświecić przed innymi ludźmi i być uznanymi za coś cennego. Tak więc zanim przedstawimy publice, ile tak naprawdę są warci, musimy sprawić, aby błyszczeli najmocniej jak tylko się da. Artyści błyszczą dzięki mnóstwie treningu i jest to zadaniem kierownictwa, żeby tak się stało.”

Mimo że niektórzy mogą uważać, że Kim miał szczęście, osiągając sukces w ciągu pięciu lat, on pracował poprzednio w biznesie przez ponad dekadę. Przed założeniem Starship Entertainment w styczniu 2008 był road menadżerem grupy Cool i od 2005 roku pracował w Big Hit Entertainment wraz z producentem Bang Shi Hyukiem, prezesem Big Hit. W celu spełnienia swoich marzeń o założeniu własnej agencji Kim opuścił Big Hit Entertainment w 2007 roku.

k-will„K.Will zadebiutował w 2007 zaraz po ustanowieniu wytwórni. Nie chcieliśmy dawać mu lekcji śpiewu, ponieważ posiadał już dystynktywną barwę głosu, której nie chcieliśmy standaryzować.” Według Kima mimo że K.Will nie był „tak przystojny jak inni artyści z boysbandów, był w stanie natychmiast zwrócić uwagę publiki jako utalentowany piosenkarz. Według niego po debiucie K.Willa agencja stała się znana jako wytwórnia, która skupia się na umiejętnościach wokalnych i podobał mu się ten koncept. Dlatego jego następnym celem stało się wyprodukowanie girlsbandu, który naprawdę potrafiłby śpiewać.

Jako że image Starship był tak mocno zdeterminowany przez śpiewanie, trudno sobie wyobrazić sześcioosobowy boysband Boyfriend w ich szeregach… Kim mówi, że wizerunek agencji wydawał mu się zbyt „absolutny”, dlatego chciał wyrazić, że mógłby celować w nastoletnich odbiorców, używając urody. „Szczerze powiedziawszy, pomyślałem o wypuszczeniu Boyfriend jako boysbandu, który celowałby w zagraniczne  rynki ze swoim konceptem <<pretty boy>>. Japonia, gdzie ładni chłopcy są szczególnie popularni, była dobrym miejscem startu.”

Grupa podpisała kontrakt z japońską agencją Being Group i zapowiedziała swój oficjalny debiut na kwiecień. Występ w Nippon Budokan w Japonii 30 czerwca przyciągnął więcej niż 40,000 fanów, bijąc rekord SNSD, które przyciągnęły 25,000 ludzi na trzy występy. Boyfriend wystrzelili na szczyt listy Oricon w sierpniu z ich debiutanckim japońskim singlem „Be My Shine”, bijąc „Sexy, Free and Single” od Super Junior.

Więzi w Starship

Kiedy YG Entertainment skupia się na budowaniu relacji „nauczyciel-uczeń” między założycielem Yang Hyun Seokiem i jego artystami, a JYP na rozwijaniu przyjaźni ze swoimi artystami i Park Jin Youngiem, Kim Shi Dae ze Starship chce stworzyć relację „rodzic-dziecko”. „Tak jak mówiłem, wszyscy moi pracownicy traktują artystów i praktykantów jak własne dzieci. Rozmawiamy z nimi tak często, jak to możliwe i sprawiamy, że czują się jak w domu, kiedy są w salach treningowych.”

Zazwyczaj agencje przeprowadzają comiesięczne ocenianie praktykantów. Muszą oni śpiewać i tańczyć przed swoimi nauczycielami. Starship zaczęło od tej konwencjonalnej metody, ale szybko tego zaniechało. „Większość praktykantów i artystów w Starship jest pogodnych, mądrych i towarzyskich. Sistar na przykład są znane z tego, że są towarzyskie i energiczne. Nie lubiłem patrzeć na tych utalentowanych praktykantów, kiedy byli pod presją oceniania w takiej formalnej atmosferze.” Zamiast rygorystycznej ewaluacji Kim zdecydował się na przeprowadzanie „wieczoru talentu” w każdy wtorek, gdzie praktykanci mogą zaprezentować wszystko, co tylko chcą, od pracy nad oświetleniem do wyboru własnej muzyki. „Teraz wyglądają, jakby bawili się na placu zabaw, a nie byli taksowani. Mogą wyrazić wszystko co chcą bez żadnych granic. Czasem musisz traktować ich jak uczniów, ale czasem trzeba dać im trochę wolności.”

Mimo że Kim Shi Dae stworzył Boyfriend, żeby byli pionierami agencji na japońskim rynku, nie rozważał nigdy wysłania K.Willa lub Sistar zagranicę. Jednak kiedy kpop przyciąga międzynarodową uwagę, Kim sądzi, że właśnie jest właściwa chwila na rozszerzenie międzynarodowej działalności Starship. „Sistar już otrzymują wiele ofert z Ameryki i Europy. Nie spodziewaliśmy się, że stanie się to tak szybko. Dziewczyny uczą się angielskiego od native speakera i prawdopodobnie będą mieć zagraniczny koncert w przyszłym roku.”

Mimo to wciąż preferuje ostrożność i stawianie jednego kroku na raz. „Zdobywanie nowego rynku powinno być zrobione ostrożnie. Główne wytwórnie takie jak SM, YG i JYP włożyły tyle wysiłku, aby rozprzestrzenić kulturę kpopu, przyjeżdżając do Japonii, Ameryki, Azji Południowo-Wschodniej i Europy, kiedy kpop nie był jeszcze tak popularny jak teraz. Nie możemy zaprzepaścić ich wysiłku i bezmyślnie wjeżdżać na zagraniczne rynku tylko dlatego, że panuje teraz taki trend.”

Starship podpisało kontrakt z Kim Na Yoon, jedną z finalistek „Kpop Star” SBSu i osiemnastolatka potrafi nie tylko śpiewać, ale mówi również płynnie po angielsku. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych przed przyjazdem do Korei i wzięciu udziału w programie. „Wierzymy, że umiejętność posługiwania się obcym językiem pomaga gwiazdom kpopu zdobyć więcej okazji zagranicą” mówi Kim, dając za przykład PSY. „Jeśli PSY nie mówiłby po angielsku, nie sądzę, że zaszedłby tak daleko, udzielając wywiadów i pojawiając się w programach na żywo. Spoglądając na sukces PSY, pomyślałem że taka szansa mogłaby również trafić się artystom Starship. Musimy być gotowi, aby z niej skorzystać.”

_____________________

Internetowa strona Korea JoongAng Daily – angielski portal dziennika JoongAng Ilbo – od sierpnia publikuje serię artykułów próbujących przybliżyć wiodące koreańskie wytwórnie, odkrywając, czym się różnią od siebie, zaczynając od ilości artystów, a kończąc na zagranicznej promocji. Przedstawiam moje tłumaczenia tychże artykułów, które na dzień dzisiejszy dostępne są w ilości siedmiu.

1 komentarz dotyczący “Inside kpop, pt. VI – Agencja, która kładzie nacisk na wokal oraz rodzinne relacje

  1. Bardzo interesujące. Nie rozpoznaje jeszcze innych wytwórni poza SM YG i JYP, więc myślałam, że Sistar jest w jednej z nich. Teraz muszę się temu dokładniej przyjrzeć. Bardzo ciekawy artykuł i świetny przekład. A teraz idę zobaczyć, co to za K.Will, co potrafi śpiewać :D Pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: