17Znane też jako: The Crying Woman, Funeral Singer, Gokbi, 곡비

Gatunek: dramat historyczny

Premiera: 2014

Obsada: Kim Yoo Jung, Seo Jun Young, Hwang Mi Sun, Yoon Da Kyung, Lim Ji Eun

.

Właściwie nie wiem, od czego zacząć. „The Dirge Singer” nie jest tytułem, z którego oglądania czerpałam jakąś szczególną przyjemność, ale jednoodcinkowe dramy historyczne są z reguły bardzo dobre i tak było również w tym przypadku. Kim Yoo Jung może się po raz kolejny pochwalić nad wyraz dojrzałą rolą, ale o tym po streszczeniu fabuły.

Yeon Shim jest córką płaczki pogrzebowej – kobiety najniższego stanu, która wynajmowana jest do zawodzenia na pogrzebach szlachciców. Ludzi tej profesji unika się niczym rzeźników, uznając ich za coś gorszego od niewolników. Yeon Shim nie chce się uczyć zawodu, ale nie ma żadnych perspektyw, ponieważ będąc córką płaczki automatycznie też jest uznawana za płaczkę. Ucieka więc do domu publicznego, mając nadzieję zmienić swój los poprzez zostanie gisaeng. Słyszała, że każdy może nią zostać, ale pomimo wrodzonego talentu wokalnego tam również traktowana jest jak zaraza. Jednocześnie poznajemy Yoon Soo, który jest synem gisaeng oraz szlachcica. Też jest traktowany z pogardą przez żonę swojego ojca, ale kiedy najstarszy, prawowity syn w rodzie umiera, kuriozalnie to Yoon Soo musi przejąć jego obowiązki i poprowadzić pogrzeb.

Kompletnie zapomniałam, że Kim Yoo Jung i Seo Jun Young zagrali wcześniej razem w sageuku „Gumiho: Tale of the Fox’s Child” i dlatego zostali zatrudnieni do tego Drama Special – bo posiada tego samego producenta, co tamta drama… Po latach dano im jednak kompletnie różne role. Kim Yoo Jung z reguły gra biednie postacie w typie Candy, ale w „The Dirge Singer” jest dojrzewającą nastolatką przeżywającą bunt. Kwestia w tym, że nikt nie rozumie jej poszukiwania własnej tożsamości w czasach dynastii Joseon, dlatego jak na godzinny odcinek, recenzowany tytuł jest całkiem dramatyczny…

Oczywiście przy takiej fabule nie ma co liczyć na lżejsze (żeby nie mówić komediowe) momenty czy wątek miłosny między postaciami Kim Yoo Jung i Seo Jun Younga, chociaż wiąże ich pewnego rodzaju zrozumienie siebie nawzajem. Pozycja obojga została zdecydowana jeszcze przed ich urodzeniem ze względu na pozycję rodziców, więc jedyne, co mogą zrobić, to jakoś się w tym odnaleźć. Przyznam, że to bardzo poważny temat jak na Drama Special. Tak więc oboje Yeon Shim i Yoon Soo w końcu zgadzają się na przypisane im role, ale przynajmniej mają poczucie, że jest w tym trochę ich wyboru. Ona postanawia płakać dla tych, którym własna rodzina nie chce i z tego samego powodu Yoon Soo prowadzi pogrzeb brata, szczerze go opłakując (jako jedyny).

Zwyczaje pogrzebowe to coś, czego do tej pory nie widziałam w żadnym sageuku, więc „The Dirge Singer” może być pod tym względem szalenie interesujące. Nie ukrywam jednak, że warto zobaczyć tę dramę dla Kim Yoo Jung, która pod koniec bardzo imponuje swoim lamentem.

0 komentarzy dotyczących “The Dirge Singer

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: