Antique

AntiqueZnane też jako: Antique Bakery, Sayanggoldong Yanggwajajeom Aentikeu, 서양골동양과자점 앤티크

Na podstawie: mangi „Seiyo Kotto Yogashiten” autorstwa Yoshinagi Fumi

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Min Kyu Dong

Premiera: 2008

Obsada: Joo Ji Hun, Kim Jae Wook, Yoo Ah In, Choi Ji Ho

.

„Antique” jest jednym z pierwszych koreańskich filmów, jakie widziałam tuż po wkręceniu się w dramy, ale chyba nie jest to zaskakujące. Jeśli ktoś zaczął swoją przygodę z filmami i dramami po oglądaniu anime, to z reguły wybiera powiązane tytuły. „Antique” jest adaptacją mangi „Seiyo Kotto Yogashiten” znanej lepiej jako „Antique Bakery”, którą oczywiście przeczytałam. Ba!, widziałam nawet anime w czasie premiery w 2008 – ach, kiedy to było… Dlaczego zdecydowałam się więc zrecenzować ten film po tak długim czasie? Szczerze nie wiem, ale zauważyłam, że na moim blogu znajdują się recenzje innych filmów Min Kyu Donga – „The Last Blossom” i „All About My Wife”.

Kim Jin Hyuk jest synem z bogatego domu, któremu niczego nie brakuje, dlatego otwiera własną cukiernię z banalnego powodu – bo to kobiety są głównymi klientkami. Zatrudnia genialnego cukiernika Min Sun Woo, a dopiero potem okazuje się, że to znany w pewnych kręgach gej, który był w nim zakochany w czasach liceum. Jin Hyuk musi pokonać swoje uprzedzenia, bo Sun Woo jest wartościowym pracownikiem. Wkrótce kadra poszerza się o młodego boksera Yang Ki Buma, który uwielbia słodycze i staje się uczniem Sun Woo oraz ochroniarza Jin Hyuka, Nam Soo Younga, który chcąc mieć swojego szefa na boku, staje się kelnerem.

Wraz z rozwijającym się biznesem oraz zacieśniającymi się więzami między czwórką głównych bohaterów wychodzą na wierzch ich problemy, które są bardziej lub mniej poważne. Okazuje się, że tak naprawdę Jin Hyuk nie cierpi słodyczy i otworzył cukiernię Antique głównie dla poradzenia sobie z traumą z dzieciństwa. Został bowiem porwany i codziennie karmiony ciastami, ale po jego uwolnieniu nie złapano przestępcy, dlatego teraz chce go sam wywabić. W parze z opisaną przeze mnie fabułą – komedyjką obyczajową z motywem kulinarnym – oraz motywem homoseksualnym „Antique” jest na papierze cudacznym filmem, ale nie należy zapominać, że to adaptacja mangi. W dodatku bardzo wierna, ponieważ oryginał miał tylko cztery tomy, więc zdecydowanie można było wszystko zawrzeć w filmie.

Generalnie uważam „Antique” za jeden z najlepszych live-action, bo jest to koreański film, tak więc można liczyć na lepsze aktorstwo i stronę wizualną niż w przypadku japońskich produkcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tym leży specyfika „Antique” – jest to film, który może się spodobać tylko określonej widowni tj. kobietom, które miękną na widok przystojnych aktorów, a poza tym nie gardzą wątkami yaoi. Byłam zaskoczoną „ostrością” niektórych scen z udziałem Kim Jae Wooka, zważywszy na to, że Korea nie jest tolerancyjnym krajem, mimo że mężczyźni częściej trzymają się tam publicznie ze sobą za ręce niż z kobietami.

„Antique” jest po prostu żywą wersją mangi, bez żadnego wprowadzania zmian. Reżyser tylko przystroił ten film – mamy piękne kolory, szybki montaż i nawet numer musicalowy. Nie należy zapominać jeszcze o ciastach i innych deserach, które są bardzo dosłownym eye candy.

Zdobyte nagrody

45th Baeksang Arts Awards:

  • nagroda popularności dla Joo Ji Huna

16th Korean Entertainment Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Jae Wook

2008 Director’s Cut Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Yoo Ah In

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.