11Znane też jako: Escaping Slavery, Sangnomtalchulgi, 상놈탈출기

Gatunek: komedia, historyczny

Premiera: 2013

Obsada: Park Ki Woong, Seo Dong Won, Lee El

.

Dlaczego tak rzadko powstają komedie historyczne? Kostiumy z epoki nie zmuszają przecież do produkowania poważnych biografii postaci historycznych, gdyż ostatnimi laty takich jest właśnie najmniej, a dominują fusion sageuki łączące dowolne fakty historyczne z fikcją, a także innymi gatunkami. Może istnieje takie przeświadczenie, że „nie wypada”? Albo po prostu wcześniejsze próby były nieudane, bo jak sięgam pamięcią, potrafię sobie przypomnieć jedynie filmy „I Am King” oraz „The Huntresses”. Ten drugi jest złym przykładem.

„Swine Escape” z serii MBC Drama Festival to show jednego człowieka – w tym przypadku Park Ki Woonga w roli głównej. Gra on Ho Yeona, który jest synem naprawdę wpływowego szlachcica. Będąc z wyższej warstwy arystokratów, może sobie pozwolić na lenistwo oraz ciągłe oblewanie egzaminu państwowego. Nie ma bladego pojęcia o prawdziwym świecie i irytuje swojego sługę Jeom Baeka, dlatego kiedy nadarza się okazja, Jeom Baek spija go razem z gisaeng Wol Hyang, przebiera za niewolnika i sprzedaje, aby spłacić jej długi. Ho Yeon budzi się w obcym miejscu, gdzie każą mu pracować i nikt mu nie wierzy, że jest szlachcicem.

Dyskryminacja oraz paradoksy koreańskiej hierarchii społecznej to temat-rzeka. Nie oceniałabym pod tym kątem „Swine Escape”, ponieważ zakończenie wydało mi się bardzo nierealistyczne, na miarę takiej bajki – mimo że Jeom Baek sprzedał Ho Yeona, i tak zostali przyjaciółmi, zmniejszając dystans między panem, a sługą. To, co się liczy podczas tej godziny trwania „Swine Escape”, to element czystej rozrywki; oglądanie jak główny bohater uparcie zachowuje się jak szlachcic, nie mając za grosz sprytu oraz jak próbuje wielokrotnie uciec.

Prawdę mówiąc, poza Park Ki Woongiem nikt nie zapada w tym Drama Special w pamięć, ponieważ nikt nawet nie otrzymuje wystarczająco długiego czasu ekranowego. Tak jak wspomniałam, jest to drama całkowicie poświęcona jednemu bohaterowi, a Park Ki Woong radzi sobie doskonale z takim ciężarem. Jest zabawny bez popadania w drażniący mnie slapstick. Można nawet wyczuć posmak tragikomedii, kiedy jego bohater w ogóle nie zdaje sobie sprawy z sytuacji, w jakiej się znalazł i z trudem się przystosowuje.

Główną zaletą „Swine Escape” jest rzadkie połączenie komedii z gatunkiem historycznym. Oczywiście jest to drama dla fanów Park Ki Woonga, bo tak naprawdę nie jest to nic specjalnego, ale może się stać mile spędzoną godziną.

0 komentarzy dotyczących “Swine Escape

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: