recenzje filmów

The Servant

M0010001_2A_webZnane też jako: The Story of Bang Ja, Bang Ja’s Chronicles, Bangjajeon, 방자전

Na podstawie: legendy o Chunhyang

Gatunek: historyczny, erotyczny

Reżyseria: Kim Dae Woo

Premiera: 2010

Obsada: Kim Joo Hyuk, Jo Yeo Jung, Ryu Seung Bum, Ryu Hyun Kyung, Song Sae Byuk, Oh Dal Soo, Kim Sung Ryung, Oh Jung Se, Gong Hyung Jin

.

Cała moja wiedza o pansori „Chunhyangga” wywodzi się z zarysu fabularnego dramy „Delightful Girl Chun Hyang”. Nie jest to źródło godne chwalenia się, niemniej jednak zawarło wszystkie kluczowe momenty historii o Chun Hyang. Dlatego też obejrzałam film „The Servant” z lekkim uczuciem déjà vu… Kim Dae Woo, scenarzysta „Untold Scandal” i reżyser „Forbidden Quest”, włączył co prawda do filmu sceny erotyczne tak jak w swoich poprzednich produkcjach, ale myślę, że mimo wszystko nie jest on czymś rewolucyjnym. Idzie od punktu A do punktu B, nawet jeśli to historia z rodzaju „co by było, gdyby?”. Tak więc co by było, gdyby Chun Hyang nie zakochała się w Mong Ryongu, ale jego słudze Bang Ja? Niestety takie wariacje na temat „Chunhyangga” nie są niczym nowym…

‚The Servant” opowiadane jest jako jedna wielka retrospekcja z punktu widzenia Bang Ja, który opowiada swoją historię człowiekowi, który chciałby ją spisać. Służył kiedyś szlachcicowi Mong Ryongowi, który kazał umówić go z piękną Chun Hyang, córką właścicielki domu gisaeng, po tym, jak obu skradła serce. Nieśmiały i mało socjalny Mong Ryong miał plan wykorzystać swojego sługę, aby sam sprawić dobre wrażenie, jednak Chun Hyang i jej służce Hyang Dan niesamowicie imponuje Bang Ja, kiedy radzi sobie z mężczyzną, który nagle napastuje Chun Hyang. Mong Ryong żyje trochę w niewiedzy, będąc zajętym wyłącznie sobą – za jego plecami rozwija się trójkąt miłosny między Bang Ją, Chun Hyang i Hyang Dan. Bang Ja pobiera lekcje podrywu od pana Ma, z którym mieszka i wkrótce udaje mu się przespać z Chun Hyang. Ona zaczyna darzyć go uczuciem, ale wie, że dla własnego dobrobytu powinna wyjść za mąż za Mong Ryonga. Kiedy ten znika nagle na kilka lat, będąc wezwanym do stolicy, aby dokończył studia, Bang Ja i Chun Hyang rozwijają swój związek, ale w mieście pojawia się nowy magistrat Byun, który wypatruje ją sobie.

„The Servant” było naprawdę wielkim hitem kinowym, zważywszy na jego skromny budżet, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że było to spowodowane negliżem Jo Yeo Jung w roli, którą wiele innych aktorek z tego powodu odrzuciło. Teraz ta w przeszłości tylko dramowa aktorka gra częściej na ekranie i najwyraźniej znalazła sobie taką erotyczną niszę. Nie powiedziałabym jednak, że ‚The Servant” polega tylko i wyłącznie na scenach seksu. Co prawda są one mocne i trwają długo, porównując do przeciętnego koreańskiego filmu, ale tak jakoś w porównaniu do sztandarowego „A Frozen Flower”, nie są wszystkim, co pozostaje w pamięci.

Problem w tym, że „A Frozen Flower” przypadło mi do gustu, kiedy na „The Servant” nudziłam się. Film jest chwalony za dobre występy aktorów, ale obsada jest naprawdę solidna – właściwie tylko Jo Yeo Jung mogła być niewiadomą. Kierownictwo artystyczne było także obiektem komplementów, ale nie mogłam uciec wrażeniu, że „The Servant” jest tak naprawdę tylko przeciętnym filmem o zaskakująco znanej obsadzie, który został rozreklamowany przez jego elementy erotyczne. Nie był to wzruszający romans, ale typowo koreański miszmasz gatunkowy, starający się być jednocześnie komedią erotyczną i dramatem historycznym. Jakoś nie dało się pogodzić lekkich momentów z cięższymi.

Muszę również wyrazić rozczarowanie zakończeniem, które miało być kulminacyjnym momentem dziwnej relacji trojga głównych bohaterów, a było takie… spóźnione?  Koniec końców „The Servant” to po prostu przereklamowany film. Jo Yeo Jung lepiej poszło w jej kolejnym „The Emperor’s Concubine”, nie mówiąc już o reszcie.

Zdobyte nagrody

2010 Buil Film Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Song Sae Byuk

2010 Korean Association of Film Critics Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Song Sae Byuk

2010 Grand Bell Awards:

 • najlepszy aktor drugoplanowy – Song Sae Byuk
 • najlepsze kostiumy

2010 Blue Dragon Film Awards:

 • nagroda popularności dla Jo Yeo Jung

2010 Korean Film Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Song Sae Byuk
 • najlepsza scenografia

2010 University Film Festival of Korea:

 • najlepsza aktorka drugoplanowa – Ryu Hyun Kyung
 • najlepszy nowy aktor – Song Sae Byuk

2010 Director’s Cut Awards:

 • najlepszy nowy aktor – Song Sae Byuk

2011 KOFRA Film Awards:

 • Discovery Awards dla Song Sae Byuka

2011 Max Movie Awards:

 • najlepszy aktor drugoplanowy – Song Sae Byuk

1 komentarz dotyczący “The Servant

 1. jagoda53

  Nudny, nie obejrzałam do końca

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: