Hide and Seek

1Znane też jako: Sumbakkokjil, 숨바꼭질

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller

Reżyseria: Heo Jung

Premiera: 2013

Obsada: Son Hyun Joo, Jeon Mi Sun, Moon Jung Hee

.

Jak wspomniałam w ostatniej recenzji, „Hide and Seek” brało udział w zażartej walce o widzów w kinach razem z „The Terror Live”, „Snowpiercerem” i „The Flu”. Ten niskobudżetowy thriller, o którym w ogóle nie miałam pojęcia przed pojawieniem się w kinach, niespodziewanie stał się wielkim hitem obok trzech różnych blockbusterów. Aż chciałoby się połączyć to z przypadkiem dramy „The Chaser” – oba tytuły pojawiły się znikąd, nie miały żadnych gwiazd w obsadzie, a odniosły ogromny sukces. W obu główne role zagrał Son Hyun Joo – najwyraźniej nowa gwiazda koreańskiego kina. Podejrzewam, że właśnie z jego powodu tyle ludzi pobiegło do kina na „Hide and Seek”, zakładając pewnie, że ten aktor będący największą gwiazdą swojego filmu musiał wybrać coś dobrego.

„Hide and Seek” samo w sobie jest dość niespotykanym wyborem dla trojga starszych aktorów wymienionych w obsadzie, którzy normalnie są widywani w rolach drugoplanowych. Ten film bowiem to letni straszak… Może nie od razu horror, choć miejscami zobaczymy chwyty żywcem wyjęte z tego gatunku, ale thriller, którego fabuła dzieje się w zrujnowanym apartamentowcu, co samo w sobie chyba już powinno być gatunkiem.

Sung Soo jest właścicielem kawiarni, któremu dobrze się powodzi. Ma żonę Min Ji i dwójkę dzieci, ale nigdy im nie powiedział, że jest adoptowanym synem i dawno temu stracił kontakt ze swoim starszym bratem. Teraz dowiaduje się, że zaginął, dlatego odwiedza jego mieszkanie w zrujnowanym apartamentowcu. Groza wisi w powietrzu, na wolności jest morderca noszący czarny kask motocyklowy. Sung Soo zauważa, że wszystkie mieszkania w budynku są oznaczone symbolami, mówiącymi kto w danym domu mieszka. Wkrótce takie same symbole pojawiają się w jego budynku, a on wie, że ktoś wziął sobie na cel jego rodzinę i podejrzewa własnego brata.

Jestem rozczarowana „Hide and Seek”, ponieważ to typowy film z sezonu ogórkowego, który ma za zadanie zmrozić krew w żyłach. Poniekąd udaje mu się to w swojej pierwszej połowie, kiedy widz nie ma pojęcia, co się tak naprawdę dzieje, ale przy tak małej ilości bohaterów niespodziewany sprawca wcale nie jest niespodziewany, kiedy ma się jakieś dwie opcje. „Hide and Seek” jest więc dość tradycyjnym przykładem thrillera, powiedziałabym nawet przestarzały… Mnie szukanie psychopaty nie zaciekawiło. Kiedy prawdziwy sprawca stojący za morderstwami i żerowaniem na mieszkaniach ofiarach zostaje odkryty, zostaje jeszcze jakieś pół godziny filmu. Z tego właśnie powodu „Hide and Seek” to tylko dość ciekawy pomysł i sztampowe wykonanie, czego efektem jest dość kiczowaty finał.

Zdobyte nagrody

2013 Korean Association of Film Critics Awards:

  • najlepszy nowy reżyser – Heo Jung

2013 Grand Bell Awards:

  • najlepsza muzyka

2013 Korea Culture and Entertainment Awards:

  • Excellence dla Jeon Mi Sun

Reklamy