(Oczywisty) ranking dziesięciu „wielkich aktorów”

Wydaje mi się, że rankingi największych, najlepszych, tych, którym można ufać są dość częste w Korei i właściwie w kółko przewijają się te same nazwiska aktorów. Różnica tkwi tylko w uplasowaniu się na miejscach, dlatego przedstawiam wam najnowszy (sprzed dwóch tygodni) ranking największych aktorów sporządzony przez Sports Chosun.

Ta lista akurat opiera się na opinii dwadzieściorga „ekspertów”, którzy mogli głosowali na kilka osób równocześnie, dlatego mamy ranking dziesięciu nazwisk z miejscami ex aequo. Myślę, że jeszcze dwa lata temu na pierwszym miejscu znalazłby się Ha Jung Woo albo Hwang Jung Min, ale w 2013 rok należał bezsprzecznie do Song Kang Ho, który osiągnął niewyobrażalny sukces po okresie marazmu. Wszystkie jego zeszłoroczne filmy („Snowpiercer”, „The Face Reader”, „The Attorney”) były wielkimi hitami, więc oczywiście nikt nie przyciągnął tyle widzów do kin, co on. Artykuł z rankingiem wymienia zresztą wszystkie jego hity w karierze, które szczycą się wspaniałymi wynikami box office’u – „The Host” (ponad 13 mln widzów w kinach), „The Attorney” (11,3 mln), „Snowpiercer” (9,3 mln), „The Face Reader” (9,1 mln), „The Good, The Bad, The Weird” (6,6 mln), „Joint Security Area” (5,8 mln), „Shiri” (5,8 mln), „Secret Reunion” (5,5 mln) i „Memories of Murder” (5,3 mln).

Poniżej zobaczycie ranking. Podoba mi się, że nazwano Ha Jung Woo „aktorem, któremu można ufać”. Ciekawe jest jednak to, że razem z Ryu Seung Bumem są najmłodsi na liście. Wymieniono również innych 명배우 (wielkich aktorów), którzy nie zmieścili się w rankingu, ale zasługują na to miano i są to według ekspertów Shin Ha Kyun, Kim Myung Min, Park Hae Il, Jo Seung Woo, Kim Gab Soo, Oh Dal Soo i Joo Hyun. DZIWI MNIE, ŻE ZAPOMNIANO O SOL KYUNG GOO.

Top 10:

1. Song Kang Ho

2. Ha Jung Woo

3. Hwang Jung Min

3. Lee Byung Hun

5. Kim Yoon Seok

6. Ryu Seung Bum

6. Ryu Seung Ryong

6. Son Hyun Joo

9. Lee Sung Min

9. Yoo Dong Geun

Źródło: Sports Chosun via facebook Fantagio

Reklamy