Znane też jako: The Counsel, Byeonhoin, 변호인
Na podstawie: manhwy „The Attorney” autorstwa Yang Woo Seoka
Gatunek: dramat, prawniczy, sądowy
Reżyseria: Yang Woo Seok
Premiera: 2013
Obsada: Song Kang Ho, Oh Dal Soo, Kim Young Ae, Siwan (ZE:A), Kwak Do Won, Lee Sung Min, Jo Min Ki, Ryu Soo Young
.
W pierwszym zwiastunie, jaki widziałam, „The Attorney” wydawało mi się retro komedią, takim wielkim odskokiem od poprzednich wielkich produkcji z udziałem Song Kang Ho, które miały premierę w tym samym roku – „Snowpiercera” i „The Face Reader”. Nigdy bym nie pomyślała, że ten film będzie jeszcze większym hitem niż poprzednie tytuły, bo nie był jakoś specjalnie reklamowany, ale po faktycznym obejrzeniu go już mnie to nie dziwi. Dodać Song Kang Ho do kolejnego filmu z serii rewidowania bolesnych lat 80. i mamy melodramatyczną, choć przerażającą produkcję, bo na faktach.
Główny bohater jest rzekomo oparty na życiorysie prezydenta Roh Moo Hyuna, który przed przejęciem tego urzędu w 2003 był działaczem społecznym i aktywistą. Samo „The Attorney” dzieje się w latach 70. i 80., a główny bohater grany przez Song Kang Ho to Song Woo Seok, marny prawniczyna bez odpowiedniego wykształcenia, który się jednak dorabia. Zaczyna zajmować się umowami dot. nieruchomości, a inni prawnicy wyśmiewają go za próbowanie podebrania klientów notariuszom. Biznes jednak kwitnie, a kiedy inni zaczynają go naśladować, przerzuca się na podatki. Nie zapomina jednak o swoich skromnych początkach i ku poirytowaniu asystenta Park Dong Ho (Oh Dal Soo) uparcie jada codziennie w restauracji prowadzonej przez Choi Soon Ae (Kim Young Ae) i jej młodego syna Jin Woo (Siwan). Kiedy chłopak zostaje aresztowany pod zarzutem organizowania z innymi studentami spotkań, na których zgłębiają komunistyczną literaturę, Woo Seok podejmuje się jego obrony w sądzie, walcząc z polityczną konspiracją, korupcją sądu i docierając nawet osobiście do miejsca, w którym torturowano ludzi w latach 80.
Przy takim tytule, który przedstawia słynne za prezydentury Jeon Doo Hwana tortury i wymuszanie nimi przyznania się do bycia komunistą, co oczywiście było nieprawdziwe, trudno jest wytykać wady, ponieważ ma się wrażenie, że nie wypada… „The Attorney” komentuje sytuację polityczną Korei, co jest delikatnym tematem, choć nawet w Hongkongu film został uznany za adekwatny. Jak na komercyjną produkcję, jest bardziej bezpośredni niż „Peppermint Candy” (2000), bardziej przejmujący niż na wpół-fikcyjne „26 Years” (2012) lub „May 18” (2007), oba o masakrze w Gwangju, ale z pewnością nie posuwa się tak daleko jak „National Security” (2012), które pokazywało głównie rzeczone tortury. „The Attorney” staje się z czasem klasycznym dramatem sądowym, w którym główny bohater próbuje przeciwdziałać korupcji i zbijać wszystkie fałszywe dowody, prowadząc przy tym własne małe śledztwo.
Nie ma wątpliwości, że Song Kang Ho w takiej roli to gratka dla fanów koreańskiego kina. Rok 2013 był dla niego naprawdę przełomowy, ożywiając jego karierę amerykańskim blockbusterem sci-fi, pierwszym sageukiem w swojej karierze i tak ważnym dla Koreańczyków filmem jak „The Attorney”. Mogłabym jednak zarzucić, że tak bardzo dominuje w tym filmie, że reszta bohaterów jest lekko niedopracowana. Aktorzy drugoplanowi Oh Dal Soo i Kim Young Ae są jak zwykle doskonali w swoich małych partiach, ale mogłabym się przyczepić Siwana i Kwak Do Wona. Ten pierwszy, idol z boysbandu ZE:A, dostaje małą choć bardzo ważną rolę torturowanego studenta, któremu wyprano mózg. Jest to rola, nad którą można się zachwycać, bo „idol w czymś poważnym”, jednak tak naprawdę uważam, że niewiele miał do pokazania. Tak samo Kwak Do Won, który pojawia się późno jako czarny charakter nadzorujący tortury i jest wyjątkowo jednowymiarowy jak na umiejętności tego aktora.
W każdym razie „The Attorney” jest filmem, który wręcz wypada obejrzeć ze względu na jego historyczną i polityczną wartość. Zakończenie wydaje mi się bardzo dobre, bo pokazuje wielką przemianę głównego bohatera z chciwego prawnika w społecznego bojownika. Film nie rozlicza się w jednoznaczny sposób z historią i nie pokazuje definitywnego zakończenia, ale dobrze spełnia swój cel.
Zdobyte nagrody
50th Baeksang Arts Awards:
- Daesang dla Song Kang Ho
- najlepszy film
- najlepszy nowy reżyser – Yang Woo Seok
2014 Udine Far East Film Festival:
- Audience Award
- Black Dragon Audience Award
2014 Chunsa Film Awards:
- najlepszy aktor – Song Kang Ho
- najlepszy nowy reżyser – Yang Woo Seok
2014 Director’s Cut Awards:
- najlepszy aktor – Song Kang Ho
- najlepszy nowy reżyser – Yang Woo Seok
- najlepszy producent – Choi Jae Won
2014 Buil Film Awards:
- najlepszy aktor – Song Kang Ho
- najlepsza aktorka drugoplanowa – Kim Young Ae
- najlepszy aktor drugoplanowy – Kwak Do Won
- Buil Reader’s Jury Award
2014 Korean Association of Film Critics’ Awards:
- najlepszy aktor drugoplanowy – Kwak Do Won
- najlepszy nowy reżyser – Yang Woo Seok
- Critics’ Top 10
2014 Grand Bell Awards:
- najlepsza aktorka drugoplanowa – Kim Young Ae
- najlepszy nowy reżyser – Yang Woo Seok
- najlepszy scenariusz
- nagroda popularności dla Siwana