recenzje filmów

Elegant Lies

8Znane też jako: Thread of Lies, Uahan Geojitmal, 우아한 거짓말

Na podstawie: koreańskiej powieści „Elegant Lies” autorstwa Kim Ryeo Ryung

Gatunek: dramat

Reżyseria: Lee Han

Premiera: 2014

Obsada: Kim Hee Ae, Go Ah Sung, Kim Yoo Jung, Kim Hyang Ki, Yoo Ah In, Sung Dong Il, Chun Woo Hee, Yoo Yeon Mi

.

Chciałabym oglądać więcej takich filmów jak „Elegant Lies” – mocnych, ale w subtelny sposób, z bezbłędną obsadą… Co prawda film nie odniósł takiego sukcesu jak poprzedni obraz Lee Hana „Punch”, również na podstawie powieści Kim Ryeo Ryung, ale spokojnie można powiedzieć, że to dotychczas najlepszy film roku. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że pewnie nic lepszego do końca 2014 nie wyjdzie, ponieważ jesteśmy w erze koreańskich blockbusterów. Poruszające dramaty o wiele łatwiej znaleźć w niezależnym kinie.

Kim Hee Ae w swoim pierwszym filmie od ponad dwudziestu lat gra owdowiałą matkę dwóch córek Hyun Sook, która pracuje w supermarkecie. Wkrótce po tym, jak młodsza córka po raz pierwszy prosi o cokolwiek, w tym przypadku o empetrójkę, ponieważ wszystkie koleżanki z klasy mają, a ona nie, Chun Ji popełnia samobójstwo, nie zostawiając po sobie żadnego listu. Hyun Sook i starsza Man Ji są w szoku, ponieważ absolutnie nie podejrzewały żadnej tragedii i nie mają bladego pojęcia, dlaczego to zrobiła. Przeprowadzają się w nowe, tańsze miejsce i próbują żyć dalej, chociaż pełna gniewu Man Ji postanawia porozmawiać z koleżankami z klasy Chun Ji i dowiedzieć się, kto się nad nią znęcał. Trop szybko prowadzi do najpopularniejszej dziewczyny Hwa Yeon, która była najlepszą przyjaciółką jej młodszej siostry, ale także do Miry, która z kolei jest młodszą siostrą jej najlepszej przyjaciółki, Mi Ran.

„Elegant Lies” jest o bullying czyli znęcaniu się nad dziećmi przez ich rówieśników, co jest w Azji wyjątkowo popularnym i przewałkowanym na wszystkie strony tematem. Jednakże film wyróżnia się na tle innych swoją misternością. Tu nie chodzi całkowicie o znalezienie winnych i ukaranie ich lub pokazanie wielkiego dramatu rodziny, którą dotknęła tragedia. „Elegant Lies” w obiektywny sposób pokazuje punkt widzenia wszystkich powiązanych sprawą samobójstwa Chun Ji. Z łatwością można było zrobić z Hwa Yeon absolutnie czarny charakter, co i tak było niezmiernie ciekawą rolą dla Kim Yoo Jung, jednak w zamian przedstawiono oprawczynię jako inny „rodzaj” ofiary, która manipuluje innych, ale sama jest pozbawiona jakiegokolwiek celu i miota się pomiędzy wyśmiewaniem Chun Ji, a traktowaniem jej jako swojej jedynej przyjaciółki. Od początku wiemy dokładnie co się stało i kto jest winny, ale fabuła pokazuje kolejne warstwy, kiedy powoli poznajmy całą siatkę kłamstw łączących bohaterów, które powodują nieporozumienia, a później już poważne problemy.

Film zdominowany jest przez kobiety. Role przypadły jednym z najlepszych aktorek swoich pokoleń – odnoszącej ogromne sukcesy od dwóch lat Kim Hee Ae, uznanych przez krytyków Go Ah Sung i Chun Woo Hee, która wybiła się w tym roku dzięki indie filmowi „Han Gong Ju”, a także jednym z najlepszych w swoim młodym wieku Kim Yoo Jung i Kim Hyang Ki. Poza tym jeśli gwiazda rzędu Yoo Ah Ina pojawia się w „Elegant Lies” w roli całkowicie drugoplanowej jako dziwny sąsiad, który okazuje się mieć coś wspólnego z Chun Ji, jest to moim zdaniem idealny dowód na to, że recenzowany tytuł to nie żaden star vehicle, ale inteligentny, świetnie napisany film, który skusił wybitnych aktorów do każdej roli.

„Elegant Lies” jest filmem, który skupia się na szczegółach, prezentując sprawę znęcania się z tragicznym skutkiem z każdej strony bez wstawiania się za kimkolwiek. Robi olbrzymie wrażenie tym bardziej, że jest jednocześnie wybitnie subtelny, bez akcentowania wielkich emocji w momentach, w których wypadałoby widzom zapłakać. To bardziej studium psychologiczne niż wyciskacz łez i do tego prowadzone przez młodą, szalenie utalentowaną obsadę nie do końca docenianych aktorów (czyt. brakuje celebrytów).

Zdobyte nagrody

50th Baeksang Arts Awards:

  • najlepsza nowa aktorka – Kim Hyang Ki

0 komentarzy dotyczących “Elegant Lies

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: