The Horse Doctor

Horse DoctorZnane też jako: The Horse Healer, The King’s Doctor, Veterinarian, Maui, 마의

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: medyczny, historyczny

Ilość odcinków: 50 x 70 min.

Premiera: 2012-2013

Obsada: Jo Seung Woo, Lee Yo Won, Lee Sang Woo, Kim So Eun, Son Chang Min, Yoo Sun, Han Sang Jin, Jo Bo Ah, Lee Soon Jae, Kim Hye Sun, Jang Hee Woong, Yoon Bong Gil, In Kyo Jin, Joo Jin Mo, Uhm Hyun Kyung

.

Kolejna historia o pięciu się na szczyt

Kang Dong Jun, Lee Myung Hwan oraz Jang In Joo byli przyjaciółmi uczącymi się razem medycyny w Jeonuigam, dopóki nie zostali wplątani w konflikt pomiędzy królem Injo, a jego synem, księciem Sohyunem. Lee Myung Hwan zdradził przyjaciela, a Kang Dong Jun został osądzony winnym zdrady stanu i skazano go na śmierć. Dodatkowo postanowiono, że jeśli jego ciężarna żona urodzi syna, on też umrze. Niestety tak właśnie się dzieje, ale In Joo postanawia uratować dziecko. Podmienia chłopca na córkę niewolnika, a on sam bierze w opiekę Kwang Hyuna, uciekając z nim.

Lata później Lee Myung Hwan jest uznanym lekarzem, kiedy Jang In Joo pielęgniarką, która siedzi cicho jeśli chodzi o szemraną przeszłość jej dawnego przyjaciela, bo tak naprawdę niewiele może zrobić. Podmieniona wcześniej dziewczynka, Kang Ji Nyung, jest teraz na wygnaniu jako córka zdrajcy, więc udaje chłopca, żeby jej nie zabili. Baek Kwang Hyun staje się jej pierwszą miłością, ale oboje nie wiedzą nic o sekrecie swoich rodziców. Lee Myung Hwan odnajduje Ji Nyung, a wierząc, że jest córką Dong Juna, odstawia pokaz i otacza ją swoją opieką, przywracając jej szlachecki status, żeby mogła wyjść za mąż za jego syna Lee Sung Ha i wzmocnić pozycję jego rodu, bo tak naprawdę sam Lee Myung Hwan zaczynał jako weterynarz z niższej kasty, co jest dla lekarza strasznie upadlające.

Będąc już dorosłym, Baek Kwang Hyun jest wiejskim weterynarzem i wciąż nie potrafi zapomnieć o Ji Nyung, którą zna jako Young Dal, marząc, że kiedyś ją odnajdzie. Ona sama staje się pielęgniarką w państwowej klinice. Oboje się spotykają w pracy, kiedy na prowincji wybucha zaraza, ale nie rozpoznają siebie z dzieciństwa. Ji Nyung nabiera podejrzeń przy imieniu Kwang Hyun, ale na razie na podejrzeniach się kończy. Kwang Hyun wykazuje się ogromnym talentem w akupunkturze, a dodatkowo zakochuje się w nim w księżniczka Sukhwi, siostra króla Hyunjonga, dlatego dostaje szansę zostanie prawdziwym lekarzem, będąc faworyzowanym przez kierownika kliniki, lorda Go Joo Mana. Będzie musiał jednak walczyć z uprzedzeniami rówieśników, którzy widzą weterynarza jako coś brudnego, oraz z rządowymi konserwatystami.

Sprawdzony przepis?

Wytrwałam sześć miesięcy oglądania tydzień w tydzień premierowych odcinków „The Horse Doctor” – teraz naprawdę nic nie jest mi straszne. Drama ta nie osiągnęła tak oszałamiającego sukcesu jak reszta produkcji reżysera Lee Byun Huna, który średnio co dwa lata powraca z jakimś historycznym tasiemcem dla MBC, ale „roczne” dramy tej stacji to temat na osobny felieton.

„The Horse Doctor” jest tak bezpieczną dramą, jak to tylko możliwe. Pierwszy raz w ogóle słyszałam o królu Hyunjongu, podczas którego panowania dzieje się akcja ten dramy, więc pewnie nie wsławił się żadnym skandalem, wojnami czy femme fatale w łóżku. Dlatego nie znajdziemy w „The Horse Doctor” żadnego elementu politycznego w postaci jakiegoś knowania przeciw królowi i organizowania przewrotu stanu. To, co wypełnia te pięćdziesiąt odcinków, to wschodnia medycyna oraz wewnętrzne spory kliniki, w której lekarze-entuzjaści z powołania ścierają się oczywiście z tymi, którzy chcą w życiu jak najmniejszym kosztem jak najwięcej uszczknąć dla siebie.

Dlaczego Jo Seung Woo, który do tej pory był tylko aktorem filmowym oraz wielką gwiazdą musicali, która roznieciła w Korei renesans tej formy sztuki, pierwszy raz w swojej długiej karierze przyjmuje rolę w dramie, która będzie wykańczająca fizycznie, ale niewymagająca aktorsko? Podobno dlatego, że zwyczajnie lubi zwierzęta. Rolę Lee Yo Won opisywano natomiast jako połączenie jej wcześniejszych bohaterek z „Surgeon Bong Dal Hee” i „Queen Seon Deok”. Widać więc, że „The Horse Doctor” to nic specjalnego, ani oryginalnego. Sprawdzona formuła przeznaczonych sobie miłości z dzieciństwa i pięcia się w hierarchii od niewolnika do pana. Tak właściwie jedyną interesującą rzeczą w tej dramie była medycyna orientalna, która paradoksalnie jest czymś szalenie oryginalnym przy współczesnych dramach medycznych (które są najczęściej o neurochirurgach) lub tej zeszłorocznej modzie na lekarzy podróżujących w czasie do Joseon. Tutaj mieliśmy akupunkturę, ziółka, a potem pierwsze próby prymitywnych operacji w orientalnym stylu.

„The Horse Doctor” ledwo przebiło się przez granicę 20% oglądalności, chociaż teraz to i tak wyczyn, kiedy wyniki sięgające sufitu są sporadyczne. To zdecydowanie mniejsza oglądalność niż ta osiągnięta przez poprzednie projekty tych samych twórców, dlatego pewnie recenzowana drama nie została wydłużona, czego obawiałam się jeszcze przed jej premierą. Z jednej strony przemawia to na korzyść „The Horse Doctor”, jeśli ktoś chciałby rozpocząć oglądanie tego po premierowej emisji, ale tak czy siak drama ta z czasem zaczęła się trochę dłużyć. Chociaż czego w sumie miałam się spodziewać? Raz na każde dwa odcinki pojawiał się jakieś schorzenie lub problem, który Baek Kwang Hyun rozwiązywał w następnej godzinie. Jednak jeśli miałabym być szczera, wolę takie coś niż kolejne intrygi Jang Ok Jung i Jang Hee Jae w oglądanym przeze mnie w tym samym czasie „Dong Yi”. Zresztą oceniam „The Horse Doctor” wyżej niż tę dramę. Tu przynajmniej nie znalazł się nikt, kto by doprowadzał mnie swoim aktorstwem do szewskiej pasji. Wszyscy byli po prostu sympatyczni, a niektórzy z aktorów drugoplanowych zabawnie kiepscy w swojej grze. Jo Seung Woo nie miał czym się popisać, ale stopniowo coraz bardziej przywiązywałam się do jego bohatera (co pewnie miało związek z tym, że wraz z awansem społecznym wyglądał coraz przystojniej w swojej charakteryzacji…).

Czy mogłabym polecić „The Horse Doctor”? Dobre pytanie… Jest to drama, która idealnie ilustruje pojęcie przeciętnej produkcji. Widać, że wpakowano pieniądze w sceny operacji (szczególnie na koniach, do tej pory jestem nimi zachwycona!) i żadna rzewna ballada nie męczyła mnie w każdym odcinku, więc strona wizualna idzie na plus pomimo niektórych wątpliwych charakteryzacji bohaterów. Mimo to, jak już wspomniałam, aktorstwo nie zachwyca, a fabuła staje się do bólu powtarzalna. „The Horse Doctor” to po prostu sprawdzona formuła reżysera Lee Byung Huna, z której wychodzą łatwe dla do oglądania sageuki.

Zdobyte nagrody

2012 MBC Drama Awards:

  • Daesang dla Jo Seung Woo
  • Top Excellence dla Jo Seung Woo
  • Excellence dla Lee Sang Woo
  • najlepsza nowa aktorka – Kim So Eun

Ocena:

Fabuła – 6/10

Kwestie techniczne – 5/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 7/10

Średnia – 6,25/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.