MOGĘ UMRZEĆ, WIDZIAŁAM POŁĄCZENIE YLVIS Z CRAYON POP. Tak naprawdę jakąś jedną trzecią, bo o tej porze wróciłam do domu z uczelni, ale ciii…
Odkładając żarty na bok, jak zwykle średnio dobrze się bawiłam przy takim rozdaniu nagród, które strasznie mi się dłuży, ale muszę przyznać, że tegoroczne Mnet Asian Music Awards podobało mi się bardziej niż Melon Music Awards. Powód tego jest prosty, MAMA zawsze o wiele bardziej faworyzowało artystów YG niż Melon. EXO mogą sobie zdobywać, ile nagród chcą, przecież ich lubię, ale artystą numerem jeden w tym roku jest dla mnie G-Dragon i miło, że go doceniono.
Trzeba wspomnieć o tym, że tegoroczne MAMA w Hongkongu miało straszne problemy z dźwiękiem. Mikrofony źle działały, może źle ich używano, ale nie było żadnego takiego wypośrodkowania – albo totalny playback, albo absolutnie na żywo, albo backup track był tak głośny, że właściwie można było usłyszeć kogoś tylko podczas adlibów lub jakiś wrzasków do widowni. Obejrzałam kilka fatalnych występów z rzędu, dlatego żeby nie marnować czasu, katowałam tym swoje uszy, jednocześnie pisząc listę nominacji ze zwycięzcami i przeglądając zdjęcia. Pierwszym takim niewypałem był duet zwycięzców najnowszej edycji „Superstar K” i jego chińskiego odpowiednika – Park Jae Joonga oraz Zhu Jia Jia. Poważnie zaczęłam wątpić w ich talent, ponieważ zaśpiewali okropnie. W sumie tak samo wyszło Lee Seung Ki, który zaśpiewał Return przy akompaniamencie orkiestry. Nigdy nie uważałam go za dobrego, wyróżniającego się czymś wokalistę, ale moim zdaniem skompromitował się takim występem, dostając jeszcze potem nagrodę Best Vocal Performance. Jak było słychać, backup track może zdziałać cuda, jeśli w ogóle się go użyje.
EXO natomiast rozczarowali mnie w tym sensie, że ich chamski playback na przydługim występie z Growl i Wolf odebrałam wręcz jako obrazę, ponieważ tylko oni go użyli – reszta męczyła się co prawda, ale śpiewała na żywo (Crayon Pop nie liczę… bo nie ma, czego oczekiwać). Zespół istnieje tylko lata, więc powinni wciąż dbać o wizerunek skromnego i ciężko pracującego boysbandu, ale nawet liczne Exotics na widowni nie wrzeszczały podczas ich występu, kiedy z kolei zupełnie inaczej było przy wręczaniu nagród. Tak nawiasem mówiąc spodobał mi się ten facepalm, kiedy widownia darła się wniebogłosy, wrzeszcząc imię swoich opparów, a najlepszym boysbandem zostali Infinite. Nie ma co się martwić, EXO mieli płytę roku (nie mogli stworzyć im po prostu kategorii „nagroda popularności”?!). Jestem wredna, ale to moja mała zemsta za beznadziejny występ.
Dwaj artyści uratowali jednak w moich oczach tegoroczne MAMA, ponieważ znalazły się jakieś występy, które mi się spodobały. Po pierwsze NIESAMOWICIE DOBRZE WYGLĄDAJĄCY RAIN (nawet lepiej niż zwykle, czym go karmią po wojsku?!), który będzie miał chyba jakieś reality show w grudniu na Mnecie, że raczył się zjawić. How to Avoid The Sun, It’s Raining i Hip Song było dobrym combosem… Chcę nową płytę! BIGBANG natomiast pojawili się po raz pierwszy od naprawdę dawna w pełnym składzie. Pomysł już oklepany, ale wciąż się sprawdza – najpierw każdy wystąpił krótko ze swoim tegorocznym solo (T.O.P z Doom Dada, Taeyang z Ringa Linga, Seungri z remiksem Strong Baby i Let’s Talk About Love i na koniec GD z Crooked), by potem na koniec po dołączeniu Daesunga (nie spodziewałam się ciebie!) zaśpiewać klasyczne już Fantastic Baby, skacząc między innymi artystami. Miło widzieć, że inni próbują też się bawić, Hyori i SNSD nawet sobie trochę potańczyły z chłopakami.
