Welcome to Dongmakgol

2Znane też jako: Battle Ground 625, Welkeom Tu Dongmakgol, 웰컴 투 동막골

Na podstawie: koreańskiej sztuki teatralnej „Welcome to Dongmakgol” autorstwa Jang Jina

Gatunek: wojenny

Reżyseria: Park Kwang Hyun

Premiera: 2005

Obsada: Jung Jae Young, Shin Ha Kyun, Kang Hye Jung, Lim Ha Ryong, Ryu Deok Hwan, Seo Jae Kyung

.

Byłam zapewniania z wielu stron, że „Welcome to Dongmakgol” jest jednym z tych filmów, które trzeba koniecznie obejrzeć, ale zajęło mi trochę czasu nadrobienie tej zaległości. Przestałam się jednak ociągać, kiedy wreszcie się dokładniej przyjrzałam, kto gra w tym filmie…

Mamy czas wojny koreańskiej, a tytułowe Dongmakgol to odcięta od świata wioska w górach, której mieszkańcy nie wiedzą nawet, co to jest pistolet. Dziwne anomalie sprawiają, że często rozbijają się tam samoloty, a z jednego takiego wypadku żywo wychodzi amerykański żołnierz Neil Smith (Steve Taschler), którym mieszkańcy wioski natychmiast się zaopiekują. Wkrótce w Dongmakgol pojawia się więcej nieproszonych gości – najpierw dwaj dezerterzy armii południowokoreańskiej Pyo Hyun Chul (Shin Ha Kyun) i Moon Sang Sang (Seo Jae Kyung), a potem miejscowa wariatka Yeo Il (Kang Hye Jung) przyprowadza trzech żołnierzy Korei Północnej, którzy jako jedyny przeżyli starcie z wrogim plutonem – Ri Soo Hwa (Jung Jae Young), Jang Young Hee (Lim Ha Ryong) i Seo Taek Ki (Ryu Deok Hwan). Gdy przedstawiciele dwóch stron konfliktu spotykają się w wiosce, natychmiast rodzi się między nimi mordercze napięcie. Mieszkańcy odizolowanej wioski nie mają bladego pojęcia o sytuacji politycznej, dlatego nawet nie reagują na celowanie w nich. Długie stanie w gotowości skutkuje w końcu tym, że przypadkowo granat wysadza szopę z zapasami jedzenia. Dowódca Ri Soo Hwa zarządza, że nie opuszczą wioski, dopóki nie pomogą mieszkańcom ponownie zgromadzić zapasy, dlatego potencjalni wrogowie z czasem zaprzyjaźniają się, wspólnie pracując w polu w tej dziwnej wiosce.

Pacyfistyczny przekaz tego filmu jest aż zbyt oczywisty, ale w sumie wydało mi się to miłą odmianą po dwóch innych koreańskich filmach wojennych, jakie w życiu widziałam, czyli „Silmido” (2003) i „The Front Line” (2011) („Joint Security Area” to bardziej dramat śledczy…). Przypadkowo można tam znaleźć w rolach głównych również Jung Jae Younga i Shin Ha Kyuna, dlatego tym bardziej potrafię docenić to, jakimi są dobrymi aktorami, ponieważ potrafili zagrać na dwa różne sposoby w tak hermetycznym gatunku, jakim są filmy wojenne.

Wspomniałam kiedyś, że nie jestem fanką takich filmów, szczególnie kiedy dzieją się w XX wieku. Teraz powoli staję się ich wielbicielką, ponieważ kiedy potrzeba trochę wysiłku, żeby przysiąść i obejrzeć film wojenny do końca, to jednak one zawsze niesamowicie angażują emocjonalnie. Byłam zdziwiona krytyką zachodnich recenzentów, że „Welcome to Dongmakgol” jest zbyt ckliwe i przewidywalne, ponieważ zawsze mi się wydawało, że film ten otrzymywał wyłącznie pozytywne opinie. Jednak kiedy mogę się zgodzić z tymi „zarzutami”, po raz drugi powtarzam, że pomaga to tylko przejąć się losem bohaterów. Który film wojenny nie jest ckliwy?! Chyba tylko te najnowsze opowiadające o konfliktach na Bliskim Wschodzie…

Moim zdaniem największą zaletą „Welcome to Dongmakgol” jest bajkowość tego filmu. W oryginalny sposób podkreślono pokojowy klimat wioski Dongmakgol poprzez dawkę surrealizmu. Można patrzeć z dystansem na wybuch składu z jedzeniem, który skutkuje deszczem popcornu, dziwaczną walkę z dzikiem całkowicie w slow-motion (efekty specjalne są w tym filmie nieco kiepskawe…) czy burzę motyli, która powoduje kraksy lotnicze, ale nie można zostać obojętnym na przepiękną muzykę Hisaishiego Joe, stałego współpracownika Miyazakiego Hayao, która czyni „Welcome to Dongmakgol” magicznym.

Oczywiście polecam recenzowany film. Dla muzyki, dla świetnej obsady, dla zapoznania się z jednym z największych kinowych hitów w Korei.

Zdobyte nagrody

2005 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepszy aktor drugoplanowy – Lim Ha Ryong
 • najlepsza aktorka drugoplanowa – Kang Hye Jung
 • Audience Choice Award

2005 Korean Film Awards:

 • najlepszy film
 • najlepsza reżyseria
 • najlepszy scenariusz
 • najlepsza aktorka drugoplanowa – Kang Hye Jung
 • najlepszy nowy reżyser – Park Kwang Hyun
 • najlepsza muzyka

2005 Director’s Cut Awards:

 • najlepszy aktor – Jung Jae Young

2006 Udine Far East Film Festival:

 • Audience Award

2006 Grand Bell Awards:

 • najlepsza aktorka drugoplanowa – Kang Hye Jung

2006 Golden Cinematography Awards:

 • Cinematography Rookie Award
 • najlepszy nowy reżyser – Park Kwang Hyun
 • najlepsze oświetlenie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.