The Aggressives

2Znane też jako: Taepung Taeyang, 태풍태양

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: sportowy, coming-of-age

Reżyseria: Jung Jae Eun

Premiera: 2005

Obsada: Chun Jung Myung, Kim Kang Woo, Jo Yi Jin, Lee Chun Hee, Ohn Joo Wan

.

Spójrzcie na obsadę. Dla niektórych mogłaby być wymarzona (mówię tu szczególnie o sobie), zważywszy na to, jakimi dobrymi aktorami zdążyły się już stać te ówczesne żółtodzioby, dla których „The Aggressives” to jeden z pierwszych filmów w karierze. To właśnie oni są główną siłą przyciągania, ponieważ recenzowany tytuł nie jest w gruncie rzeczy oryginalny. W pewnym sensie wciąga, jednak z pewnością nie krzyczy nam w twarz dramatyzmem, emocjami czy jakąś intensywną grą aktorską. W końcu to tylko film sportowy…

Główny bohater Soyo jest licealistą, takim zwykłym szaraczkiem, który ani nie jest gwiazdą, ani ofiarą. Ma jednak oryginalne hobby w porównaniu do swoich kolegów, ponieważ codziennie zabiera rolki i spędza czas, obserwując innych rolkarzy wykonujących różne triki w parku. Jednymi z barwniejszych postaci w tej bandzie są lider Gabba, najbardziej utalentowany buntownik Mogi i kobieciarz Jjaeng. Dziewczyna Mogiego, Han Joo, zaprasza Soyo do grupy, a on szybko zaczyna się uczyć ewolucji pod okiem samego Mogiego. W międzyczasie jego rodzice uciekają zagranicę z powodu długów, dlatego puste mieszkanie Soyo staje się kryjówką grupy. Brzmi to wszystko jak historia z mangi, co nie?

Fabułę „The Aggressives” ładnie można opisać jako „to pamiętne lato”, ale jeszcze lepszą metaforą jest sam tytuł filmu, który w oryginale brzmi „tajfun, słońce”. Znaczy to mniej więcej tyle, że wszystko się uspokoi po przysłowiowej burzy. Zresztą nawet w trakcie trwania filmu, kiedy wzrastają emocje, lato robi się coraz bardziej monsunowe. Mimo to, jak na film młodzieżowy, „The Aggressives” jest zaskakująco przyziemne. A przy tym nienudne! Moim zdaniem to naprawdę niebywałe osiągnięcie, chociaż samo aggressive inline skating i związana z tym kultura powinny być ekscytujące.

Myślę, że wynika to z podejścia reżyserki do jej dzieła, ponieważ miejscami „The Aggressives” jest stylizowane na dokument. Wydaje się nawet, jakby bohaterowie i intryga w tym filmie były drugorzędne, ponieważ jego najważniejszym celem było ukazanie rolkarzy, którzy normalnie postrzegani są jako chuligani i przepędzani przez służby porządkowe, a film ten próbuje pokazać ludzi z marzeniami, większymi lub mniejszymi. Czytając opis fabuły, można sobie zgadywać, że obowiązkowym dramatycznym zwrotem akcji będzie albo rywalizacja Soyo i Mogiego o Han Joo, albo jakiś spór w grupie, albo nieszczęśliwy wypadek. Takie byłyby najbardziej oczywiste rozwiązania.  W rzeczywistości okazało się, że mamy w „The Aggressives” do czynienia z czymś bardziej delikatnym – sporem o to, czy żyć chwilą, czy jednak dorosnąć. A może dorosnąć, wciąż mając założone rolki?

„The Aggressives” jest świetnie nakręconym filmem, którego sceny kaskaderskie mogą przyprawić o dreszczyk emocji. To po prostu dobry film. Nie był zbytnio moralizatorski ani zbyt dramatyczny jak na historię o paru młodych ludziach z pstro w głowie. Miło spędziłam przy nim czas.

Zdobyte nagrody

2005 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Chun Jung Myung
  • najlepszy nowy aktor – Kim Kang Woo

2005 Blue Dragon Film Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Chun Jung Myung

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.