recenzje filmów

Behind the Camera

3Znane tez jako: Behind the Camera: Why Mr. E. Went to Hollywood, Gossip, Dwitdamhwa: Gamdogi Michyeosseoyo,

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: mockumentary

Reżyseria: E J-yong

Premiera: 2013

Obsada: E J-yong, Yoon Yeo Jung, Lee Jun Ik, Kang Hye Jung, Park Hee Sun, Oh Jung Se, Kim Nam Jin, Kim Min Hee, Kim Ok Bin, Honey Lee, Ryu Deok Hwan, Choi Hwa Jung, Lim Pil Sung, Kim Ki Bang, Kim C, Esom, Jung Eun Chae, Ha Jung Woo

.

E J-yong powtarza po raz drugi eksperymentalny koncept po dość popularnym „The Actresses” z 2009 roku. W różnych recenzjach często widziałam życzenia, aby reżyser powrócił do kręcenia fikcji, ale nie ma czym się martwić, ponieważ w tym roku miało premierę „My Brilliant Life” z Kang Dong Wonem i Song Hye Kyo. „Behind the Camera” staje się przez to trochę nieznanym, trochę ignorowanym tytułem, może nawet nieco gorszym od „The Actresses”, bo dwa mockumentary z rzędu nie mogły wyjść równie dobre.

Recenzowany film rzeczywiście wyszedł mniej głęboki, niemniej jednak dla fanów koreańskiego kina, co kojarzą tytuły i reżyserów, może to być prawdziwa gratka… Nie mówiąc już o szerokiej obsadzie pełnej słynnych nazwisk, „Behind the Camera” próbuje być satyrą na koreański przemysł filmowy. Pożyczając czyjąś myśl, słowem-kluczem tego filmu jest meta.

29 i 30 grudnia wiele gwiazd koreańskiego kina, zbiera się na planie E J-yonga, który chce nakręcić film krótkometrażowym o tym, jak reżyser filmu zbiera ekipę do nakręcenia filmu krótkometrażowego, po czym ucieka do Los Angeles i reżyseruje go przez internet. Sam E J-yong robi dokładnie to samo, co postać reżysera w jego filmie (grany przez Ha Jung Woo!) i ucieka do Hollywoodu, próbując kierować swoją produkcją za pośrednictwem Skype’a jako pierwszy w historii. Aktorzy są w szoku, a frustracje narastają, kiedy połączenie internetowe często się zrywa i wszyscy muszą co chwilę podchodzić do telewizora, który został podłączony do laptopa, aby pogadać z E J-yongiem.

Jak widzicie, fabuła mnoży się jak matrioszka, ponieważ obsada „Behind the Camera” przeżywa w rzeczywistości dokładnie to samo, co grani przez nich bohaterowie w ich krótkim metrażu. Zmusza to widza do wysiłku… Sama przestałam już pojmować, co jest fikcją, a co rzeczywistością, zupełnie jak aktorzy. Cały trik „Behind the Camera” polega na tym, że zaledwie w filmie bohaterów, jak i tym filmie E J-yonga reżyser wcale nie wyjechał, tylko schował się i wszystkich wkręcał… Prawdy dowiaduje się Oh Jung Se, więc mówi o tym reszcie ekipy, która postanawia się zemścić na E J-yongu i też go oszukać, udając, że są tak wkurzeni całą sytuacją, że opuszczają plan w kłótni.

Powielająca się fabuła to jedna zaleta „Behind the Camera”, ale największą jest sam fakt, ile znaczących dla koreańskiego kina nazwisk pojawia się na planie, wdając się w spontaniczne rozmowy. Reżyserzy Lee Jun Ik („The King and the Clown”) oraz Lim Pil Sung („Antarctic Journal”, „Hansel and Gretel”) są na planie przez cały czas, mając do zagrania specjalne role w krótkometrażówce, ale wkrótce próbują przejąć stery zamiast E J-yonga, który nieudolnie prowadzi swoich aktorów przez wideo-rozmowę. Yoon Yeo Jung jak zwykle  opowiada wiele anegdot, tym razem z planów filmów Hong Sang Soo i Lim Sang Soo, a w „Behind the Camera” zobaczymy także przelotnie reżyserów Ryu Seung Wana i Kim Ji Woona oraz producentów i krytyków filmowych, którzy przychodzą zobaczyć cyrk na planie E J-yonga. Tak więc, jak wspomniałam na samym początku – „Behind the Camera” sprawia największą przyjemność, kiedy ma się pojęcie, o czym rozmawiają aktorzy.

0 komentarzy dotyczących “Behind the Camera

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: