Bloody Tie

3Znane też jako: Bloody Ties, Sasaeng Gyeoldan, 사생결단

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: gangsterski

Reżyseria: Choi Ho

Premiera: 2006

Obsada: Ryu Seung Bum, Hwang Jung Min, Ohn Joo Wan, Jung Woo, Chu Ja Hyun, Lee Do Kyung, Shin Jung Geun

.

Naprawdę lubię duet Ryu Seung Buma i Hwang Jung Mina, jak i każdego z osobna. Często zresztą ze sobą kolaborują – wcześniej w  „Waikiki Brothers” (2001), w recenzowanym „Bloody Tie” właśnie, a później w „The Unjust” (2010). Spekulowałabym, że być może zobaczymy ich razem po raz czwarty, skoro Hwang Jung Min dostał właśnie angaż w nadchodzącym „Veteran” w reżyserii Ryu Seung Wana, brata Ryu Seung Buma, który zatrudnia go niemalże we wszystkich swoich filmach. Szczerze mówiąc, moje wspomnienie o ‚The Unjust” trochę się już rozmyło, dlatego powiedziałabym, że współpraca tych dwóch aktorów w „Bloody Tie” poskutkowała najlepszym filmem.

Myślałam, że widziałam już wiele z koreańskiego kina gangsterskiego, ale ten tytuł naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. To nie jest saga jednego gangstera, film o zemście czy historia konfliktu w jakimś klanie. To nie jest nawet pojedynek kryminalisty z przedstawicielem prawa, ponieważ w tym filmie wszyscy są szemrani, przez co zasługuje na określenie neo-noir.

Akcja „Bloody Tie” dzieje się w latach 90. w Busanie, kiedy z powodu Kryzysu Azjatyckiego coraz bardziej rozrasta się handel narkotykami jako jedyna „pewna” możliwość zarobku. Ryu Seung Bum gra Oh Sang Do, drobnego dealera metamfetaminy, który ma swoich podwładnych, ale nie jest jakimś znaczącym graczem na rynku. Regularnie donosi policji na innych gangsterów, ale zmusza go do tego skorumpowany detektyw Do Jin Kwang starający się od dawna zamknąć potężniejszego gangstera Jang Chula. Hwang Jung Min jest najbardziej znany tylko z dwóch rodzajów ról – albo dobrodusznych głupców, albo nieco groteskowych gangsterów z „A Bittersweet Life” czy „New World”. Tutaj jest bezwzględnym policjantem, który wypacza prawo, chcąc osiągnąć jeden cel i potrafi stać się tym samym wrzodem na tyłku dla widzów, co dla Sang Do.

„Bloody Tie” jest bardzo kompleksowym filmem, którego niekwestionowaną gwiazdą jest Ryu Seung Bum. Z początku mnogość bohaterów oraz wątków może przytłaczać, ale wkrótce można się przekonać, że zgodnie z myślą gatunku noir jednym z najważniejszych bohaterów jest tu miasto zbrodni, które nigdy nie zasypia. Interesujące jest to, że widz może poczuć połączenie z postacią Sang Do, jednak w żadnym wypadku nie usprawiedliwia go to, bo nie jest tak, że został dealerem, bo nie miał wyboru. „Bloody Tie” cechuje wielka surowość oraz bezkompromisowość, bo każdy próbuje się tu wygryźć nawzajem. Nie ma mowy o jakiejkolwiek przyjaźni między Sang Do, a Jin Kwangiem, ponieważ traktują się jak narzędzia i z łatwością dokonują zdrady. Nawet ich podwładni nie są lojalni, a wszelka pomoc uzyskiwana jest poprzez układy.

Właściwie po raz pierwszy w jakimkolwiek koreańskim filmie widziałam nie tylko przemoc fizyczną między gangsterami, ale także tak bardzo rozwinięty obraz prostytucji, gwałtów i narkomanii. To właśnie wpłynęło moim zdaniem na kompleksowość „Bloody Tie”, bo nie jest to przykład tego stereotypowego kina gangsterskiego z Korei, w którym widzimy hordy ludzi atakujących siebie bejsbolami i nożami w masowych scenach, które czasem wydają mi się nawet zabawne. Sang Do najwyraźniej dla własnego spokoju ducha i ucieszenia sumienia próbuje ratować z nawyku narkomankę Ji Young, byłą dziewczynę gangstera, którego wystawił, jednak nie oznacza to, że „Bloody Tie” zawiera jakiś wątek romantyczny. Jak wskazuje na to tytuł, jest to film o niebezpiecznej relacji gangstera Oh Sang Do i detektywa z wydziału narkotykowego Do Jin Kwanga, których każda decyzja, zdrada lub porozumienie mogą przynieść tragiczne skutki.

„Bloody Tie” może być nieco ciężkostrawne, ale potwierdzam opinię krytyków, że jest to jeden z najlepszych koreańskich filmów w tym gatunku, który zresztą pod względem brutalności wybija się nieco ponad przeciętną. Nie jest artystyczny, ale wali z grubej rury.

Zdobyte nagrody

2006 Grand Bell Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Chu Ja Hyun

2006 Premiere Rising Star Awards:

  • najlepszy aktor – Ryu Seung Bum

2006 Korean Film Awards:

  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Chu Ja Hyun
  • najlepsza nowa aktorka – Chu Ja Hyun

2006 Busan Film Critics Awards:

  • najlepszy aktor – Hwang Jung Min
  • najlepsza aktorka drugoplanowa – Chu Ja Hyun

2007 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Silver Award
  • najlepszy aktor – Ryu Seung Bum
  • najlepsze oświetlenie

43rd Baeksang Arts Awards:

  • Top Excellence dla Ryu Seung Buma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.