Take Care of My Cat

3Znane też jako: Zaopiekuj się moim kotem, Goyangireul Butakhae, 고양이를 부탁해

Na podstawie: pomysł oryginalny

Gatunek: dramat, coming-of-age

Reżyseria: Jung Jae Eun

Premiera: 2001

Obsada: Bae Doo Na, Lee Yo Won, Ok Ji Young, Lee Eun Shil, Lee Eun Joo

.

Reżyserka Jung Jae Eun po nakręceniu paru dokumentów zadebiutowała „Take Care of My Cat” jako swoim pierwszym filmem fabularnym, po czym nakręciła jeszcze „The Agressives” i wróciła do dokumentów. W sumie to szkoda dla koreańskiego kina, ponieważ nie ma innych kobiet, które specjalizują się w takim niszowym gatunku jak coming-of-age. „Take Care of My Cat” nie osiągnęło żadnego sukcesu w kinach, ale powszechne uznanie oraz doskonałe recenzje krytyków sprawiły, że film razem z paroma innymi tytułami był reklamowany powtórnie w kinach przez specjalnie powołaną grupę do promocji bardzo dobrych, choć niedocenianych, filmów.

„Take Care of My Cat” opowiada historię pięciu przyjaciółek z liceum, które po ukończeniu szkoły bardzo się starają utrzymać znajomość, ale po raz pierwszy zaczynają je dzielić różnice społeczne, kiedy stają w obliczu znalezienia zatrudnienia. Popularna Hae Joo (Lee Yo Won) dostaje posadę w firmie brokerskiej pomimo braku wyższego wykształcenia i z powodu swojego egoizmu oraz lekkiego despotyzmu coraz bardziej oddala się od Ji Young (Ok Ji Young), która była jej najlepszą przyjaciółką. Ji Young z kolei coraz bardziej popada w depresję, bo nie ma żadnych widoków na przyszłość – chciałaby zostać designerką tkanin, ale pochodzi ze slumsów. Ich mediatorką staje się Tae Hee (Bae Doo Na) należąca do klasy średniej, która jest buntowniczką. W grupę wchodzą również chińskie bliźniaczki Ohn Joo (Lee Eun Joo) i Bi Ryu (Lee Eun Shil), które raczej pełnią role komediowych sidekicków.

Jest mi trudno ubrać to w słowa, ale „Take Care of My Cat” jest jednym z tych filmów, które w niewypowiedziany sposób robią wielkie wrażenie. Tu nie ma żadnych oczywistych akcentów, w których emocje wylewają się z ekranu i są rzucane widzowi w twarz ani nie jest to historia o chwilowym konflikcie przyjaciółek, który później tylko wzmocni ich wielką przyjaźń. „Take Care of My Cat” po prostu w niemalże dokumentalnym stylu portretuje młode kobiety w brudnym Incheon, które powoli nie potrafią już wrócić do ich poprzedniej relacji, kiedy zajęte są własnym życiem i zarabianiem. Ich kontakt zostaje zdegradowany do smsów i sporadycznych spotkań, ale wtedy, kiedy już nie przebywają ze sobą codziennie, drobne napięcia są coraz częstsze. W grę wchodzi również zazdrość oraz frustracja Ji Young, która przeżywa całkowite załamanie w obliczu tragedii, która spotyka ją w drugiej połowie.

Innymi słowy „Take Care of My Cat” to film o oddalających się od siebie przyjaciółkach, do tego w najbardziej realistycznym stylu, jaki widziałam. Coś było takiego w tym filmie, co sprawiło, że trudno było mi się oderwać od ekranu i to nie tylko świetny soundtrack, który charakteryzował również drugi film Jung Jae Eun, „The Aggresives”. Może to takie oderwanie od typowego dla Korei melodramatu? Albo uniwersalność fabuły? W każdym razie Bae Doo Na w jednym ze swoich pierwszych filmów jest jak zawsze fascynująca na ekranie, ale najbardziej byłam pod wrażeniem młodej Lee Yo Won w nieco antagonistycznej roli. Dawno nie widziałam w niej takiego ognia, bo jej ostatnie role są w najlepszym wypadku nieimponujące.

„Take Care of My Cat” to wielokrotnie nagradzany film o pustce w życiu dwudziestoletnich dziewczyn, którą nie jest łatwo wypełnić. Oczywiście polecam, bo to jeden z nowych klasyków koreańskiego kina.

Zdobyte nagrody

2001 Busan International Film Festival:

 • NETPAC Award
 • New Currents Award – Special Mention

2001 Chunsa Film Awards:

 • najlepsza aktorka – Bae Doo Na, Lee Yo Won i Ok Ji Young
 • najlepsza produkcja
 • Special Jury Prize dla Jung Jae Eun

2001 Blue Dragon Film Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Lee Yo Won

2001 Director’s Cut Awards:

 • najlepsza nowa aktorka – Lee Yo Won
 • najlepszy nowy reżyser – Jung Jae Eun
 • najlepszy producent – Oh Ki Min

38th Baeksang Arts Awards:

 • Top Excellence dla Bae Doo Ny
 • najlepsza nowa aktorka – Lee Yo Won

2002 Busan Film Critics Awards:

 • najlepsza aktorka – Bae Doo Na

2002 Korean Film Awards:

 • najlepszy nowy reżyser – Jung Jae Eun

2002 Hong Kong International Film Festival:

 • FIPRESCI Prize – Special Mention

2002 International Film Festival Rotterdam:

 • KNF Award – Special Mention

2002 Cinema Jove Valencia International Film Festival:

 • Golden Moon of Valencia (najlepszy film)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.