Juvenile Offender

3Znane też jako: Urodzony przestępca, Crime Boy, Beomjoe Sonyeon, 범죄소년

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat obyczajowy

Reżyseria: Kang Yi Kwan

Premiera: 2012

Obsada: Seo Young Joo, Lee Jung Hyun, Kang Rae Yeon, Jeon Ye Jin

.

W ciągu niespełna dwudziestu czterech godzin obejrzałam ten film dwukrotnie – najpierw jednego dnia na ekranie komputera, a potem dowiedziałam się następnego popołudnia, że jest on emitowany w polskiej telewizji. Jeśli byłam w stanie to zrobić, znaczy to tylko, że „Juvenile Offender” jest dobre – nikt w końcu nie chciałby oglądać dwa razy słabego filmu? W dodatku mając wciąż świeży obraz w pamięci, zaskakująco nie znudził mnie za drugim razem.

„Juvenile Offender” to film niezależny – dramat obyczajowy bardzo pasujący do repertuaru festiwali filmowych, dlatego przez jakiś czas trochę ten film ignorowałam. Wiecie przecież, że oglądam od zeszłego roku dosłownie wszystkie komercyjne filmy produkowane w Korei ze względu na popularnych aktorów. Teraz postanowiłam nadrobić trochę zaległości w tytułach cenionych przez krytyków.

Osobiście nie byłam aż tak zachwycona Seo Young Joo jak spodziewałam się, że będę, ale byłam w prawdziwym szoku, kiedy dowiedziałam, że w trakcie kręcenia tego filmu miał trzynaście, czternaście lat (rocznik ’98). To od razu stawia go w innym świetle, skoro w tym wieku dostał tak mocną rolę, a zarazem potem zagrał w najnowszym, brutalnym filmie Kim Ki Duka, „Moebius”. Byłby to pewnie zupełnie inny poziom, gdyby główną rolę zagrał Yeo Jin Goo, ale Seo Young Joo ma w sobie coś takiego surowego i niedopracowanego, co mimo wszystko rozbłyska momentami. Jest niezły jak na dzieciaka, który grał głównie w dramach młodsze wersje drugoplanowych bohaterów…

Główny bohater Jang Ji Goo to młodociany przestępca na zwolnieniu warunkowym, który opiekuje się chorym dziadkiem. Wraz z kolegami włamuje się do domu rzekomo należącego do wujka jednego z nich, ale łapie ich policja. Ji Goo trafia do poprawczaka na rok. W tym czasie umiera jego dziadek, ale pracownicy odnajdują jego matkę, o której nawet nie wiedział, że żyje. Hyo Seung próbuje jakoś umieścić syna w swoim życiu, jednak kompletnie nie ma pojęcia, jak być rodzicem, ponieważ urodziła go w wieku siedemnastu lat, nie znając nawet imienia jego ojca i porzuciła ze strachu.

Głównym tematem „Juvenile Offender” jest błędne koło społecznego marginesu, któremu nikt nie może pomóc, mimo że są powzięte jakieś środki. Ji Goo wiecznie przechodzi przez ten sam cykl – popełnia przestępstwo, ponosi karę, wypuszczają go, znowu popełnia przestępstwo. Nawet nie wydaje się być takim złym dzieciakiem, bo tak swoją drogą występ Seo Young Joo przez połowę filmu jest zblazowany, jednak kompletnie nie widać w nim żadnej poprawy lub chęci do tego są krótkotrwałe, gdyż jego czyny są impulsywne.

Hyo Seung jest bardzo podobna do syna (lub odwrotnie), ponieważ wiecznie się uśmiecha i stara się matkować, ale wystarczy jedna kłótnia, aby zerwali ze sobą kontakt. Sama bohaterka poza ciążą w młodym wieku przeżyła też więzienie, a teraz jest wręcz oszustką. Widzimy więc odbicie dziecka w rodzicu, ponieważ po wyjściu z poprawczaka Ji Goo dowiaduje się, że jego dziewczyna zaszła w nim ciążę, urodziła dziecko, oddała je i sama trafiła do przytułku, kiedy rodzice wyrzucili ją z domu. Odgraża się, że nie skończy jak jego matka i chce wziąć za wszystko odpowiedzialność, jednak jak łatwo przewidzieć, wszystko kończy jedno pobicie, po którym znowu trafia w zamknięcie.

Właściwie nie wiem czy ten film jest smutny, czy nie. Nie jest on melodramatyczny, być może jego zakończenie można odebrać jako promyk nadziei, że z błędnego koła przemocy bohaterowie mogą się wyrwać sami. Chciałabym jednak wspomnieć o tym, że rozczarowałam się dyskusją ekspertów z „Kino Mówi”. To niby jest jakieś odkrycie, że koreańskie filmy (lub ogólnie azjatyckie) to nie tylko kung fu i egzotyka, ale są tam problemy „takie jak u nas”?!

Zdobyte nagrody

2012 Tokyo International Film Festival:

  • Special Jury Prize
  • najlepszy aktor – Seo Young Joo

2012 Cinemanila International Film Festival:

  • Lino Brocka Award
  • najlepszy aktor – Seo Young Joo

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.