jTBC Netflix recenzje dram

Can We Get Married?

Can We Get MarriedZnane też jako: Zaraz będzie ślub, Uriga Gyeolhonhal Soo Iseulkka, 우리가 결혼할 수 있을까

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: obyczajowy

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2012

Obsada: Jung So Min, Sung Joon, Han Groo, Kim Young Kwang, Lee Mi Sook, Jung Ae Yeon, Kim Sung Min, Choi Hwa Jung, Kim Jin Soo, Sunwoo Eun Sook, Lee Jae Won

.

Trudności w podejmowaniu decyzji

Hye Yoon i Jung Hun są parą od kilku lat, która ma zamiar wziąć ślub. Nie jest to jednak takie proste, kiedy ich uczucie nie starcza, żeby rozwiązać wszystkie problemy. Mama Hye Yoon, Deul Ja, jest wdową posiadającą własną drogerię, która prawie przez całe życie sama wychowywała swoje córki Hye Yoon i starszą Hye Jin. Wygląda na typową, głośną ahjummę z przesadnym makijażem. Pragnie, żeby Hye Yoon poślubiła jakiegoś chaebola, aby nie musiała się martwić w życiu o pieniądze tak jak ona, ale jej bezpośredniość może naprawdę urazić. Jung Hun jest akurat z bogatej rodziny, ale z kolei jego matka jest taką księżniczką rozpuszczaną przez męża i syna, która w jednej chwili lubi Hye Yoon, a w drugiej nienawidzi jej i jej matki, które według niej polują na ich pieniądze.

Kiedy Hye Yoon przygotowuje się do ślubu, jej siostra walczy o rozwód. Hye Jin wyszła za Do Hyuna, odbijając go jego poprzedniej żonie, ale absolutnie nie jest teraz szczęśliwa, będąc kurą domową, kiedy on zdradza ją z jakąś dwudziestolatką. Ich spór przedłuża się, ponieważ Do Hyun najpierw nie chce dać jej tego rozwodu, a potem opieki nad siedmioletnim synem oraz żadnej części swojego majątku chirurga plastycznego.

Najlepszymi przyjaciółmi Hye Yoon i Jung Huna są jego kuzyn Ki Joong i fotografka Dong Bi, którzy też są parą od kilku lat. Dong Bi chciałaby wyjść za mąż, jednak jeszcze bogatszy niż Jung Hun Ki Joong zdaje się nie traktować jej poważnie, ponieważ zakłada, że jego matka i tak zeswata go z kimś. W ten sposób zrywa z Dong Bi, zaręczając się z Chae Young, dla której też jest to małżeństwo tylko i wyłącznie dla korzyści.

Pomimo tego wszystkiego jest jednak jedna para, która odnajduje szczęście… Niczym w typowej komedii romantycznej znajomość Deul Rae, starej panny i siostry Deul Ja oraz Min Ho, kumpla Jung Huna, Ki Joonga i Do Hyuna, który jeździ razem z nimi na motocyklu, zaczyna się od przekomarzania się, a kończy słodkim związkiem, który wydaje się wręcz nieodpowiedni, kiedy wszyscy dookoła mają same problemy.

Wyobrażenia kontra rzeczywistość

„Can We Get Married?” jest dla mnie nieco problematyczną dramą. Mogę się rozpływać nad tym, że Sung Joon dostał kolejna główną rolę (mimo że w dramie telewizji kablowej), a Jung So Min powróciła wreszcie z czymś wartościowym po dwóch latach od debiutu, kiedy myślałam, że już po niej. Recenzowana drama jest jednak bardzo hermetyczna.

Z pewnością nie jest to komedia romantyczna. Nazwałabym „Can We Get Married?” serią podobną do tych familijno-weekendowych, tyle że z lekkim posmakiem trendy dram. Ogólnie jest to drama dla starszych widzów, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o małżeństwie. Będąc osobą, do której ten opis raczej nie pasuje, byłam sfrustrowana, oglądając „Can We Get Married?”, ale z drugiej strony patrząc na ten serial chłodnym okiem, potrafiłam docenić jego zalety. Przyszło mi to jednak z czasem.

Pamiętam kryzys, jaki przeżyłam gdzieś w połowie tej dramy… Żartowałam sobie, że „Can We Get Married?” powinno się raczej nazywać „Can We Break Up?”, choć było to gorzkie. Drama ta po pierwsze jest zbyt długa przy takiej fabule, jaką posiada, ponieważ dwadzieścia odcinków najróżniejszych problemów i sprzeczek pary, która i tak weźmie na końcu ślub (jest to oczywiste!), zwyczajnie wykańcza. Miałam zupełnie inne oczekiwania, myśląc że „Can We Get Married?” będzie uroczą dramą. Wiem, że wielu jednak chwali tę dramę za ten gorzki realizm. Jest ona właściwie antytezą przeciętnej koreańskiej dramy – poślubienie bogatego i przystojnego bohatera nie jest happy endem. Hye Yoon była wychowywana w „biedniejszej” rodzinie, ale nie ma na głowie stereotypowych wierzycieli. Nie jest też krystalicznie dobrym aniołkiem, któremu Jung Hun się należy, ponieważ mimo wszystko jej mama i Hye Jin wychowywały ją w szklanej bańce, która ją chroniła. Hye Yoon jest więc strasznie samolubna. Robi z igły widły, w jednej chwili prosi Jung Huna o pomoc, a potem wrzeszczy, że jej pomaga. Nie jest sympatyczną postacią, ale mimo wszystko na pewno jest „prawdziwsza” niż te wszystkie dramowe bohaterki o szczerozłotym sercu… Ona i Jung Hun kłócą się z byle powodu (jak na przykład różnice w zdaniach na temat tego samego filmu), ale również wiele razy dosłownie w jednej chwili się godzą. Nie znajdziemy w tej dramie problemów nie do rozwiązania czy wielkich poświęceń.

Sam główny bohater natomiast jest samcem beta, który musi sobie poradzić z zadowalaniem trzech kobiet – swojej matki, Hye Yoon i swojej przyszłej teściowej. To naprawdę złoty chłopak, jakich w koreańskich dramach po prostu nie ma, bo zazwyczaj preferowani są gburzy skrywający miękkie serce. Jung Hun nie jest oczywiście ideałem, bo potrafił zerwać z Hye Yoon dla udobruchania własnej mamy, ale mimo wszystko Sung Joon po tej roli stał się wymarzonym zięciem wielu kobiet.

Pierwsza połowa „Can We Get Married?” średnio mi się podobała, ponieważ nie spodziewałam się, że będzie w tej dramie tyle konfliktów, ale kiedy obejrzałam resztę po dłuższej przerwie, nagle zaczęłam wszystko doceniać w tym nawet wścibską Deul Ję. To chyba był specjalny zabieg – najpierw przedstawiono nam niesympatyczne postacie, aby potem stopniowo obdzierać je z kolejnych warstw. Deul Ja okazała się być po prostu matką, która trochę za bardzo kochała swoje córki w specyficzny sposób. Jej ikra przydała się jednak również w odwrotnej sytuacji, swatając Hye Yoon i Jung Huna z powrotem. Matka głównego bohatera, Eun Kyung, nie potrafiła zdobyć mojego serca, ponieważ nie chciała dla swojego dziecka jak najlepiej, tylko w gruncie rzeczy martwiła się o samą siebie, nie chcąc „stracić” jedynego syna, kiedy wreszcie się ożeni. Potrafiłam jednak zrozumieć jej zachowanie, więc nie była typowym czarnym charakterem, którego jedynym zadaniem jest tworzenie konfliktów.

Dopiero po skończeniu „Can We Get Married?” zrozumiałam, że nie jest to taka zła drama, ponieważ od razu nie otarła się makjang. Konflikty w tym serialu nie wymykają się spod kontroli i nic nie jest rozdmuchiwane do monstrualnych rozmiarów. To po prostu bardzo życiowa drama, chociaż szczerze mówiąc wolałabym obejrzeć jakąś „bajkę” niż wierne odzwierciedlenie codzienności. Uroczym dodatkiem równoważącym ciężar „Can We Get Married?” był romans starszych Deul Rae i Min Ho. Tak to mamy wykańczający i pieczołowicie przedstawiony proces rozwodowy Hye Jin i Do Hyuna oraz beznadziejną miłość Dong Bi, na którą szczerze mówiąc Ki Joong nie zasługuje. Nie kupuję jego nagłej przemiany w idealnego chłopaka w drugiej połowie dramy, kiedy jego zaaranżowane małżeństwo nie wypala. Podziwiam Dong Bi, która potrafiła się przyznać do swoich słabości i żyć dalej, nie użalając się nad sobą, ale kiedy rola Han Groo była jedną z najlepszych w „Can We Get Married?”, tak Kim Young Kwanga jedną z gorszych pomimo tego, że jest ciasteczkiem, na które patrzy się z przyjemnością.

Ogólnie można na wiele narzekać w „Can We Get Married?”. Nie jest to też drama, którą ogląda się z przyjemnością lub która dostarcza rozrywki, ale merytorycznie jest dobra, bo nie wciska widzom kolejnej bajki o tym, że w życiu wystarczy do szczęścia tylko ślub z chaebolem. Jestem więc rozdarta, nie wiem jak w końcu ocenić ten serial.

Ocena:

Fabuła – 7/10

Kwestie techniczne – 8/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 6/10

Średnia – 7,25/10

0 komentarzy dotyczących “Can We Get Married?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: