Secretly, Greatly

5Znane też jako: Covertly Grandly, Covertness, Secret to Greatness, Eunmilhage Widaehage, 은밀하게 위대하게

Na podstawie: manhwy „Covertness” autorstwa Huna

Gatunek: komedia szpiegowska

Reżyseria: Jang Chul Soo

Premiera: 2013

Obsada: Kim Soo Hyun, Lee Hyun Woo, Park Ki Woong, Son Hyun Joo, Lee Chae Young, Park Eun Bin, Choi Woo Shik, Go Chang Seok, Kim Sung Kyun

.

„Secretly, Greatly” jest filmem, który w mgnieniu oka potrafi uciec mojej pamięci. Zwyczajnie nie jest wart pozostania tam… Spotkałam się z negatywną opinią na temat tego tytułu na długo zanim go obejrzałam, więc mniej więcej wiedziałam, czego „oczekiwać”, jednak „Secretly, Greatly” zadziałało na mnie inaczej, ponieważ nie wzbudziło kompletnie żadnej reakcji. Obejrzałam ten film ze znajomą, nie pamiętam dosłownie większości z niego. Tak więc na potrzeby tej recenzji włączyłam go po raz drugi, oczywiście przewijając fragmenty i przekonałam się, że absolutnie niczego nie straciłam.

Przyznam, że trochę się już zniechęciłam do Kim Soo Hyuna, słysząc plotki o jego prawdziwym, beznadziejnym charakterze, a także widząc, że jego olbrzymia sława jest niczym pusty, nadmuchiwany balon, który teoretycznie może pęknąć. Widząc jednak, jak taki gniot pokroju „Secretly, Greatly” osiąga ogromny sukces w koreańskich kinach dzięki nastoletniej widowni, myślę, że tak szybko to nie nastąpi. Recenzowany film z pewnością był nastawiony tylko i wyłącznie na to – wsadźcie do obsady trzech flower boyów, którzy wszyscy mieli przełom w karierze w zeszłym roku, więc są jeszcze relatywnie świeżym towarem – przyciągnijcie hordę kobiet.

Wiedziałam, że „Secretly, Greatly” nie będzie frekwencyjną porażką, ale jeśli naprawdę tyle nastolatków, o ilu mówią media, poszło zobaczyć swojego oppę Soo Hyuna w roli pabo, że przebija to sukces na przykład „Tazza: The High Rollers”, to mogę tylko wzdychnąć. Kim Soo Hyun naprawdę doczekał się królewskiego traktowania jak na swój młody wiek… Oczywiście nie neguję jego umiejętności aktorskich, jest naprawdę jednym z najlepszych w swoim pokoleniu, ale mógłby wziąć się za bardziej wymagające role…

„Secretly, Greatly” to adaptacja manhwy, konkretnie comic stripu publikowanego w internecie i odniosłam też takie wrażenie, że film jest właśnie niczym taki komiks złożony z różnych epizodów, co daje średnio spójną jakość. Główny bohater Won Ryu Hwan alias Bong Dong Goo jest północnokoreańskim agentem, który został wysłany do sąsiadującej Korei już jakiś czas temu i wciąż czeka na rozkazy, żyjąc na co dzień pod przykrywką lokalnego idioty w charakterystycznym, zielonym dresie. Tak więc pierwsza połowa filmu to jego najróżniejsze perypetie, które wcale mnie nie śmieszyły, ale zapewne interesujące dla koreańskim widzów mogło być oglądanie jednego z największych amantów tarzającego się po ziemi z głupkowatą miną. Humor w „Secretly, Greatly” jest bardzo oczywisty i kompletnie niewyszukany, ponieważ polega on tylko i wyłącznie na kontraście między tym, co Dong Goo robi, a tym, co Ryu Hwan naprawdę myśli, o czym dowiadujemy się dzięki narracji głównego bohatera zza kadru.

Kiedy główny bohater spotyka dwóch innych, młodych agentów – ucznia Ri Hae Jina i żenująco kiepskiego rockmana Ri Hae Ranga (Park Ki Woong-ah – NIGDY WIĘCEJ POMARAŃCZOWYCH WŁOSÓW!) – wkrótce upragniony rozkaz przychodzi, jednak wprawia ich w osłupienie, bo albo mają iść na honorową, samobójczą misję, albo niehonorowo zginąć. Z tego powodu dwie połowy „Secretly, Greatly” są tak różne od siebie w kwestii klimatu, że to aż nie mogło się powieść… Osobiście czułam się oszukana jako widz przez zakończenie tego filmu, a być może byłoby inaczej, gdyby tylko jego bohaterowie obeszli mnie w najmniejszym stopniu.

Secretly, Greatly” to głupia rozrywka dla nastolatek czyli film, który sensu nie ma, ale grają w nim ładni chłopcy. Nie będę was zniechęcać, przekonajcie się o tym sami. Nie mogę uwierzyć, że wyreżyserował to mężczyzna, którego debiutem było „Bedevilled”…

Zdobyte nagrody

2013 Grand Bell Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Soo Hyun

50th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy nowy aktor – Kim Soo Hyun
  • nagroda popularności dla Kim Soo Hyuna

2 Comments

  1. O prosze, pierwszy raz słyszę o plotkach dotyczących charakteru Kim Soo Hyun’a, wielka szkoda, zdążyłam go polubić -.- jesteś może w posiadaniu jakiegoś linku z tymi „informacjami” na jego temat? Chętnie poznam więcej szczegółów :)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.