Koreański akcent na tegorocznym festiwalu w Cannes

Wczoraj zakończył się prawie dwutygodniowy festiwal filmów w Cannes, a jury pod wodzą reżysera Stevena Spielberga nagrodziło Złotą Palmą francuski film „Blue is the Warmest Colour”. Nie ma co liczyć na wiadomości o Polakach, ale zgodnie z tematyką swojego bloga poszukałam wiadomości o azjatyckich filmach.

Koreańczycy mogą się cieszyć z reżysera Moon Byung Gona i „Safe”, które otrzymało Palme d’Or du court métrage – główną nagrodę dla filmu krótkometrażowego. W głównym konkursie zabrakło koreańskich filmów, kiedy sukces odnieśli sąsiedzi zza morza czyli Japończycy. „Like Father, Like Son” Koreedy Hirokazu zostało nagrodzone Prix du Jury czyli trzecią nagrodą, a o Złotą Palmę walczyło również sensacyjne „Shield of Straw” Miike Takashiego, które już na pierwszy rzut oka w ogóle nie pasuje do tak poważnego konkursu…

Gdybym miała porównać to osiągnięcie Moon Byung Gona z zeszłym rokiem, wyszłoby na zero, ponieważ w 2012 roku zdecydowanie więcej filmów było pokazanych, jednak Koreańczycy nie otrzymali żadnej nagrody. Ba!, „The Taste of Money” Lim Sang Soo zebrało najgorsze oceny ze wszystkich filmów w głównym konkursie, w którym znalazło się również „In Another Country” Hong Sang Soo. Poza tym na pokazie Directors’ Forenight wyemitowane zostały „Dangerous Liaisons” Heo Jin Ho oraz film animowany dla dorosłych „The King of Pigs”. W przeglądzie International Critics’ Week znalazł się film krótkometrażowy „Circle Line” od Shin Soo Won.

Sami oceńcie, co jest lepsze – jedna, ale ważna nagroda w 2013, czy tyle filmów na festiwalu w 2012. Myślę, że azjatyckie filmy (nieważne czy koreańskie, czy japońskie, czy chińskie) stoją bardzo mocno w Cannes, które zdominowane jest (szczególnie w tegorocznej edycji) przez francuskie i amerykańskie filmy.

Reklamy