BeatZnane też jako: Biteu, 비트

Na podstawie: manhwy „Beat” autorstwa Heo Young Mana

Gatunek: gangsterski

Reżyseria: Kim Sung Soo

Premiera: 1997

Obsada: Jung Woo Sung, Go So Young, Lim Chang Jung, Yoo Oh Sung

.

„Beat” to film, który uczynił z Jung Woo Sunga gwiazdę i był jedną z jego częstych współpracy z Go So Young. Można nawet rzec, że to kultowy tytuł, który szczególną popularność zyskał wśród młodzieży. Wcale się temu nie dziwię. „Beat” to taki „czaderski”, mocno wystylizowany film, który pokazuje świat dziewiętnastolatków, którzy robią, co chcą, a i tak ich życie jest puste i dramatyczne.

Główny bohater Min wraz ze swoim przyjacielem Tae Soo często wdaje się w różne bójki, ale kiedy Tae Soo dołącza do gangu, Min odmawia, bo jego rodzice chcieliby, żeby skończył liceum. W nowej szkole poznaje podobnego sobie Hwan Kyu. Często uczęszczają razem do klubów, a pewnego razu Min zostaje sprzedany Romi jako chłopak na cały wieczór. Zaczynają się po tym coraz częściej spotykać, a Min jest na każde wezwanie pagera. Ona jednak musi się uczyć do egzaminów na studia, kiedy on oczywiście nie ma zamiaru. Kiedy Romi jest świadkiem samobójstwa swojej koleżanki znika na dwa lata, będąc leczoną psychiatrycznie. Min i Hwan Kyu otwierają restaurację, kiedy Tae Soo zdąża pójść do więzienia, wrócić z niego i stać się poważnym bossem mafii. Oczywiście nie kończy się to dla niego i jego przyjaciół szczęśliwie.

Czy był jakiś powód zachowania Mina? Nie sądzę, to taki buntownik bez powodu i mamy podobny efekt, co przy Jamesie Deanie – natychmiastową ikoniczność. Min ma dziewiętnaście lat, a pije, pali, chodzi do klubów, wdaje się w gangsterskie bójki, jeździ na motorze, do tego jest nieziemsko przystojny, więc nie dziwię się, że kobietom zmiękły serce dla takiego bad boya (bo mi też), a mężczyźni patrzyli na niego z zazdrością i podziwem. Aż byłam zaskoczona, że w takim filmie pojawił się nawet seks… Oznacza to, że „Beat” jest tak na dobrą sprawę popkulturową papką, która ma spełniać fantazje grzecznej młodzieży, która powinna siedzieć i się uczyć. Nawet nie wiecie, jak się roześmiałam, kiedy zobaczyłam na Minie koszulkę z podobizną Dennisa Rodmana. Dobry mi idol…

Bohaterowie tego filmu prowadzą tragiczne, autodestrukcyjne życie, dlatego też tak kończą. Min jako główny bohater wcale się nie rozwija ani nie dojrzewa, ale nie jest wada „Beat” tylko założenie filmu. Być może chodziło w tym wszystkim o to, że idole i bohaterowie są krótkotrwali. A może chciano po prostu zrobić jak najbardziej „cool” film? Niemniej „Beat” się dobrze oglądało z migającymi obrazami i rockowym soundtrackiem.

Zdobyte nagrody

1997 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Jung Woo Sung

34th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Lim Chang Jung
  • Technical Award

1997 Grand Bell Awards:

  • najlepszy aktor drugoplanowy – Lim Chang Jung

0 komentarzy dotyczących “Beat

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: