W 2012 roku biorące udział w głównym konkursie „The Taste of Money” uzyskało najniższą ocenę ze wszystkich filmów, co reżyser Lim Sang Soo uznał za swoją wielką porażkę, natomiast w zeszłym roku jedynym koreańskim akcentem był zwycięski film krótkometrażowy. Jednak zbliżająca się tegoroczna edycja festiwalu filmowego w Cannes wyjątkowo obfituje w koreańskie niespodzianki… Kto jest podekscytowany?

Listę filmów biorących udział w konkursie opublikowano już jakiś czas temu, ale dopiero dzisiejszy wielki news stał się dla mnie impulsem do napisania czegokolwiek na temat tegorocznego Cannes. O tym za chwilę, najpierw chcę poinformować, że żaden koreański film nie znalazł się w głównym konkursie o Złotą Palmę.  Nie ma co się smucić, ponieważ znajdziecie trzy inne tytuły w pozostałych sekcjach!

W konkursie Un Certain Regard, który wygrały w przeszłości „Hahaha” Hong Sang Soo i „Arirang” Kim Ki Duka, weźmie udział „A Girl at My Door” – film produkcji Lee Chang Donga w reżyserii Jung Joo Ri z Bae Doo Ną, Kim Sae Ron i Song Sae Byukiem w rolach głównych. W Directors’ Fortnight znalazło się „A Hard Day” w reżyserii Kim Sung Huna z Lee Sun Gyunem i Jo Jin Woongiem, natomiast poza wszelkimi konkursami zostanie wyświetlone podczas Midnight Screenings wyczekiwane przez mnie „The Target” z Ryu Seung Ryongiem w roli głównej. Francuzi musieli się najwyraźniej bardzo zainteresować azjatyckim remakiem ich „Point Blank (À bout portant)”… Dodatkowo w kategorii Cinéfondation przeznaczonej dla studentów filmówki z całego świata znalazł się „Breath” Kwon Hyun Joo. Szczerze mówiąc, obecność „A Hard Day” i „The Target” w Cannes trochę mnie dziwi, ale w sumie ten nie-wiadomo-jak-kojarzący-się festiwal również zawiera komercyjne filmy i hollywoodzkie premiery.

Największego newsa zostawiłam jednak na koniec… Ogłoszono bowiem dzisiaj, że aktorka Jeon Do Yeon, zdobywczyni Złotej Palmy za „Secret Sunshine” w 2007 roku, zasiądzie w jury głównego konkursu, któremu będzie przewodzić reżyserka Jane Campion! Inni członkowie to aktorzy Carole Bouquet, Leila Hatami, Willem Dafoe, Gael Garcia Bernal oraz reżyserzy Sofia Coppola, Jia Zhang Ke i Nicolas Winding Refn. Z wrażenia aż poszukałam informacji czy inni koreańscy filmowcy nie dostąpili tego zaszczytu i okazuje się, że owszem, był to reżyser Lee Chang Dong w 2009.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Reklamy

Written by Miica

Była studentka filologii koreańskiej, wielka fanka koreańskiego kina i dram.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.