Ogólnie nie mam jakiegoś zdania o MAMA 2013, było bardzo standardowo. Różnica między tą imprezą, a Melonem, jest taka, że tu mamy więcej blichtru. Nagrody wręczają aktorzy (Go Ara, Jung Woo, Han Chae Young, Go Soo, Go Jun Hee, Kim Ji Hun, Han Ji Hye, Cha Ye Ryun – tyle ich zapamiętałam), a nie jacyś modele, pojawiają się zagraniczne gwiazdy (Stevie Wonder, Paris Hilton, Ylvis). Podejrzewam, że będzie się działo na after party.
.
Lista zwycięzców
Daesang Awards:
Artysta roku:
G-Dragon
Piosenka roku:
Cho Yong Pil – Bounce
Album roku:
EXO, „XOXO”
Singers Category:
Best New Male Artist:
Bangtan Boys
Bumkey
Jung Jun Young
Roy Kim
Yoo Seung Woo
Best New Female Artist:
Crayon Pop
Ladies’ Code
Lee Hi
Lim Kim
Yoo Sung Eun
Best Male Group:
EXO
Infinite
SHINee
Shinhwa
Teen Top
Best Female Group:
2NE1
4minute
f(x)
Sistar
SNSD
Best Male Artist:
Cho Yong Pil
G-Dragon
Lee Seung Chul
Lee Seung Ki
PSY
Best Female Artist:
Ailee
Baek Ji Young
IU
Lee Hyori
Sunmi
Genres Category:
Best Dance Performance – Male Solo:
G-Dragon – Crooked
Jay Park – Joah
PSY – Gentleman
Seungri – Gotta Talk To U
Yoseob – Caffeine
Best Dance Performance – Female Solo:
CL – The Baddest Female
G.NA – Oops!
Lee Hyori – Bad Girls
Seo In Young – Love Me
Sunmi – 24 Hours
Best Dance Performance – Male Group:
B1A4 – What’s Going On
Beast – Shadow
EXO – Growl
Infinite – Man in Love
SHINee – Dream Girl
Best Dance Performance – Female Group:
4minute – What’s Your Name?
Crayon Pop – Bar Bar Bar
Girl’s Day – Expectation
Sistar – Give It To Me
SNSD – I Got a Boy
Best Vocal Performance – Male:
2AM – One Spring Day
Cho Young Pil – Bounce
K.Will – Love Blossom
Lee Seung Chul – My Love
Lee Seung Ki – Return
Best Vocal Performance – Female:
Ailee – U&I
Davichi – Turtle
IU – The Red Shoes
Lee Hi – 1.2.3.4
Lyn – Breakable Heart
Best Band Performance:
Busker Busker – Love, At First
CNBLUE – I’m Sorry
Dickpunks – Viva Primavera
Jaurim – Twenty Five, Twenty One
Nell – Ocean of Light
Best Rap Performance:
Baechigi – Shower of Tears
Dynamic Duo – BAAAM
Geeks – Wash Away
MFBTY – Sweet Dream
Verbal Jint – If It Ain’t Love
Best OST:
Gu Family Book (MBC) / Suzy z miss A – Don’t Forget Me
I Hear Your Voice (SBS) / Jung Yeop – Why Did You Come Now?
Iris 2 (KBS) / Davichi – Don’t You Know
The Master’s Sun (SBS) / Yoon Mi Rae – Love Touch
That Winter, The Wind Blows (SBS) / The One – Winter Love
NISSAN JUKE Best Music Video:
Busker Busker – Love, At First
Cho Yong Pil – Bounce
G-Dragon – Coup d’Etat
Lee Seung Chul – My Love
PSY – Gentleman
Reszta:
Discovery of the Year – Baechigi
Best Asian Artist Singapore – Derrick Hoh
Best Asian Artist Vietnam – Thu Minh
Best Asian Artist Singapore – Tor Saksit
Best Asian Artist Indonesia – SM + SH
Best Asian Artist Japan – Kyary Pamyu Pamyu
Best Asian Artist China – Aron Kwok
Style In Music – Sistar
Next Generation Global Star Award – A Pink
Sony MDR Worldwide Performer – Infinite
International Favorite Artist – Ylvis
Music Makes One Global Ambassador Award – Stevie Wonder
Best Concert Performer – Lee Seung Chul
no Infinity to mój ulubiony boyband (2 jest stare DBSK sprzed rozpadu, a 3 MBLAQ), więc radość ogromna xD
Nell uwielbiam od 5 lat – szkoda, że pomimo iż są w miarę popularni, to nagród mało co dostają – ich wokalista jest genialny :D
PolubieniePolubienie
no liżodupy YG i to wyraźne – akurat artysta roku należał się nie GD tylko Cho Yong Pil za genialny comeback po KILKUNASTU latach przerwy… a nie wtórne nico bez polotu (tak mój hejt GD znów się wylewa) :P
co do wyników:
Artysta roku: G-Dragon (porażka)
Piosenka roku: Cho Yong Pil – Bounce (ok)
Album roku: EXO, “XOXO” (sprzedażowo zgadzam się, ale album w 50% był słaby)
Best New Male Artist: Roy Kim (pewniak pomimo afery z plagiatem)
Best New Female Artist: Crayon Pop (zasłużenie)
Best Male Group: Infinite (OCH OCH OCH NAJLEPSZY WYBÓR :D )
Best Female Group: SNSD (cóż – tu szczerze zadowoliłoby mnie wszystko byle nie 2NE1, więc ok :P )
Best Male Artist: G-Dragon (porażka – powinien wygrać Cho Yong Pil tak jak daesang – niestety Mnet ma gdzieś dokonania, tylko jedzie na tym co jest teraz i tu megapopularne :/ )
Best Female Artist: Lee Hyori (mój typ Ailee – Hyori wróciła i przeszła bez echa tak szczerze…)
Kategorie taneczne sio, bo mnie nie interesują :P
Best Vocal Performance – Male: Lee Seung Ki – Return (z nominacji najbardziej lubi Bounce, ale LSK może być xD )
Best Vocal Performance – Female: Ailee – U&I (TAK :D )
Best Band Performance: Busker Busker – Love, At First (i kolejny mój hejt bo nie cierpię tego trio stękającego wokalisty zwłaszcza – tu najlepszy moim zdaniem Nell z Oceanem światła)
Best Rap Performance: Dynamic Duo – BAAAM (zgadzam się świetny powrót DD w tym roku :D )
Best OST: The Master’s Sun (SBS) / Yoon Mi Rae – Love Touch (BLEH, ale tu aż 4 piosenki uważam za koszmarne – jedyna dobra to Davichi z IRIS2)
NISSAN JUKE Best Music Video: G-Dragon – Coup d’Etat (ta jeszcze połechtajmy GD, bo za mało dostał…. :/ )
te dodatkowe odpuszczam….
MAMA są najbardziej stronnicze zwykle, choć prócz GD o dziwo z YG nikt już nie dostał – chyba pierwszy raz od kilku lat tak nie zdominowali. Sam GD dla mnie wydał koszmarny album (pomijając 3-4 piosenki) i takie dawanie go na piedestał nigdy nie przestanie mnie dziwić – na pociechę zostaje mi to, że jego album na całym świecie poszedł 200.000, a Cho Yong Pil dojechał prawie do 300.000 z czego 95% kupili rodacy, a GD to na bank mniej niż 50% – słoń im na ucho jeszcze nie nadepnął :P
Moja opinia :D
PolubieniePolubienie
Gdyby wszystko zgarnął Cho Yong Pil, nie miałabym nic przeciwko, tylko trzeba pamiętać, że MAMA jest organizowane za granicą i do tego opierając się (częściowo) na głosach internautów, z których przeważają szaleni fani kpopu z Chin, więc to nic innego jak tylko kolejny konkurs popularności. Fajnie widzieć, że cieszysz się na Infinite, ja miałam dziką satysfakcję, kiedy tłum wrzeszczał EXO, a to oni wygrali. Tao miał nietęgą minę, a to przecież ich nowi „koledzy z wytwórni” xD Dodam jeszcze, że zawsze kibicuję Nell w takich nagrodach, choć za mojej „kadencji” dostali tylko jedną, na zeszłorocznym Melonie. Wszystko inne jest spoko, byle nie CNBLUE i F.T.Island, bo to nie rock. A, i Dynamic Duo to jakiś taki cholerny pewniak – gdzie się nie pojawią, tam im nagrodę dadzą, bo chyba jako jedynym raperom chce im się gdziekolwiek jeździć. Mają przy tym dobrą muzykę, ale czasami chciałabym widzieć jakąś odmianę ^^
PolubieniePolubienie
EKHEM! On zawsze dobrze wygląda… jeśli chodzi o Rain’a. Nikt tak zajebiście nie wkłada okularów jak mój mąż KOCHAM TEN WYSTĘP i również chcę płytę! A widziałaś to pierwsze spojrzenie zanim włączyli podkład muzyczny? Obserwował publiczność i pewnie narzuciło mu się takie ” It’s been a long time…” :D
Powaliła mnie Paris Hilton, która wyczytywała G-Dragon’a. Bardziej pieścić się na scenie nie mogła.
I to, że Ylvis wygrało jako międzynarodowi artyści to też dla mnie śmieszne. Od kiedy jest ‚What does the fox say?’, od niedawna a podejrzewam, że Koreańczycy znają ich tylko z tego hitu.
PolubieniePolubienie