Od czego można zacząć? – polecane dramy dla nowicjuszy

Co polecilibyście osobie, która nigdy nie widziała dramy lub dopiero zaczęła je oglądać? Pewnie to, co uważacie za dobre. Zainspirowana listą Recommended Japanese Dramas for New Watchers ze strony Psycho-Drama, dzięki której obejrzałam „Keizoku 2: SPEC”, postanowiłam sama poszukać dram, które są przystępne i jednocześnie wprowadzą widzowi elementy, które powtarzane są później w wielu innych koreańskich dramach.

Znajdzie się tu sporo dram z kablówki. Pomyślałam sobie, że mogą skrócić dystans między koreańskim, a amerykańskim serialem, przynajmniej w kryminalnym gatunku. Oczywiście oczekuję waszych propozycji, bo być może nie widziałam jakiejś dramy, która byłaby warta wymienienia tutaj…

_____________________

Komedia romantyczna:

coffee1

„Coffee Prince”

Obsada: Yoon Eun Hye, Gong Yoo

Fabuła: Główna bohaterka zawsze brana za chłopaka przez swój niechlujny wygląd zaczyna naprawdę udawać jednego, aby móc pracować w kawiarni flower boyów i pomagać swojemu szefowi w miganiu się od randek w ciemno poprzez udawanie gejowskiej pary.

Powód: Niewiele jest komedii romantycznych, które mogę polecić z czystym sercem. Niesamowicie popularne „Coffee Prince” wprowadzi motyw udawania płci przeciwnej czyli gender bender bez użerania się z głupawą dramą dla nastolatek, bo mimo opisu fabuły drama ta jest raczej dla młodych dorosłych. Wisienką na torcie jest soundtrack pełen koreańskiego indie.

_____________________

Melodramat/romans:

nice-guy1

„Nice Guy”

Obsada: Song Joong Ki, Moon Chae Won, Park Shi Yeon

Fabuła: Główny bohater wychodząc z więzienia po wzięciu na siebie winy za morderstwo dokonane przez swoją dziewczynę, która po tym zapomniała o nim i wżeniła się w bogatą rodzinę, postanawia się na niej zemścić przez uwiedzenie jej przyrodniej córki.

Powód: Jest to doskonale zagrana i trzymająca w napięciu drama, która nie staje się w żadnym momencie histeryczna. Wykorzystuje wyświechtane motywy zemsty i amnezji, a jednak nie męczy w drugiej połowie nieskończonym potokiem łez.

_____________________

Coming-of-age:

reply-1997

„Answer 1997”

Obsada: Eunji (z girlsbandu A Pink), Seo In Guk

Fabuła: Historia o dwóch przyjaciołach z dzieciństwa, ich dorastaniu w latach 90. i chęci zostania „kimś więcej niż przyjacielem”.

Powód: Jest to bardzo oryginalny sitcom nieprzypominający strukturą ani produkcją typowej koreańskiej dramy, a jednak może wprowadzić wiele elementów kultury tego kraju, odzwierciedlając jego sytuację w latach 90. oraz skupiając się na wielkiej manii na pierwszych idoli takich jak H.O.T czy Sechs Kies.

Shut Up 0

„Shut Up Flower Boy Band”

Obsada: Sung Joon, L (boysband Infinite)

Fabuła: Drama o grupie przyjaciół grających w zespole rockowych muszących poradzić sobie ze śmiercią kolegi, problemami w szkole i z samymi sobą.

Powód: Bromance! Flower boys! A tak poza tym to całkiem fajna drama młodzieżowa, która nie jest infantylna i nie wciska widzom „i żyli długo i szczęśliwie”.

_____________________

Sageuk:

PierreDeporteSeoWooImJooHwaninMBCsTamratheIsland

„Tamra the Island”

Obsada: Seo Woo, Lim Joo Hwan

Fabuła: Przygody morskiej poławiaczki z wyspy Jeju w okresie dynastii Joseon, w której życiu pojawiają się nagle dwaj mężczyźni – rozbitek-obcokrajowiec, którego według prawa trzeba zabić oraz zesłany na wyspę szlachcic.

Powód: Jeśli ktoś nigdy w życiu nie widział żadnej dramy historycznej, „Tamra the Island” może teoretycznie wprowadzić w ten gatunek, jednak muszę zaznaczyć że jest niczym kreskówka – lekka, trochę głupiutka i strasznie wciągająca.

princessMan03

„The Princess’ Man”

Obsada: Park Shi Hoo, Moon Chae Won

Fabuła: Historia „Romea i Julii Joseonu” czy zakochanej pary, której ojcowie wplątani są w krwawy konflikt o tron.

Powód: Dzięki sporej emfazie na elemencie romansu obowiązkowy w każdym tradycyjnym sageuku motyw walki o władzę staje się bardziej znośny, a widzowie, którzy nie widzieli jeszcze nigdy koreańskiej dramy historycznej, z pewnością zostaną oczarowani kostiumami.

_____________________

Kryminalny/sensacyjny/sci-fi:

Gods-Quiz-Poster

„God’s Quiz”

Obsada: Ryu Deok Hwan, Yoon Joo Hee

Fabuła: Drama kryminalna, w której główny bohater, specjalista od diagnozy rzadkich chorób, pomaga zespołowi koronerów i policji.

Powód: Jest to chyba najbardziej zbliżona do amerykańskich seriali drama. Mamy morderstwo tygodnia, jakąś czającą się w tle intrygę oraz głównego bohatera z rodzaju tych ekscentrycznych geniuszy.

Vampire-Prosecutor1

„Vampire Prosecutor”

Obsada: Yeon Jung Hun, Lee Young Ah

Fabuła: Drama kryminalna, w której główny bohater będący prokuratorem, jest równocześnie wampirem i często korzysta ze swoim nadprzyrodzonych mocy w rozwiązywaniu spraw.

Powód: To kolejna „a’la amerykańska” drama tylko w bardziej bling bling wersji – slow-motion jest w stałym użyciu.

OCNTEN_%B4%DC%C3%BC%BD%BA%C6%BF

„Special Affairs Team TEN”

Obsada: Joo Sang Wook, Jo Ahn, Kim Sang Ho, Choi Woo Shik

Fabuła: Drama kryminalna o grupie specjalistów rozwiązujących najtrudniejsze i najbrutalniejsze sprawy.

Powód: Ze wszystkich trzech wymienionych dram OCNu, ta jest najbardziej realistyczna, mroczna i brutalna. Główny bohater, którego można podejrzewać o bycie psychopatą to coś, co może się spodobać fanom amerykańskich seriali.

whitexmas

Bonusowo: „White Christmas”

Obsada: Baek Sung Hyun, Kim Sang Kyung

Fabuła: Siedmioro uczniów ekskluzywnej szkoły zostaje w niej na przerwę zimową, odcięci od świata, ratując przypadkowego człowieka i wkrótce otrzymując groźbę morderstwa.

Powód: Niesamowite zdjęcia i muzyka. Poza tym to coś dla fanów japońskich dram, w których uczniowie często są głównymi bohaterami.

_____________________

Bonusowo: Coś lekkiego, ale niemłodzieżowego

e88997d1a009f0c27267f83e1a92ee87

„My Name is Kim Sam Soon”

Obsada: Kim Sun Ah, Hyun Bin

Fabuła: Romans pani cukiernik z właścicielem restauracji, w której pracuje.

Powód: Klasyk komedii romantycznych, który wprowadzi romans zakompleksionej trzydziestolatki z idealnym dwudziestolatkiem, kontrakt na udawanie pary oraz okropną, powracającą byłą. Lepiej to wszystko obejrzeć właśnie w tej dramie niż w innej.

200912241410361

„Pasta”

Obsada: Gong Hyo Jin, Lee Sun Gyun

Fabuła: Romans wybuchowego szefa kuchni z niezdarną i nieśmiałą kucharką

Powód: Wiem z doświadczenia, że to jedna z ulubionych komedii romantycznych Koreańczyków. Nie dość, że zapewnia masę apetycznego jedzenia do podziwiania na ekranie, to jeszcze jej bohaterowie są prawdziwie dorosłymi ludźmi zagranymi przez aktorów, którym daleko do wymuskanych operacjami plastycznymi twarzy.

4653981fe5b8c

„Capital Scandal”

Obsada: Kang Ji Hwan, Han Ji Min

Fabuła: Seul lat 30. i zabawny romans playboya z bojowniczką o niepodległość, który zaczyna się od zakładu.

Powód: Jest to drama zadziwiająco dobrze łącząca komedię romantyczną z dramatem historycznym, będąc najbardziej przystępnym serialem dziejącym się podczas okupacji japońskiej, co może być bardzo egzotyczne.

Reklamy