The Neighbors

3Znane też jako: Neighbor, The Neighborhood, Iutsaram, 이웃사람

Na podstawie: manhwy „Neighbor” autorstwa Kang Poola

Gatunek: thriller

Reżyseria: Kim Hwi

Premiera: 2012

Obsada: Kim Sung Kyun, Kim Sae Ron, Kim Yoon Jin, Ma Dong Seok, Chun Ho Jin, Do Ji Han, Lim Ha Ryong, Jang Young Nam

.

Kang Pool jest płodnym twórcą internetowych komiksów, a wiele z jego manhw zostało przeniesionych na duży ekran. Nie rozumiem tego, bo tak naprawdę mało który z tych filmów odniósł znaczący sukces… Wakacyjny thriller „The Neighbors” byłby filmem na podstawie manwhy Kang Poola, który sprzedał najwięcej kinowych biletów ze wszystkich, gdyby nie to, że „26 Years” pobiło ten rekord trzy miesiące później. Nie ma tu wielkich gwiazd afiszujących swoim nazwiskiem tę produkcję, ani nie jest to coś przełomowego. Nie jest to nawet oryginalny film, ponieważ czego jeszcze nie nakręcono z seryjnymi mordercami?

Nie powiedziałabym jednak, że „The Neighbors” jest kiepskie… Posiada naprawdę niezły koncept, jednak zabrakło „tego czegoś”, co sprawiłoby, że film bardziej zapadłby w pamięć, a nie był jedynie jednorazowym dreszczykiem. Może przydałby się jakiś naprawdę charyzmatyczny bohater? Bo fabuła skupiając się na całej grupie sąsiadów, nie czyni tak naprawdę nikogo głównym bohaterem, przez co film wydał mi się zlepiony z poszczególnych elementów, więc nieszczególnie skupiający uwagę.

Od samego początku wiemy, że Ryu Seung Hyuk jest mordercą. Zabił i poćwiartował Yeo Sun, po czym jej ciało zostało znalezione w czerwonej walizce. Jego zachowanie na co dzień jest podejrzane i zdaje się być niestabilne, dlatego wkrótce jego sąsiedzi zaczynają mieć złe przeczucie co do niego. Są to: strażnik osiedla Pyo Jong Rok, sprzedawca walizek Kim Sang Young, matka Yeo Sun, Song Kyung Hee, ciągle kłócący się z nim o miejsce parkingowe Ahn Hyuk Mo i dostarczyciel pizzy Ahn Sang Yoon. Seung Hyuk zaczyna świrować, kiedy odkrywa, że na osiedlu mieszka łudząco podobna do jego ofiary miała Soo Yeon. Matka Yeo Sun także widzi w niej swoją córkę.

Uważam, że strasznie trudno jest zrobić naprawdę dobry film (lub przynajmniej taki, o którym będzie się mówić), pozbywając się elementu zaskoczenia i polegając wyłącznie na suspensie. „The Neighbors” klimat ma odpowiedni, ale im dłużej oglądałam ten film, tym mniej mnie on obchodził. Może to taka przypadłość większości koreańskich, debiutujących reżyserów, że nie potrafią utrzymać równego poziomu od początku do końca? Ile w końcu można oglądać podchody sąsiadów Seung Hyuka? Moją uwagę zdołał skupić jedynie młody Do Ji Han, jednak nie z tych powodów, co trzeba. Mimo to pod koniec filmu, kiedy już wszyscy bohaterowie mniej lub bardziej przypadkowo połączyli siły, żeby „pokonać” Seung Hyuka, zauważyłam pewien interesujący zabieg, który mógłby stać się zaletą „The Neighbors”. Mianowicie w tego rodzaju filmach emocjonujący finał dzieje się zazwyczaj nocą lub jakiś piwnicach, aby spotęgować niepewność widza, który nie dostrzega wszystkiego od razu w ciemnościach. Mieszkanie Seung Hyuka było aż nienaturalnie oświetlone reflektorami. To takie malutkie złamanie konwencji.

„The Neighbors” jest w gruncie rzeczy porządnym filmem, chociaż nie wyróżnia się absolutnie niczym. Pragnę jednak zwrócić uwagę na Kim Sung Kyuna grającego Seung Hyuka. Zgarnął trochę nagród i zrobił wrażenie, choć jest to dopiero drugi film.

Zdobyte nagrody

2012 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Sung Kyun

2012 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Sung Kyun

2012 Grand Bell Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Sung Kyun

49th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Ma Dong Seok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.