Confession of Murder

JJKuM6LZnane też jako: Murderer, I Am Murderer, I’m a Killer, Naega Salinbeomida, 내가 살인범이다

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller

Reżyseria: Jung Byung Gil

Premiera: 2012

Obsada: Jung Jae Young, Park Shi Hoo, Kim Young Ae, Jang Kwang, Jo Eun Ji, Min Ji Ah

.

„Confession of Murder” nabiera teraz z pewnością zupełnie innego wymiaru, kiedy jeden z głównych aktorów, Park Shi Hoo, już od dłuższego czasu jest obiektem śledztwa dotyczącego domniemanego gwałtu. Powstrzymuję się od pisania czegokolwiek na temat tego skandalu, ponieważ poczekam, aż wszystko zostanie rozwiązane. Czekając jednak na napisy do „Confession of Murder”, uświadomiłam sobie, że być może jest to pierwszy i ostatni film w karierze Park Shi Hoo.

Chciałabym przy tym dodać, że był to niezmiernie ciekawy wybór jak na dramowego amanta… Tacy zazwyczaj stronią od czarnych charakterów, więc kiedy Park Shi Hoo jest w tym filmie przystojnym celebrytą z hordą fanek za sobą, to jednak wciąż jest ściganym, a nie ścigającym. Jego bohater Lee Doo Seok to seryjny zabójca. Od jego ostatniej zbrodni minęło piętnaście lat, więc sprawa się przedawniła. Wtedy Doo Seok wychodzi z ukrycia, opisuje wszystkie swoje zabójstwa w książce, która oczywiście staje się bestsellerem i z dnia na dzień staje się kontrowersyjnym celebrytą z paradoksalnie ogromną ilością fanek.

Są jednak osoby, które nie mogą mu wybaczyć… Detektyw Choi Hyung Goo pracował wtedy nad tymi seryjnymi morderstwami i nie dość, że nie zapobiegł zabiciu swojej narzeczonej, to jeszcze wyszedł z blizną na twarzy, którą zostawił ku pamięci. Hyung Goo nie może znieść widoku prowokującego go Doo Seoka w telewizji, który chce „odpokutować” za swoje winy, wydając wspomnienia „ku przestrodze”. Polują na niego członkowie rodzin ofiar.

Połączenie Jung Jae Younga z Park Shi Hoo zapowiadało się dla mnie naprawdę epicko, jednak to chyba kwestia reżysera, że „Confession of Murder” nie ma szans na stanie się klasykiem gatunku. Generalnie wszystko jest na swoim miejscu – mamy ciągłe napięcie, skoki adrenaliny, kiedy ktoś ciągle czyha na życie Lee Doo Seoka, jak zawsze dobrego Jung Jae Younga oraz zupełnie niespodziewany zwrot akcji w końcówce. Kiedy pierwsze kilka minut będące krótką retrospekcją pościgu detektywa Choi za podejrzanym było ekscytujące i bardzo klimatyczne, tak potem film stał się chyba niezamierzenie śmieszny. Oglądałam go z jednoczesnym rozbawieniem i niedowierzaniem, ponieważ dla mnie skręcał miejscami w głupawą, czarną komedię, kiedy grający w nim aktorzy wydawali się śmiertelnie poważni.

W ogóle ta cała grupa polująca na Lee Doo Seoka to jakiś jeden, wielki żart… Kobieta, która rozpruwa węża na pół strzałem z kuszy? Niedorzeczności zaczynają się od „genialnego” planu zabicia Lee Doo Seoka, w którym wpuszcza się do basenu z nim jadowite węże (pływające węże + obcisłe slipy Park Shi Hoo, świetnie…), a potem porywa jego karetkę. Te sceny akcji naprawdę dobrze wyglądają, ale nie mogę ich brać na poważnie, kiedy „umierający” po ukąszeniu Park Shi Hoo skacze sobie po pędzących samochodach w slipach kąpielowych i szlafroku…

„Confession of Murder” to film, który przydał się w karierze Park Shi Hoo, ale niekoniecznie Jung Jae Younga, który mógłby grać w o wiele poważniejszych produkcjach. Recenzowany tytuł w miarę dobrze mi się oglądało, jednak poza dwójką głównych aktorów reszta występów jest mierna, a fabuła trochę niewyobrażalna. Powstrzymam się od polecenia tego filmu.

Zdobyte nagrody

2013 Brussels International Fantastic Film Festival:

  • Thriller Award

49th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy scenariusz

2013 Grand Bell Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – Jung Byung Gil

2014 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Silver Award

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.