BrokenZnane też jako: Roving Edge, The Hovering Blade, Wandering Blade, Wandering Knife, Banghwanghaneun Kalnal,

Na podstawie: japońskiej powieści „Samayou Yaiba” autorstwa Keigo Higashino

Gatunek: dramat, thriller

Reżyseria: Lee Jung Ho

Premiera: 2014

Obsada: Jung Jae Young, Lee Sung Min, Seo Jun Young, Lee Joo Seung, Lee Soo Bin, Choi Sang Wook

.

Chyba wszyscy recenzenci podsumowali „Broken” tak samo – nie jest to oryginalny thriller na tle tego, co powstało dotychczas w Korei, jednakże absolutnie nie ma się wrażenia, że to jakiś materiał z recyklingu. Tę adaptację japońskiej powieści Higashino Keigo liczy się jako trzeci raz, kiedy koreańscy filmowcy sięgnęli po jego twórczość – wcześniej nakręcono „White Night” z Son Ye Jin i „Suspect X” z Ryu Seung Bumem. Być może takie sporadyczne adaptacje i remake’i japońskiego mistrza kryminału dobrze oddziałują na koreańską kinematografię. Wszystkie trzy tytuły są porządnymi filmami, które odbiegają od typowego kina zemsty, choć paradoksalnie „Broken” opowiada właśnie o wendecie zrozpaczonego ojca…

Jung Jae Young gra pracownika fabryki i wdowca Lee Sang Hyuna, który samotnie wychowuje nastoletnią córkę Soo Jin. Pewnego dnia ona nie wraca na noc do domu, ale Sang Hyun pochłonięty pracą zakłada, że musiała pójść do koleżanek. Wkrótce dostaje telefon od policji, która prosi go o zidentyfikowanie zwłok. Soo Jin została zgwałcona i zabita, ale detektywi Jang Eok Kwan i jego partner Park Hyun Soo są bezradni w śledztwie. Po jakimś czasie Sang Hyun dostaje inny telefon od ucznia, który był na miejscu zbrodni i wskazuje, że winnymi są znęcający się nad nim koledzy, który dorabiają sobie na upokarzających dziewczyny filmikach w internecie. Bez poinformowania nikogo idzie do mieszkania jednego z nich, gdzie widzi owe filmy. W amoku zabija jednego chłopca, po czym ze strzelbą w ręku wyrusza na poszukiwania drugiego, Jo Doo Shika, który był ich liderem. Sang Hyun staje się zbiegiem poszukiwanym przez policję, który chowa się w górach i chodzi od schroniska do schroniska, szukając Doo Shika pomimo tego, że nawet nie wie, jak wygląda.

„Broken” nie jest prostym, brutalnym filmem o zemście, dlatego nie nazwałabym go tylko thrillerem, ale również dramatem. Główny bohater zaślepiony chęcią wymierzenia sprawiedliwości z własnej ręki stacza się dosłownie i w przenośni. Wyrusza w środku zimy w góry bez odpowiedniego ubrania, po prostu w tym, czym przyszedł. Dlatego też widzimy postępujące załamanie się zdrowia głównego bohatera, który odmraża sobie nogę aż do martwicy tkanek, ale nadal idzie naprzód, przy okazji starając się nie dać złapać detektywowi Jangowi, który teraz zajmuje się sprawą jego morderstwa w afekcie. Konflikt etyczny jest głęboki – główny bohater dopuścił się naprawdę brutalnego zabójstwa pod wpływem emocji i zamierza zrobić to po raz kolejny, ale z drugiej strony nawet policjanci czują podskórnie, że być może trzeba by było takiej kary dla odrażających licealistów, którzy czują się poza prawem.

Jung Jae Young daje niesamowity popis umiejętności w roli, która powinna być wymarzona dla każdego method actor. Jeszcze większy weteran Lee Sung Min jest równie dobry w roli starego, zmęczonego detektywa, choć najbardziej spodobało mi się to, jak wielkie szanse dano młodym, relatywnie mało znanym aktorom – Seo Jun Youngowi jako det. Park Hyun Soo i przede wszystkim Lee Joo Seungowi w roli czarnego charakteru Doo Shika. Już sam ten fakt powoduje, że film sprawia „świeże” wrażenie, choć najbardziej przyczynia się do tego sam jego klimat. „Broken” wygląda jak przejmujący, niskobudżetowy thriller, po prostu materiał festiwalowy. Częściej widziałam takie filmy z Japonii niż Korei, ale gdybym mogła porównać, recenzowany tytuł wraz ze swoim zimowym, bardzo chłodnym motywem można skojarzyć ze „Steel Cold Winter”. Ten suspens i tak dalej…

Chyba nie ulega wątpliwości, że polecam „Broken”. Jak na tak niekomercyjny film, poradził sobie w koreańskim box office całkiem nieźle, dzięki szerzącej się dobrej opinii o nim.

Zdobyte nagrody

2014 Puchon International Fantastic Film Festival:

  • European Fantastic Film Festival Federation Asian Award – Jury’s Special Mention Award

0 komentarzy dotyczących “Broken

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: