Top 100 filmów wszech czasów według Korean Film Archive (2014)

Parę dni temu z okazji swojego czterdziestolecia Korean Film Archive ogłosiło listę stu najlepszych filmów w historii koreańskiej kinematografii (a tak naprawdę stu jeden, jak się je policzy…) w oparciu o głosy krytyków i ludzi związanych z przemysłem. 140122korean_filmW rankingu dominują głównie stare filmy, o wartości których nie mogę nic powiedzieć, ponieważ włączono również te tytuły, których kopie dopiero niedawno odnaleziono.

Najstarszy film na liście jest z 1934 roku, a najnowszy z 2012. W Top 12 znalazł się tylko jeden film nakręcony po 2000 roku, a jest nim „Memories of Murder”. Rozumiem, że sam wybór „najlepszych” filmów jest niezwykle ciężki, a co dopiero zadecydowanie o ich kolejności, dlatego tylko Top 12 jest ponumerowane, a reszta filmów została wymieniona w rankingu bez miejsca. Publikuję to w takiej kolejności, w jakiej znalazłam na oficjalnej stronie Korean Film Archive.

Czy widzicie tutaj jakieś filmy, które obejrzeliście? Dodam, że większość filmów z listy jest dostępna na kanale KoreanFilm na YouTubie z angielskimi napisami!

.

2014 한국영화100선:

Top 12

 1. The Housemaid (1960) / Aimless Bullet (1961) / The March of Fools (1975)
 2. Madame Freedom (1956)
 3. A Coachman (1961)
 4. The Home of Stars (1974)
 5. Good Windy Day (1980) / Memories of Murder (2003)
 6. Mother and a Guest (1961) / Young Ja’s Heydays (1975) / Declaration of Fools (1983) / Sopyonje (1993)

Reszta rankingu w kolejności chronologicznej:

2 Comments

 1. Sporo tytułów jest tutaj dla mnie zupełnie obcych, zwłaszcza te starsze… chociaż niektóre kojarzę jako-tako i nie dziwię się, że znalazły się na tej liście. Ale pewnie bym nnie znała nawet połowy ^ ^”
  Ps: Co to za filmy na dwóch ostatnich „klatkach” przy obrazku na samej górze? Czuję, że są raczej nowe, i chyba nawet widziałam ten po lewo, ale nie mogę skojarzyć xDD

  Polubienie

  1. Declaration of Fools. Obrazek wzięłam z oficjalnej strony i są na nim filmy z Top 12, więc nie masz zbyt wielu możliwości przy odgadywaniu, skoro chodzi o kolorowy film ;p. Na prawo jest Sopyonje, a nad nim Memories of Murder.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.