recenzje filmów

YMCA Baseball Team

2Znane też jako: YMCA Yagudan, YMCA 야구단

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia historyczna, sportowy

Reżyseria: Kim Hyun Seok

Premiera: 2002

Obsada: Song Kang Ho, Kim Hye Soo, Kim Joo Hyuk, Hwang Jung Min, Lee Dae Yeon, Ha Deok Boo, Kim Il Woong, Choi Deok Moon, Ryang Hyun, Ryang Ha

.

Zauważyliście, że jestem teraz na etapie nadrabiania filmów z Song Kang Ho. Na każdego przychodzi mi taka faza, a filmografia tego aktora akurat obfituje w świetne i nieco gorsze filmy, ale nigdy nie są one złe. „YMCA Baseball Team” to film, który nie zapisał się w historii, jednak był początkiem dla wielu interesujących nazwisk. To debiut reżyserski Kim Hyun Seoka znanego z „Cyrano Dating Agency”. W życiu bym nie pomyślała, że miał wcześniej na koncie asystowanie Kim Ki Dukowi przy „Wyspie”.

Myślę, że wtedy z całej obsady największą gwiazdą była Kim Hye Soo. Song Kang Ho wybił się dzięki „Joint Security Area” w 2000, jednak jego rola w tym filmie przywodzi mi na myśl niewymuszoną komedię z „The Foul King”. Jego sidekickiem jest sam Hwang Jung Min, wtedy jeszcze na samym początku swojej kariery, tak samo Kim Joo Hyuk.

Zebrali się oni wszyscy w zabawnym filmie, który jest w połowie historyczny i w połowie fikcyjny. Akcja dzieje się 1905 roku czyli wtedy, kiedy do Korei wkroczyła japońska armia, jednak fakty historyczne są tu zaledwie tłem dla czegoś o wiele bardziej przyjemniejszego i przyziemnego. Główny bohater Lee Ho Chang jest synem szlachcica, który oczekuje od niego zostania uczonym i przejęcia szkoły, jednak on woli spędzać dnie uprawiając sporty razem ze swoim przyjacielem Ryu Kwang Tae. Wchodząc na obcą posesję, aby odzyskać zgubioną piłkę, spotyka dwóch Amerykanów i piękną Min Jung Rim, którzy pokazują mu baseball. Ho Chang jest pierwszym Koreańczykiem, który w ogóle widzi ten sport. Baseball szybko się rozprzestrzenia w mieście, stając się nową modą, dlatego Jung Rim postanawia założyć drużynę. YMCA składające się z ochotników pochodzących z różnych klas społecznych staje się najlepszą koreańską drużyną baseballu, bo w sumie jest jedyną. Po pewnym czasie kiedy Japończycy zajmują miejsce, w którym przeważnie YMCA trenowali, aby założyć swój obóz wojskowy, jeden z członków drużyny Oh Dae Hyun proponuje rozstrzygnięcie sporu meczem, ponieważ zna się z jednym z japońskich oficerów. Dae Hyun i Jung Rim są członkami Anti-Eulsa League sprzeciwiającej się paktowi między Koreą, a Japonią, dlatego w dniu meczu czeka na nich japońska armia, aby ich rozstrzelać.

Mogło to zabrzmieć poważnie, ale prawdę mówiąc w ogóle się nie zauważa tych „historycznych momentów”, oglądając „YMCA Baseball Team”… Co mogę powiedzieć? Jest to film bez jasno postawionego centralnego konfliktu, dlatego wydaje się trochę bez fabuły. Mogłabym go streścić do procesu tworzenia drużyny z dosłownie bandy dziwaków oraz ich pomniejszych perypetii. Możliwy wątek romantyczny między Ho Changiem, a Jung Rim jest ledwo zarysowany i szybko pogrzebany, a sam film nie jest aż tak dramatyczny, dlatego zostaje uwypuklony jedynie aspekt sportowy, co mimo wszystko sprawia, że „YMCA Baseball Team” przyjemnie się ogląda. Nie zobaczymy tu żadnego rozwoju postaci, tylko trochę patosu, który przynajmniej w wykonaniu Song Kang Ho aż tak nie razi. Nie mam bladego pojęcia, dlaczego postanowiono wstawić sceny współczesne z grającym w baseball potomkiem Lee Ho Changa, ponieważ tak naprawdę drużyna YMCA nie osiągnęła wiele i pozostawiła po sobie wyraźnej spuścizny. To by było zresztą aż nazbyt pompatyczne…

Tak więc wszystko się sprowadza do tego, że „YMCA Baseball Team” to sympatyczny film. Naprawdę, humor w tym filmie jest przyjemny, a nie przesadzony, a okres, w jakim się dzieje ten film, jest dość oryginalny.

Zdobyte nagrody

39th Baeksang Arts Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – Kim Hyun Seok

0 komentarzy dotyczących “YMCA Baseball Team

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: