The Heirs

1Znane też jako: The Inheritors, The Heritors, The One Who Wants To Wear The Crown Bear The Crown – The Heirs, Sangsokjadeul, 상속자들

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: komedia romantyczna, szkolny

Ilość odcinków: 20 x 70 min.

Premiera: 2013

Obsada: Lee Min Ho, Park Shin Hye, Kim Woo Bin, Kim Ji Won, Krystal (f(x)), Kang Min Hyuk (CNBLUE), Kang Ha Neul, Hyungshik (ZE:A), Jeon Soo Jin, Choi Jin Hyuk, Lim Joo Eun, Kim Sung Ryung, Kim Mi Kyung, Choi Won Young, Yoon Son Ha, Park Joon Geum, Jung Dong Hwan

.

„Czy ja się w tobie zakochałem?”

Cha Eun Sang jest biedną dziewczyną, która para się z tego powodu różnych prac dorywczych, winiąc swoją niemą matkę za to, że źle im się żyje, kiedy jej starsza siostra siedzi w Ameryce. Kiedy jednak przyjeżdża do niej z niespodzianką, przekonuje się, że wcale nie jest u niej lepiej, wręcz kradnie pieniądze Eun Sang i ucieka. Zdarzenie widzi to Kim Tan, który w pewnym sensie czuje z Eun Sang jakieś takie połączenie, jako że oboje są Koreańczykami, którzy znajdują się w miejscu daleko od swoich rodzin. Zaczyna się nią opiekować podczas pobytu w Ameryce, nawet się w niej zakochuje.

Kiedy Eun Sang wraca do Korei, Tan postanawia również tam wrócić, mimo że nie jest mile widziany jako syn kochanki prezesa Jeguk Group. Jego matka siedzi zamknięta w domu jako konkubina, o której nikt nie powinien wiedzieć, jego starszy brat Kim Won traktuje go z pogardą. Kiedy wraca do szkoły, czeka na niego jego dawny przyjaciel, a obecnie rywal Choi Young Do. Przypadkowo Cha Eun Sang również zaczyna uczęszczać do tej samej szkoły dla krajowej elity, co Tan, ponieważ załatwiła to jego matka, której mama Eun Sang jest gosposią.

Gula do przełknięcia

Tak więc mamy potworne różnice w klasach społecznych, miłość, która pokonuje wszystko i wrednych chaeboli. Czy ja naprawdę muszę streszczać fabułę „The Heirs”?! Może ktoś w ogóle mógłby mi wskazać, gdzie się znajduje..? To nigdy nie była dobra strona scenarzystki Kim Eun Sook, ale kiedy zawsze przymykałam na to oko, zwyczajnie ciesząc się z dobrej rozrywki, tak teraz uważam, że wraz z „The Heirs” sięgnęła komercyjnego dna. Oczywiście nie jest tak, że inne dramy są mniej komercyjne, jednak fabuła tego tytułu jest tak banalna, powtarzalna i napchana wszelkimi stereotypami, że aż normalna. Czym mam się tutaj zachwycać? Wychodziłoby, że musiałabym czymś, skoro drama odniosła tak olbrzymi sukces…

„The Heirs” to po prostu kwintesencja dramowości. Narzekamy na te wszystkie banały w koreańskich serialach, a wciąż je oglądamy, ponieważ ten brak realizmu i piękni chaebole potrafią mimo wszystko oderwać od dnia codziennego. Nie akceptuję jednak księcia z bajki z twarzą Lee Min Ho. Poza tym nie jest tak, że „The Heirs” zawiera kilka fabularnych stereotypów, zawiera niemal wszystkie! W takim przypadku jedynym elementem, który mógłby przyciągnąć widzów, jest obsada i w ten sposób zataczamy koło do Lee Min Ho. To naprawdę nie była drama dla mnie… Czułam po prostu presję, że trzeba to obejrzeć, szczególnie że w tym roku wtopiłam i zignorowałam „I Hear Your Voice”.

Zanim jednak przejdę do dalszej krytyki, spróbuję znaleźć jakieś plusy w tej dramie… choć tak naprawdę nie widziałam absolutnie żadnych poza obsadą. Jak łatwo się domyślić, chodzi mi o drugoplanową, ponieważ główna para strasznie mnie nudziła. Szczerze mówiąc, kiedy męczyłam się z „The Heirs” już od pierwszego odcinka, podczas całego swojego oglądania wyczekiwałam tylko tych kilku minut Kang Ha Neula czy Hyungshika. Poza tym wcale mnie nie dziwi popularność Kim Woo Bina, ponieważ arogancka postać Young Do pasowała bardziej do kanonu głównych bohaterów. W sumie to jedyna oryginalność „The Heirs”, że second lead nie był typowymi dla tego rodzaju postaci ciepłymi kluchami zdegradowanymi do pozycji zaledwie przyjaciela. Z drugiej strony, kiedy spojrzy się na rolę Kim Ji Won, można tylko westchnąć. Naprawdę, czy Kim Eun Sook kiedykolwiek włączyła do swojej dramy tę drugą z rodzaju irracjonalnej suki?! Mi na myśl przychodzi tylko Yoon Se Ah w „Lovers in Prague”… Dlaczego więc drugi taki wybryk musiał się zdarzyć akurat w „The Heirs”, kiedy już wystarczająco gardzę tą dramą?! Przecież to „Boys Before Flowers 2″… „The Heirs” może się poszczycić jedynie lepszym aktorstwem, szczególnie jeśli chodzi o odtwórczynię głównej roli.

Tak na marginesie wymyśliłam sobie, że wszystko byłoby milion razy lepsze, gdyby główną rolę zamiast Lee Min Ho zagrał Yoo Ah In. Może jego buntowniczy wizerunek pokrywałby się z Kim Woo Binem, ale wtedy można by było powiedzieć, że „The Heirs” jest seksowne… Bo naprawdę, wyrażenie „아주 섹시하고” (tłum. bardzo seksowne) pojawiło się na plakacie. Dodam jednak, że po tym było 사악한 (tłumaczone jako zły, niegodziwy), które określało nasz „namiętny romans” w „The Heirs”, więc nie ogarniam…

Cierpienia młodych bogatych

Pomijając moją niechęć do Lee Min Ho, która jeszcze bardziej się pogłębiła wraz z tą dramą, mam jej do zarzucenia tylko dwie rzeczy, ale za to poważne. Po pierwsze nie mogę przeżyć, że główni bohaterowie są licealistami. W sumie „The Heirs” było opisane w swoich materiałach promocyjnych jako „fantasy romance” – oczywiście nie w sensie, że zawiera elementy gatunku fantasy, ale po prostu miał być bajkowy. „The Heirs” jest kolejną wersją historii o Kopciuszku, więc dlaczego nie można było ogólnie utrzymać takiego romantycznego, lekkiego klimatu i zrobić prawdziwie młodzieżowy serial w tonie, w jakim była relacja Chan Younga z Boną? To dla mnie wielki zgrzyt, kiedy nastolatki w „The Heirs” przeżywają tak wielkie dramaty, choć wcale nie są to poprawnie skonstruowane konflikty, tylko jakieś wymówki, a największą z nich była nienawiść Wona do Tana, która potem magicznie zniknęła na rzecz nagłego bromance’u. Nie miała żadnych sensownych podstaw.

Zakładam, że Kim Eun Sook musi uważać, że „The Heirs” to jedna z jej najgłębszych, najpoważniejszych dram. Wyśmiałam ją już wtedy, kiedy powiedziała mniej więcej coś takiego o „City Hall” i „On Air”, a przecież nie od dziś wiadomo, że jej dramy mają być przede wszystkim bezmózgą rozrywką generującą ogromną oglądalność. Bardzo mi brakowało humoru w „The Heirs”… Gdzie się podziały słynne teksty Kim Eun Sook?! Nie dość, że zabrakło szybkich wymian zdań, to jeszcze dialogi leżały, będąc najczęściej nieznośną wykładnią teorii klas społecznych. Wszystkie poczynania bohaterów były do tego stopnia przewidywalne, że największe wrażenie zrobiła na mnie kwestia Young Do, który powiedział Eun Sang po dowiedzeniu się, że jej matka jest niema, że ma żadnego zamiaru robić czegokolwiek z tą informacją. Ogólnie to takie nic, ale kiedy porówna się to do błędnego koła znęcania się, płaczu i przygotowywania się do jeszcze gorszego, był to złoty moment „The Heirs”.

Odnoszę wrażenie, jakby ta drama była odwrotnością „A Gentleman’s Dignity”. Tam czterdziestoletni bohaterowie byli jeszcze młodzi duchem, kiedy tutaj nastoletni bohaterowie stoją przed wyborami mogącymi zmienić całe konglomeraty. To nierealne, wręcz głupie, dlatego uważam, że byłoby lepiej, gdyby bohaterowie „The Heirs” byli studentami.

Druga wielka wada tej dramy to słaba reżyseria (stały współpracownik Kim Eun Sook, reżyser Shin Woo Chul wziął się w tym roku za „Gu Family Book”, dlatego zastąpiono go kimś innym), kiepski, kiczowaty soundtrack oraz brak jakiejkolwiek finezji zarówno pod względem wizualnym, jak i w ogólnym rozrachunku dramy. Przełożenie „Wielkiego Gatsby’ego” na sytuację bohaterów „The Heirs” wcale nie sprawia, że drama staje wyższych lotów.

To tyle. Starałam się być (trochę) obiektywna, ale i tak nie polecam „The Heirs”.

Zdobyte nagrody:

2013 SBS Drama Awards:

 • Top Excellence dla Lee Min Ho
 • Excellence dla Park Shin Hye
 • Special Acting Award dla Kim Sung Ryung
 • najlepsza para – Lee Min Ho & Park Shin Hye
 • nagroda popularności dla Lee Min Ho
 • New Star Award dla Choi Jin Hyuka
 • New Star Award dla Kim Ji Won
 • New Star Award dla Minhyuka
 • Top 10 Stars – Lee Min Ho
 • Top 10 Stars – Park Shin Hye
 • Top 10 Stars – Kim Woo Bin

2013 Anhui TV Drama Awards:

 • Popular Foreign Actress – Park Shin Hye
 • Popular Foreign Actor – Kim Woo Bin

2013 Baidu Feidian Awards:

 • Best Asian Actor – Lee Min Ho

50th Baeksang Arts Awards:

 • nagroda popularności dla Park Shin Hye

2014 Asia Rainbow TV Awards:

 • Best Modern Drama
 • Outstanding Leading Actress – Park Shin Hye
 • Outstanding Director – Kang Shin Hyo
 • Outstanding Scriptwriter – Kim Eun Sook
 • Outstanding Theme Song – The Moment

2014 Seoul International Drama Awards:

 • Hallyu Drama Excellence

2014 APAN Star Awards:

 • Excellence dla Park Shin Hye

Ocena:

Fabuła – 3/10

Kwestie techniczne – 4/10

Aktorstwo – 7/10

Wartość rozrywki – 2/10

Średnia – 4/10

Reklamy