How to Use Guys With Secret Tips

1Znane też jako: Man Manual, Male Instruction Manual, Namjasayongseolmyeongseo, 남자사용설명서

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: Lee Won Seok

Premiera: 2013

Obsada: Lee Shi Young, Oh Jung Se, Park Young Kyu

.

Lee Shi Young bez wątpienia kojarzy się z komediami romantycznymi i lubię ją, chociaż nie jestem pewna czy jako aktorkę. Właściwie żadna pozycja z jej filmografii nie była zachwycająca i frustruje mnie to, że nie mogą jej zatrudnić z jakimś przystojnym, popularnym aktorem, żebym mogła zobaczyć jej dziewczęcą stronę, bo zawsze wychodzi na wierzch jej ekscentryzm. W „How to Use Guys With Secret Tips” powierzono główne role jej i aktorowi wiecznie drugoplanowemu Oh Jung Se, więc wiedziałam, że będę mieć do czynienia z kolejnym dziwnym filmem Lee Shi Young. Nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba.

„How to Use Guys With Secret Tips” jest wręcz schematyczną komedią romantyczną. Choi Bona jest asystentką reżysera reklam i typowym brzydkim kaczątkiem, które chodzi wiecznie w kapturze i nie potrafi niczego osiągnąć w seksistowskim środowisku. Wtedy nagle spotyka tajemniczego dr. Swalskiego i jego stragan z różnymi kasetami o samodoskonaleniu się. Wciska jej poradnik wykorzystywania mężczyzn. Z początku Bona traktuje to jak idiotyzm, ale wkrótce przekonuje się, jak skuteczne są jego wskazówki. Osiąga sukces w pracy i zwraca na siebie uwagę słynnego aktora Lee Seung Jae.

Pomimo tej banalnej fabuły, nie jest to „normalny” film. Taki traktowałby pewnie o romansie z gwiazdą, a obowiązkowe rozstanie na pięć minut przed końcem filmu wiązałoby się z dowiedzeniem się prasy o związku głównych bohaterów i wściekłością fanek. Jeśli jednak mamy Oh Jung Se w roli „gwiazdy Hallyu”, to należy przewidywać prześmiewczy ton filmu. Dlatego im bardziej Bona normalniała z czasem trwania filmu, tym bardziej Seung Jae się ośmieszał, desperacko próbując zdobyć ją w imię męskiej dumy, kiedy nic tak naprawdę nie wynikło z ich wspólnej nocy po popijawie.

Fakt, że komedia romantyczna zdobyła nagrodę na festiwalu filmowym, powinien wzbudzić czujność. „How to Use Guys With Secret Tips” mogłabym nazwać nawet czarną komedią. Urok tego filmu tkwi jednak w ogromnej kreatywności i bogactwie wizualnym, ponieważ przystrojony jest różnymi animacjami, napisami i efektami. „How to Use Guys With Secret Tips” jest po prostu odrealnione, trochę bajkowe, trochę oldskulowe i z mnóstwem podtekstów seksualnych. Miałam odczucie, jakby ten film w połowie nabijał się z gatunku, a w połowie szczerze podążał jego wszystkimi schematami, żeby mimo wszystko zdobyć widownię. Pod tym względem porównałabym go do „Miłość i inne nieszczęścia”, nieważne jak wydaje się to być odległe porównanie, bo z pewnością nie jest dalsze niż to z „500 dniami miłości”, o którym przeczytałam.

„How to Use Guys With Secret Tips” jest godne polecenia, bo to jak do tej pory najlepszy film w karierze Lee Shi Young. Nie mam pojęcia, jak skutecznie zareklamować ten film – myślę, że będziecie po prostu pod wrażeniem kierownictwa artystycznego.

Zdobyte nagrody

2013 Udine Far East Film Festival:

  • Audience Award

2013 Fantasia Film Festival:

  • Best Asian Feature – 3. miejsce

Reklamy