No Mercy

7Znane też jako: Yongseoneun Eoptda, 용서는 없다

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: thriller, kryminalny

Reżyseria: Kim Hyung Jun

Premiera: 2010

Obsada: Sol Kyung Goo, Ryu Seung Bum, Han Hye Jin, Sung Ji Roo, Park Sang Wook

.

Ryu Seung Bum często gra narwańców i ekscentryczne postacie – tym razem jest opanowanym mordercą. Sol Kyung Goo natomiast wsławił się rolą brutalnego policjanta Kang Chul Joonga w serii filmów „Public Enemy”, kiedy w tym filmie gra koronera. Niby blisko typowych dla nich ról, ale nie do końca. Niestety na tym koniec jakichkolwiek oryginalności, ponieważ „No Mercy” nie wnosi niczego nowego do gatunku.

Przy ujściu rzeki zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety z odciętymi kończynami i głową. Wszystkie części ciała są na miejscu, brakuje tylko prawej ręki, którą później policja znajduje na budowie dzięki wskazówkom z autopsji przeprowadzonej przez profesora Kang Min Ho. Kiedy detektywi upierają się przy sprawdzonej metodzie wyciśnięcia zeznania z chłopaka zamordowanej, nowicjuszka Min Seo Young odkrywa, że miejsca, gdzie znaleziono części ciała nie są przypadkowe i łączy je z aktywistą społecznym Lee Sung Ho, który protestuje przeciwko naruszaniu ekosystemu miejscowej rzeki. On przyznaje się do winy, więc policji zostaje tylko znalezienie narzędzia zbrodni, ale wtedy Kang Min Ho dostaje od pośrednika kopertę ze zdjęciami swojej porwanej córki. Ma trzy dni na oczyszczenie Lee Sung Ho z zarzutów, który przecież do wszystkiego się przyznał, bo inaczej jego córka zginie. Zostaje więc zmuszony do manipulacji dowodami.

Nie ma żadnych wątpliwości, że Sol Kyung Goo i Ryu Seung Bum są wspaniałymi aktorami, więc nie można się do nich w jakikolwiek sposób przyczepić w „No Mercy”. Pomarudziłabym tylko, że rola Lee Sung Ho okazała się mniejsza niż mogłoby się wydawać. Ryu Seung Bum dostał po prostu mniej czasu ekranowego niż myślałam, gdyż przez zdecydowaną większość czasu siedział w pokoju przesłuchać i wymagał od Kang Min Ho prawie niemożliwego… Muszę podkreślić, że dwa razy podchodziłam do tego filmu zanim obejrzałam go w całości. Po prostu nie porwał mnie tak, żebym nie mogła się odkleić od ekranu.

„No Mercy” jest brutalne – autopsja pokazana w tym filmie jest pokazana frontalnie i ze wszystkimi szczegółami. Ogólnie nie zabraknie makabrycznych obrazów. Wiele thrillerów zaczyna się mocnym akcentem, a później coraz bardziej rozczarowuje, tutaj akurat zarezerwowano na koniec naprawdę zaskakujący zwrot akcji, tylko jakby to powiedzieć… „No Mercy” to thriller, jakich wiele, nic oryginalnego pod względem fabularnym. Szkoda, że nie pokazano jakiegoś ekscytującego pojedynku umysłów między postaciami Sol Kyung Goo i Ryu Seung Buma, bo Kang Min Ho po prostu pędzi desperacko do przodu, łamiąc wszystkie swoje zasady, żeby uratować córkę. Najbardziej jestem jednak niezadowolona z braku klimatu, który mógłby być mroczny, brudny i w stylu lat 90. Reżyser pewnie chciał zrobić odwrotnie, kręcąc „No Mercy” w dzień, prześwietlając zdjęcia i wiele razy łapiąc promienie słońca w kadr, ale nie jest to jakieś „CSI: Miami” z wiecznym zachodem słońca. Ten koncept wydał mi się po prostu nietrafiony.

W internecie czytałam raczej same pozytywne recenzje „No Mercy”, ale moim zdaniem film całościowo nie robi wielkiego wrażenia pomimo wspaniałych pojedyncznych elementów. Zwalam winę na reżyserię.

Zdobyte nagrody

2010 Chunsa Film Awards:

  • najlepszy aktor – Sol Kyung Goo

2011 Golden Cinematography Awards:

  • Cinematography Silver Award

1 Comment

  1. „Sol Kyung Goo natomiast wsławił się rolą brutalnego policjanta Kang Chul Joonga w serii filmów „Public Enemy”, ” Mietowy Cukierek i Oaza, dwie wybitne role Sola, tu zagral tylko przyzwoicie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.