H.I.T

H.I.TZnane też jako: Homicide Investigation Team, Hiteu, 히트

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: kryminalny

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2007

Obsada: Go Hyun Jung, Ha Jung Woo, Kim Jung Tae, Ma Dong Seok, Jung Eun Woo, Choi Il Hwa, Son Hyun Joo, Yoon Ji Min, Kim Jung Min

.

Prawdziwa amazonka

Cha Soo Kyung (Go Hyun Jung) jest pierwszą kobietą, która otrzymała tytuł porucznika i została liderką policyjnej grupy śledczej. To chłopczyca, której całym światem jest praca, dlatego tak dobrze potrafi się odnaleźć w męskiej grupie cwaniaczków, byłych gangsterów i praworządnych policjantów. Nie była jednak taka od początku – punktem zwrotnym w jej życiu okazało się być morderstwo jej ówczesnego chłopaka i detektywa przez seryjnego mordercę, którego on próbował złapać. Przez to dd piętnastu lat z nikim się nie związała, a wszystkie ślady jej dawnego „ja” czyli kobiece drobiazgi i szpilki trzyma zamknięte w szafce. Odnalezienie zabójcy używającego charakterystycznego splotu liny stało się jej obsesją życiową.

Wkrótce w mieście mają miejsce morderstwa przypominające tamtą sprawę. Nie wiadomo jeszcze, czy sprawca jest ten sam, ale zostaje założona specjalna grupa H.I.T pod dowództwem Cha Soo Kyung do zbadania tej sprawy. W jej skład wchodzą niezbyt przyjaźnie nastawieni do siebie policjanci, których metody skrajnie się różnią, a na dodatek zostaje im przypisany świeżo upieczony prokurator Kim Jae Yoon (Ha Jung Woo), który jest kompletnym przeciwieństwem Soo Kyung. Inteligentny, wyluzowany i bogaty, często będzie się kłócić z panią detektyw, jednak łączy ich to, że oboje mają przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć. Wkrótce Jae Yoon zakochuje się w tej pięknej i silnej kobiecie, która na pierwszym miejscu zawsze stawia pracę.

Wielka niespodzianka

„H.I.T” to pierwsza główna rola w dramie Ha Jung Woo i ostatnia, w jakiej można go było zobaczyć, ponieważ teraz jest zbyt wielką gwiazdą występującą w kilku wysokoprofilowych filmach rocznie, żeby wrócić do telewizji. Naturalnie wzięłam się za ten tytuł z czystej ciekawości, jak wypadnie, no a poza tym lubię gatunek kryminalny… Nie spodziewałam się jednak po „H.I.T” wiele, ponieważ a) jest to raczej nieznana drama; b) ma już swoje lata, a kiedyś nie kręcono dram z rozmachem, co zmieniło właśnie pod koniec 2009 roku „Iris”. Z zaskoczeniem odkryłam, że „H.I.T” miało dobrą oglądalność, która, co więcej, wydaje mi się zasłużona.

Porównałabym te dramę do japońskich seriali proceduralnych, gdyż zwyczajnie o wiele więcej takich powstaje. Oprócz ogromnej ilości dram detektywistycznych, mamy też te policyjne, które w Korei są o wiele rzadsze. W takim przypadku „H.I.T” to prawdziwy skarb. Chociaż w sumie wiele takich było w 2007 roku, od samego MBC na przykład „Coffee Prince” czy „Time Between Dog and Wolf”. Wracając jednak do tematu, „H.I.T” przywodzi mi na myśl japońskie „Tokyo Dogs” (chociaż moja pamięć o tej dramie może być nieźle wypaczona). Dlaczego? Bo wydaje mi się, że mimo wszystko sercem tej dramy są rodzące się więzi między początkowo skonfliktowanymi członkami tytułowej grupy śledczej, a nie romans czy morderstwo tygodnia. Chciałabym zresztą pochwalić fabułę, która jest owocem pracy duetu Kim Young Hyun i Park Sang Yeona, którzy później napisali także „Tree With Deep Roots” (bardzo dobre!) i „Queen Seon Deok” (rzekomo dobre, nie widziałam). „H.I.T” nie podąża epizodycznym schematem – posiada za dużo odcinków, więc można byłoby się szybko zmęczyć, szczególnie kiedy do tego doprowadzają mnie o połowę krótsze dramy japońskie. Nie mamy więc jednego morderstwa na odcinek lub dwa czy jakiś wyrobionych sekwencji jak w „Vampire Prosecutor” czy „CSI”. Fabuła jest o wiele bardziej wielowarstwowa i organiczna, a jedna sprawa naturalnie prowadzi do drugiej, bez żadnego „następnego dnia…”. Jest tak dzięki głównym bohaterom, którzy nie ograniczają się tylko do bycia tłem dla pary Soo Kyung i Jae Yoona, ale wydają się prawdziwymi ludźmi z różnymi problemami i ambicjami, a nie tylko postaciami, z których każda spełnia funkcję odpowiedniego, schematycznego charakteru w grupie.

Genialne w istocie, zabrakło tylko rozmachu

„H.I.T” dostaje dodatkowe punkty u mnie za pozbycie się najbardziej irytującego motywu wszech czasów w koreańskich dramach i filmach kryminalnych. Chodzi bowiem o slapstickowy humor i niekompetencję policji, która zdaje się pojawiać wszędzie tam, gdzie tylko nie ma się do czynienia z thrillerami (ale w sumie czy film „The Chaser” nie przywodzi czegoś na myśl?). Owszem, znajdziemy w tej dramie parę elementów komediowych, ale nigdy nie robiły one z policjantów idiotów.

Kolejną rzeczą na długiej liście zalet jest relacja między Cha Soo Kyung, a Kim Jae Yoonem. Wspomniałam już, że romans nie był główną osią „H.I.T”, ale było go tyle, że zostałam usatysfakcjonowana. Uczucie rozkwitło we wiarygodnych okolicznościach (wystarczył jeden romantyczny wieczór w Hongkongu), więc nie było tak, że nagle główna bohaterka z płaczem uświadamia sobie miłość. Soo Kyung i Jae Yoon wydali mi się średnio zobowiązujący i po prostu randkujący, próbując utrzymać to w tajemnicy przed współpracownikami, innymi słowy normalni. Nie była to wielka, melodramatyczna, dramowa miłość, ponieważ będąc w konflikcie, potrafili zachować zawodowy profesjonalizm. Jednak pocałowali się więcej niż raz, więc zaspokojono moje potrzeby, mając do dyspozycji tak świetnych, nieco starszych aktorów.

Wydaje się, że bardzo wychwalam „H.I.T”. To naprawdę porządna drama, nie wygląda prowincjonalnie, ale mimo wszystko jest to starsza produkcja, która nie posiada takich walorów wizualnych jak obecne dramy. Stronę techniczną zabiły mi dwie kiczowate piosenki Super Junior (Success oraz szczególnie H.I.T), które pojawiały się z uporem maniaka, całkowicie rujnując klimat.

„H.I.T” może być interesującą ciekawostką z powodu Ha Jung Woo, jednak okazało się, drama ta sama się broni. Dołączam ją do grupy polecanych dram kryminalnych, choć z pewnością nie jest tak klimatyczna jak ostatnie tytuły stacji telewizyjnej OCN.

Ocena:

Fabuła – 8/10

Kwestie techniczne – 6/10

Aktorstwo – 8/10

Wartość rozrywki – 8/10

Średnia – 7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.