Very Ordinary Couple

2Znane też jako: Degree of Love, Temperature of Love, Romance’s Temperature, Break Up: An Interview With Him and Her, Yeonaeui Ondo, 연애의 온도

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna

Reżyseria: No Deok

Premiera: 2013

Obsada: Kim Min Hee, Lee Min Ki, Ha Yeon Soo, Kim Kang Hyun, Ra Mi Ran, Choi Moo Sung

.

Myślę, że wiele fanek mogłoby się zainteresować tym filmem z prostego powodu – Lee Min Ki w roli głównej, który zyskał wielką, mainstreamową popularność (szczególnie pośród nowych fanów dram, którzy nie natrafili wcześniej np. na „Dal Ja’s Spring”) dzięki swojemu krótkiemu występowi w dramie „Shut Up Flower Boy Band” (tvN 2012). Jednak widziałam w internecie mnóstwo wyrazów rozczarowania „Very Ordinary Couple”, kiedy mnie na przykład film ten całkowicie usatysfakcjonował, ponieważ zwyczajnie spełnił moje oczekiwania. Dlatego chciałabym ostrzec osoby, które dopiero planują obejrzeć ten tytuł… Oficjalnie nazywa się go komedią romantyczną, ale wcale nią nie jest, jeśli porówna się go do poprzedniego filmu Lee Min Ki, „Chilling Romance”. W gruncie rzeczy to dramat obyczajowy.

„Very Ordinary Couple” zaczyna i kończy się zerwaniem. Jang Young (Kim Min Hee) i Lee Dong Hee (Lee Min Ki) są pracownikami tego samego banku, którzy chowali swój związek przed kolegami z pracy. Właśnie się rozstali, jednak stali się wobec siebie irracjonalnie złośliwi i mściwi. Wszyscy dowiadują się o ich związku, kiedy w barze wdają się w wielką, żenującą kłótnię. Po tym zaczyna się seria osobistych zemst i długiego nieodzywania się do siebie, mimo że codziennie muszą widzieć się w pracy. Widać jednak, że nie potrafią rozstać się na dobre, bo mimo że do tego się nie przyznają, śledzą siebie nawzajem i nawet włamują się na swoje profile na Facebooku. Kiedy Young odkrywa, że Dong Hee chodzi ze studentką, ona impulsywnie spędza noc z przełożonym z pracy. Wkrótce jednak wracają do siebie, zmieniając wielką nienawiść na wielką miłość, ale wciąż powtarzane te same błędy znowu prowadzą do rozstania.

Widząc taki uroczy plakat filmu, można by się spodziewać lekkiego, optymistycznego filmu. Jest to jednak przewrotne, ponieważ dwa hasła widniejące na tym plakacie mogę przetłumaczyć jako „W ten dzień zerwaliśmy” i „Ale czy tak nie wyglądają związki?”. Można to wziąć za omen. Oryginalny, dosłowny tytuł „Very Ordinary Couple” brzmi „Temperature of Love” i wcale nie oznacza namiętnej miłości, ale skaczącą temperaturę uczuć między głównymi bohaterami, którzy w jednej chwili zapominają o wszystkich swoich problemach i dają się porwać uczuciom, by potem znowu sobie o nich przypomnieć i budować mury nie do przejścia. Dlatego z tego względu recenzowany film nie jest stricte komedią romantyczną pomimo kilku zabawnych momentów, ale analizą psychologiczną oraz bardzo realistycznym, wręcz naturalistycznym dramatem obyczajowym. Bo to chyba musi być dramat, że dwoje ludzi nie potrafi uczyć się na błędach i wciąż rozstaje się z tych samych powodów – wygaśnięcia uczuć, nudy, irytującego poczucia obowiązku i małych kłamstw, które mają podtrzymać związek, a tylko szkodzą.

„Very Ordinary Couple” jest debiutem reżyserskim No Deok, która oparła go na własnych doświadczeniach oraz swoich przyjaciół. Myślę, że tylko kobieta mogła zrobić taki film, bo zresztą jest on bardziej skupiony na postaci Young. Nie znajdziemy tutaj wybitnego, imponującego aktorstwa, bo zresztą ten film tego nie wymaga, ale zdecydowanie fajnie oglądało mi się Kim Min Hee i Lee Min Ki w rolach „zwykłych ludzi”.

Zdobyte nagrody

49th Baeksang Arts Awards:

  • Top Excellence dla Kim Min Hee

2013 Shanghai International Film Festival

  • Asia New Talent Award dla No Deok

2013 Blue Dragon Film Awards:

  • nagroda popularności dla Kim Min Hee

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.